BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bu Hafta Sosyal Medyada Neler Oldu? #5

Bu Hafta Sosyal Medyada Neler Oldu? #5

18 Haziran - 22 Haziran 2012 tarihlerinde sosyal medyada neler oldu? Haftanın özetini sizlerle paylaşıyoruz:

Twitter’da ‘+50’ Engeli Aşıldı:

Uzun süredir Twitter’da bir ileti retweet edildiğinde veya favorilere eklendiğinde, 50’den sonrası +50 olarak görülüyordu. Tam bir sayı belirtilmiyor, özellikle çokça paylaşılan iletilerin tam olarak ne kadar kullanıcı tarafından paylaşıldığı anlaşılamıyordu. Bu sorun üzerine yoğunlaşan Twitter güncel paylaşım rakamlarının tam olarak paylaşılamaması sorununu çözdü, artık retweet etme sayısı, kaç kişinin o tweeti favorilerine eklediği görülebiliyor.

Yandex, Arama Sonuçlarında Twitter İletilerini Göstermeye Başladı:

Yandex, Şubat ayı itibariyle Twitter ile giriştiği iş ortaklığı neticesinde Twitter iletilerini arama sonuçlarına eklediğini duyurmuştu.  İlk olarak arama moturunun Rusya’daki kullanıcılarına sunulan bu sosyal arama seçeneği, artık Türkiye’deki Yandex kullanıcılarının hizmetine de açıldı. Yandex ana sayfasında yapılan aramalarda anahtar kelimelerin geçtiği Twitter iletileri diğer sonuçlar ile birlikte kullanıcılara sunulurken, Twitter.yandex.com.tr adresinde sadece Twitter iletilerinin arasında arama yapabiliyorsunuz. Türkiye’de bulunan 3.8 milyon aktif Twitter kullanıcı için kolaylık sağlayan aramalar, Twitter kullanıcı adlarına ve “hashtag” lere (etiketler) göre de yapılabiliyor. http://twitter.yandex.com.tr/

Türkiye’de 3.8 milyon aktif Twitter kullanıcısı var:

Sosyalmedya.co’nun haberine göre geçtiğimiz günlerde Yandex Türkiye ekibinin Twitter içeriğini arama sonuçlarına yansıtmasıyla ilgili olarak gerçekleştirdiği lansman sırasında Türkiye’ye ait bazı Twitter verileri de paylaşıldı. Buna göre Türkiye’de 3.8 milyon aktif Twitter kullanıcısı bulunuyor ve günde ortalama 3.8 milyon tweet gönderiliyor. Türk kullanıcılar Twitter’ı en çok 13.00 – 14.00, 17.00 – 18.00 ve 00.00 – 01.00 saatleri arasında kullanıyorlar. En az kullanılan saat aralığı ise 03.00 – 04.00. Türkiye’den gönderilen tweetlerin %21′ini retweetler oluşturuyor.

Microsoft tablet piyasasına Surface ile giriş yaptı:

iPad’in en büyük rakibi olabileceği konuşulan “surface’da iki farklı işletim sistemi olan Windows RT ve Windows 8 Pro'yu kullanılacak. Cihazın fiyatı ile ilgili henüz bir bilgi yok. Windows RT işletim sistemli Microsoft Surface 676 gr ağırlığında, kalınlığı ise sadece 9,3 mm. olacak. Cihazın ekran boyutu 10,6 inch. Windows 8 Pro işletim sistemine sahip Microsoft Surface ise 903 gr yani neredeyse 1 kg. ağırlığında. RT modeline kıyasla biraz daha kalın, bunun sebebi de kullanılan bataryanın farklılığı.

Facebook, Face.com'u satın aldı:

Facebook, 'yüz tanıma' teknoloji konusunda uzman olan, Face.com şirketini satın aldı. Facebook kullanıcılarının yükledikleri fotoğrafları tarayarak, etiketleyebilecekleri arkadaşlarının listesini çıkarıyor. Sosyal ağ devi ile köklü bir teknolojiyi bir araya getiren bu alışveriş, kullanıcılara fotoğraf paylaşım deneyimini geliştirmekte yardımcı olacak. Sosyal ağ deneyimini bir üst konuma taşıyacağı düşünülen bu girişim, güvenlik ihlallerini açısından da yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu.

Facebook 2012 Londra Olimpiyatları'na özel sayfa açtı:

Facebook’un, Londra'da gerçekleştirilecek olan Londra Olimpiyatları için özel olarak tasarladığı sayfa üzerinden 25 olimpik spor ve 58 ülkeden 170 atletin resmi Facebook sayfasına ulaşılabiliyor. Karşılıklı ortaklık değil sadece sponsorluk esasına dayanan bu sayfada reklam yayını yapılmıyor. Bu sayfa, Facebook kullanıcılarına destekledikleri sporcuları, ilgi duydukları spor dallarını takip etmekte kolaylık sağlıyor. https://www.facebook.com/pages/olympics

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap