BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Ülkemizde Ramazan ayı Türk gelenek ve göreneklerine göre geçmişten bugüne önemli bir yere sahiptir.  Mobil cihazlara reklam oluşturma segmentinde öncü olan bir ajans, bu ay içinde mobil cihaz kullanıcılarını içine alan davranış araştırmasında, dijital alanlarda değişen kullanıcı alışkanlıkları yayınladı. Araştırma sonuçları Ramazan ayının ve koronavirüsün de etkisiyle günlük hayatımızda değişiklik gösteren veriler sunuyor.

 

Bu veriler; her 100 kullanıcıdan 32’sinin Ramazan ayı boyunca mobil cihazlarını daha fazla kullandığını ve 100 kullanıcıdan 75’inin bu kullanımını gündüz saatlerinde yaptığını, yine 100 kullanıcıdan 18’inin iftar vakti sonrasında ve 100 kullanıcıdan 8’inin ise sahur vakti boyunca akıllı telefonunu kullandığını belirtiyor.

 

Akıllı telefonların kullanıldığı alanların başında ise tabiki de sosyal medya platformları geliyor. 100 kullanıcıdan 81’i sosyal medya araçlarını kullanarak, 78'i sosyal çevresi ile mesajlaşarak, 75 kullanıcı ise video izleyerek vakit geçirirken her 100 kullanıcıdan 72’si ise oyun oynayarak boş zamanlarını değerlendiriyor.

 

Peki marka ve işletme sahipleri pazarlama stratejilerini geliştirebilmek için bu verileri nasıl ve nerelerde kullanabilir

 

Geleneksel medya kanalları yani tv, radyo ve gazetelerde karşımıza çıkan reklamlar ile sosyal medya platformlarında oyun oynarken veya video izlerken karşımıza çıkan dijital reklamların, doğrudan satın alma oranına etkisini göz önünde bulundurduğumuzda, hala geleneksel reklamdan yana iseniz mobil reklamların çok büyük bir farkla daha ilgi çekici ve harekete geçirici olduğunun farkına varmak için biraz geç kalmış olabilirsiniz.

 

Araştırmaya göre 100 kullanıcıdan 66’sı akıllı telefonlarında karşılarına çıkan reklamlar sonrasında, o ürün veya hizmeti satın aldıklarını ya da almayı düşündüklerini, 86 kullanıcı ise ihtiyaç halinde harekete geçtiklerini iletiyor. 100 kullanıcıdan 85'i de Ramazan alışveriş listesindeki ürünleri kalite, fiyat ve mağaza yorumunu göz önünde bulundurarak online olarak satın aldığını söylüyor.

 

Koronavirüsün hayatımıza etkisi Ramazan ayı boyunca da devam edince online alışveriş, özellikle de yemek ve gıda siparişlerinin artışı pazarlama stratejilerimizi geliştirmek için dikkat çekici ve kullanılabilir bir yenilik istiyor. Kullanıcı deneyiminin önem kazandığı mobil uygulamalar ise hız ve anında iletişim kurabilme avantajı ile web site kullanımının yerini çoktan almışa benziyor. Dijital reklamlar için web site yerine mobil uygulamalarını tercih eden marka ve işletmeler ise bir adım önde bu yarışı sürdürüyor.

 

Kaynak: webrazzi.com

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ceren Durmakoş tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap