BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Reklamları ve SEO Birlikteliğinin Önemi

AdWords Reklamları ve SEO Birlikteliğinin Önemi

Pek çok pazarlamacı AdWords reklamlarını ve SEO faaliyetlerini pazarlamanın ve reklamcılığın olmazsa olmazı değil, tamamlayıcı öğesi olarak görür. Ve muhtemelen merak ettikleri bir şey ise eğer bir gün tıklama başına maliyet tekliflerini durdurduklarında başlarına ne geleceğidir.

Geçtiğimiz yıl bu konu üzerinde araştırmalar yapan Google, arama reklamcılığına ödenen bütçe ile orantılı olarak, web sitelerinin tekil ziyaretçi oranının arttığı ve web sitesinin organik arama sonuçlarında her zamankin de daha üst konumlarda yer aldığı sonuçlarına ulaştı. Bu durum çok şaşırtıcı çünkü Google organik sonuçları hiçbir şekilde dışarıdan etkilerle yönlendiremiyor. Google organik sonuçlardan para da kazanmıyor. Fakat AdWords kullanımı web sitesinin organik sonuçlarda da yükselmesine sebep oluyor. Bu durum ancak söyle açıklanabilir; AdWords reklamı kullanan siteler Google politikalarına daha bağlı ve sadık olmaları ve reklamlar sayesinde tıklama oranlarını yüksek tutmaları, web sitesinin organik arama sonuçlarındaki yerini etkiliyor.

Tabi ki şirketlerin orijinal içerik ve sürekli güncelleme faktörlerini fark etmeleri bu yükselişte önemli bir etken. Çünkü AdWords reklamları için sürekli farklı metinler, güncellemeler ve optimizasyonlar gerekiyor. Bu çalışmalar düzenli olarak yapılınca SEO sonuçları olumlu etkileniyor.

Peki organik sonuçlarda da istenilen sonuçlar alındığında reklamları bitirmek web sitesini nasıl etkiler diye merak ediyorsanız, Google araştırmalarında bu sorunun da cevabını bulabilirsiniz. Araştırmacılar kampanyaların tamamen durdurulması halinde artan site tıklamalarının %85 oranında düştüğünü tespit ettiler. Zaman içerisinde organik sonuçlarda da başlayan bir gerileme de görüldüğü sabitlendi. Dolayısıyla reklam vermek durdurulduğunda organik sonuçlarda ki yer reklam tıklamaları kadar etkili olamaz, reklam tıklamalarının yerini tutamaz.

Sonuçta baştan sona kadar reklam harcamaları düzenli olarak yapıldığında bütçeyi %80’e varan rakamlara düşürebilirsiniz. Fakat harcamalarınızı durduğunuzda artan tıklamalarınızın düşüne geçtiğini ve zamanla yok olacağını fark edeceksiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Blog Yorumları

  1. Öncelikle merhaba, Yazının bazı kısımlarının hatalı olduğunu söylemek isterim. Özellikle, "Ayrıca sadece SEO çalışmasıyla organik sonuçlardaki yer de sabitlenemez." kelimesi tamamen hatalıdır. Eğer çalışma yapılan site güncelliğini korumaz ve yeniliklere ayak uydurmazsa tabiki ilk sıralarda duramaz. Ancak düzenli bir şekilde çalışma yapılmış ve yapılmakta olan kelime(ler) sıralamasını uzun süre korumaktadır. Bilginize... İyi çalışmalar.

  2. güzel bilgileriniz için teşekkürler

Yorum Yap