BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Yer Hedefleme de Yeni Özellikler

AdWords Yer Hedefleme de Yeni Özellikler

AdWords Yer Hedefleme de Yeni Özellikler

Bir çoğunuz yer hedeflemeyi potansiyel müşterilerinize daha hassas bir şekilde ulaşmak amacıyla, reklamlarınızı ülkeler, bölgeler ve şehirler gibi belirli coğrafi konumlarda görüntülemek için kullanıyorsunuzdur.

Fakat artık potansiyel müşterilerinize ulaşmak için daha fazla seçeneğiniz var. Google AdWords resmi blogunda yayınlanan bir habere göre kullanıcının fiziksel konumuna ya da ilgili konuma, örneğin arama sorgularındaki yere özel terimlere bağlı olarak reklamlarınızda hedefleme ya da hariç tutmayı seçebileceksiniz.Fiziksel konum arama sorgusunun içerdiği "İstanbul'daki restoranlar" konumdan ziyade kullanıcının o sırada gerçekten bulunduğu konum, örneğin “İstanbul” anlamına geliyor. Ek olarak da ulaşmak istemediğiniz konumlar için varsayılan ayarları değiştirildi ve daha uygun hale getirildi. İleri yer seçeneklerinin kullanımı reklam gösterimlerini sınırlayacağı için, bu yer hedefleme ayarlarının çok spesifik durumlarda kullanılması öneriliyor.

Yeni hedefleme ve hariç tutma yöntemlerinin kullanılabileceği bir kaç senaryoya bakalım: Hedefleme yöntemi: Fiziksel konum kullanarak hedefleme image01 Diyelim ki İzmir’de bir mobilya mağazası işletiyorsunuz ve yalnızca mağazanızın yakınındaki kişilere reklam yapmak istiyorsunuz. AdWords’te mevcut olan yer hedefleme ile yalnızca hedeflemek istediğiniz konum olan İzmir’i belirleyebilirsiniz. Ancak reklamınız yalnızca İzmir'deki kişilere değil, Türkiye'nin herhangi bir yerinde, aramalarında "İzmir"ile birlikte anahtar kelimelerinizden birini kullanan kişilere de gösterilecektir. Yeni ayarlarla birlikte, İzmir'i yalnızca "fiziksel konum kullanarak" hedefleyebilirsiniz. Sonuçta reklamlarınız yalnızca İzmir'de bulunan ve kampanyanın parçası olan anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcılara gösterilecektir. Örneğin Manisa'da yer alan ve "İzmir mobilya mağazaları" için arama yapan bir kullanıcı reklamınızı görmeyecektir. Benzer bir şekilde, İzmir'de yer alan ancak başka bir bölge ile ilgili olduğunu belirtmiş olan kişiler de reklamınızı görmeyecektir. Bu durum kampanyanız bu anahtar kelimeleri bire bir içerse bile geçerli olacaktır. Hariç tutma yöntemi: Fiziksel konum ve arama maksadına göre hariç tutma image01 Bu sefer bir tatil kiralama şirketiniz olduğunu ve Muğla'daki tesislerin reklamını yaptığınızı, ve Antalya’da yer alan ya da Antalya’daki tesislerle ilgilenen kişilere reklam yapmak istemediğinizi varsayalım. Aşağıda da görebileceğiniz gibi fiziksel konum ve arama maksadına göre hariç tutmayı seçerek daha katı bir hariç tutma yöntemini tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak reklamlarınız Antalya'da yer alan ya da arama sorgularına Antalya bölgesini dahil eden kişilere gösterilmeyecektir. Ek olarak, hariç tutulan bölgelerin varsayılan davranışı şu şekilde çalışacak:

  • Eğer İstanbul’da bir restoran sahibiyseniz, özel fırsatlarınızı yalnızca normalde orada yaşamayan ama şehri ziyaret etmeyi planlayan kişilere duyurmak isteyebilirsiniz. Daha önce İstanbul'u AdWords’de yer hedeflemeden hariç tuttuğunuzda reklamlarınız ne şehir bulunan ne de İstanbul’daki mekanlarla ilgili arama yapan kişilere gösterilirdi. Yeni varsayılan ayarlar ile reklamlarınız şehirde bulunan kişilere gösterilmeyecek, ama şehir dışında bulunan ve arama sorgularında “İstanbul”u belirten kişiler bu reklamları görebilecek.

Google AdWords hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin! Reklam uzmanlarımız size yardımcı olacaklardır!

Kaynak: Location Targeting on AdWords: No with more advanced controls

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap