BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Koronavirüs’ün Ülkemizde Ramazan Ayı Süresinde Değiştirdiği Mobil Kullanıcı Davranışları

Ülkemizde Ramazan ayı Türk gelenek ve göreneklerine göre geçmişten bugüne önemli bir yere sahiptir.  Mobil cihazlara reklam oluşturma segmentinde öncü olan bir ajans, bu ay içinde mobil cihaz kullanıcılarını içine alan davranış araştırmasında, dijital alanlarda değişen kullanıcı alışkanlıkları yayınladı. Araştırma sonuçları Ramazan ayının ve koronavirüsün de etkisiyle günlük hayatımızda değişiklik gösteren veriler sunuyor.

 

Bu veriler; her 100 kullanıcıdan 32’sinin Ramazan ayı boyunca mobil cihazlarını daha fazla kullandığını ve 100 kullanıcıdan 75’inin bu kullanımını gündüz saatlerinde yaptığını, yine 100 kullanıcıdan 18’inin iftar vakti sonrasında ve 100 kullanıcıdan 8’inin ise sahur vakti boyunca akıllı telefonunu kullandığını belirtiyor.

 

Akıllı telefonların kullanıldığı alanların başında ise tabiki de sosyal medya platformları geliyor. 100 kullanıcıdan 81’i sosyal medya araçlarını kullanarak, 78'i sosyal çevresi ile mesajlaşarak, 75 kullanıcı ise video izleyerek vakit geçirirken her 100 kullanıcıdan 72’si ise oyun oynayarak boş zamanlarını değerlendiriyor.

 

Peki marka ve işletme sahipleri pazarlama stratejilerini geliştirebilmek için bu verileri nasıl ve nerelerde kullanabilir

 

Geleneksel medya kanalları yani tv, radyo ve gazetelerde karşımıza çıkan reklamlar ile sosyal medya platformlarında oyun oynarken veya video izlerken karşımıza çıkan dijital reklamların, doğrudan satın alma oranına etkisini göz önünde bulundurduğumuzda, hala geleneksel reklamdan yana iseniz mobil reklamların çok büyük bir farkla daha ilgi çekici ve harekete geçirici olduğunun farkına varmak için biraz geç kalmış olabilirsiniz.

 

Araştırmaya göre 100 kullanıcıdan 66’sı akıllı telefonlarında karşılarına çıkan reklamlar sonrasında, o ürün veya hizmeti satın aldıklarını ya da almayı düşündüklerini, 86 kullanıcı ise ihtiyaç halinde harekete geçtiklerini iletiyor. 100 kullanıcıdan 85'i de Ramazan alışveriş listesindeki ürünleri kalite, fiyat ve mağaza yorumunu göz önünde bulundurarak online olarak satın aldığını söylüyor.

 

Koronavirüsün hayatımıza etkisi Ramazan ayı boyunca da devam edince online alışveriş, özellikle de yemek ve gıda siparişlerinin artışı pazarlama stratejilerimizi geliştirmek için dikkat çekici ve kullanılabilir bir yenilik istiyor. Kullanıcı deneyiminin önem kazandığı mobil uygulamalar ise hız ve anında iletişim kurabilme avantajı ile web site kullanımının yerini çoktan almışa benziyor. Dijital reklamlar için web site yerine mobil uygulamalarını tercih eden marka ve işletmeler ise bir adım önde bu yarışı sürdürüyor.

 

Kaynak: webrazzi.com

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ceren Durmakoş tarafından yayınlanmıştır.

Ceren Durmakoş, 22 Temmuz 1991 yılında Manisa’da doğdu. 2010 yılında başladığı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu ve İzmir' e yerleşti. Üniversite yıllarında pek çok farklı sektörde part time çalıştı ve onu en çok heyecanlandıran alanın pazarlama olduğu fark etti. Bunun üzerine özel bir şirkette Kilit Müşteri Yöneticisi olarak işe başlayan Ceren, aldığı eğitimin bu sektör için yeterli olmadığına karar verip işini bıraktı. 2017 yılında tekrar üniversite sınavına girerek İzmir Ekonomi Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nü %100 burslu kazandı ve yüksek şeref öğrencisi olarak 2019 yılında mezun oldu. Eğitimi boyunca dijital pazarlamaya merak saldı ve okul dışındaki zamanlarda Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. AdresGezgini ile üniversitedeyken hocasının önerisi sayesinde tanışan Ceren, araştırmaları sonucunda AdresGezgini’nin pazar lideri olduğunu görüp kariyer gelişimi için en doğru yer olduğuna karar verdi ve firmaya başvurusunu gerçekleştirdi. Ceren, 2014 yılından beri boş zamanlarında gezgin ruhunun ona verdiği huzurla, sırt çantasını alıp, tek başına; önce Türkiye, sonra da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok seyahate çıktı. Gezi tutkusunun yanı sıra ortaokul ve lise yıllarında profesyonel olarak basketbol oynayan Ceren, en büyük hayalinin uzaya yolculuk yapıp dünyayı çıplak gözle görebilmek olduğunu söylüyor.

Yorum Yap