BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Covid-19 Etkisiyle Türkiye' de Ramazan Ayı Boyunca Değişen Dijital Tüketici Mobil Davranışları

Covid-19 Etkisiyle Türkiye' de Ramazan Ayı Boyunca Değişen Dijital Tüketici Mobil Davranışları

Covid-19 Etkisiyle Türkiye' de Ramazan Ayı Boyunca Değişen Dijital Tüketici Mobil Davranışları

Mobil reklam alanında uzman bir ajans, yaptığı araştırma sonrasında Türkiye'de Ramazan döneminde kullanıcıların ya da başka bir deyişle potansiyel müşterilerin dijital alışkanlıklarındaki değişimi açıkladı. Rapor bu dönem boyunca katılımcılardan gün içinde farklılık gösteren veriler edinmemizi de sağlıyor.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 32'si Ramazan döneminde akıllı telefonları ile daha fazla zaman geçireceğini bildirirken, yüzden 75'i gün içinde, yüzde 18'i iftardan sonra ve yüzde 8'i sahur süresince mobil cihazları ile aktif olarak ilgilendiklerini belirtiyor.

Mobil cihazın en çok kullanım nedenleri arasında, yüzde 81 oranla sosyal medya kullanımının ilk sırayı oluşturmasına şaşırmamakla beraber yüzde 78'i aile ve arkadaşlarla mesajlaşma, yüzde 75'i video izleme ve yüzde 72 oranla mobil oyunlar ile vakit geçirmeleri yer alıyor.

Peki markaların, tüketici olan bizlerin harcadığı bu saatleri kontrol etme ihtiyacına yönelik olarak, bizlerle faydalı ve tanıtıcı bağlantılar kurması mümkün mü?

Marka ve işletmelerin; Ramazan döneminde oruç tutan hedef kitlelere ulaşmaya çalışırken, kitle alışkanlıklarının dijitalleşmesinin bir evrimleşmesinin sonucu olarak mobil reklamların geleneksel medyadan daha ön planda ve etkili olduğunun farkına varmasının bir hayli gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Rapora göre katılımcıların yüzde 66'sı Ramazan ayında mobil cihazlarında gördükleri reklamlar ile ilgili ürünü doğrudan satın alabileceklerini ve yüzde 85'i Ramazan alışverişini online olarak yapabileceğini söylerken, yapılacak alışverişlerde ürünün kalitesi, fiyatı ya da kullanışlılığını göz önüne aldıkları elde edilen veriler arasında. Yüzde 86'sı karşılarına çıkan ürün ve ya hizmeti ihtiyaçları doğrultusunda doğrudan satın alma işlemini gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

Covid-19 un etkisi Ramazan ile birleşince göz önüne alınması gereken bu sürede özellikle online alışveriş, e-gıda ve yemek siparişlerinin artması kaçınılmaz bir gerçek gibi duruyor. Hız, çift yönlü iletişim, kullanıcı deneyimi ve kullanım avantajı nedeniyle mobil deneyimin bir parçası olarak web yerine uygulamaların tercih edildiğini, bunun da mobil uygulamaların reklam verenler için yeni bir mecra olarak kabul görmesini sağladığını ortaya koyduğu gerçeğini gözler önüne serelim.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ceren Durmakoş tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap