BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Reklam Uzantıları ve Avantajları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

AdWords Reklam Uzantıları ve Avantajları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

AdWords Reklam Uzantıları ve Avantajları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Reklamlarınızın rakiplerinize göre daha dikkat çekici olmasını, tıklama oranınızın daha yüksek olmasını ve kalite puanınızı arttırıp daha düşük maliyetlerle daha yüksek konumlar elde etmeyi ister misiniz? Üstelik gösterim sırasında ek bir ücret ödemeden! Eğer cevabınız evetse, AdWords Reklam Uzantıları ile tanışmanızın vakti geldi.

AdWords Reklam Uzantıları Ne Demektir?

Reklam uzantıları, AdWords metin reklamlarınıza eklenebilen, işletmenizle ilgili detaylı bilgileri potansiyel müşterilerinizle paylaşabileceğiniz ek bölümlerdir. Bu uzantılar sayesinde reklamlarınızda şirketinizin bulunduğu konumu, telefonunuzu, mesajla size ulaşmak isteyen kullanıcılar için mesaj numaranızı, ek bilgileri paylaştığınız açıklama metinlerini, sitenizin belli bir sayfasına gitmek isteyen kullanıcılar için site bağlantı uzantılarını, fiyat uzantılarını ve daha birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Bu kadar çeşitli bilginin paylaşıldığı reklamlar hem içerik açısından daha zengin olduğu için müşterinin size olan ilgisini artırır hem almış olduğunuz tıklama sayısını pozitif yönde etkiler hem de ilk başta da belirtildiği üzere kalite puanınızı yükselterek, daha düşük maliyetlerle daha yüksek konumlarda reklamlarınızın gösterilmesini sağlar. İşletme hedefinizle alakalı tüm uzantıları kullanmak bu nedenle iyi bir fikir olacaktır. Manuel olarak ekleyebileceğiniz gibi  AdWords'ün performansınızı iyileştireceğini ön gördüğü durumlarda bazı uzantılar otomatik olarak da eklenir ve bu tip uzantılar için kurulum gerekmez. 
Manuel Reklam Uzantıları, arama ağı kampanyasına ait reklamlarınızdaki ürününüz veya hizmetiniz hakkında ek bilgi sağlayan özelleştirilebilir eklentilerdir. Her bir uzantı çeşidini detaylarıyla incelemeden önce uzantıların size sağlayacağı faydalara biraz daha bakalım.

AdWords Reklam Uzantılarının Avantajları

  • Kalite Puanı ve Reklam Sıralamanızı ekstra ücret ödemeden yükseltebilirsiniz
  • Tıklama Oranında %10-15 artış sağlayabilirsiniz.
  • Reklamlarınız daha çok alan kapladığı için müşterinin ilgisi daha fazla reklamınızda olabilir.

AdWords Reklam Uzantıları Ne Zaman Gösterilir?

Bir uzantıyı eklemiş olmak, her reklamınız gösterildiğinde bütün uzantılarınızın da gösterileceği anlamına gelmez. Eğer uzantılarınız reklamınızın konumu ve reklam sıralamanız uzantıların gösterilmesine yetecek kadar yukarıdaysa veya reklam performansınızı iyileştirecekse gösterilirler. Reklam uzantılarının her zaman gösterilemediğini unutmamak önemlidir, bu nedenle metin reklamlarınızın mümkün olduğunca çok bilgi içermesine dikkat etmelisiniz.

AdWords Reklam Uzantıları İçin Ne Kadar Ödeyeceğim?

İyi bir haberimiz var; reklam uzantılarının gösterilmesi ücretsizdir; yalnızca bir kullanıcı uzantılara tıkladığı zaman o reklama tıklandığında ödeyeceğiniz miktar kadar maliyetlendirilirsiniz. Ayrıca, AdWords her reklam ve uzantılarının aldığı tıklamalardan gösterim başına en fazla iki tanesini ücretlendirecektir.

Şimdi gelin hep beraber Manuel ve Otomatik olarak 2 ana kategoriye ayrılan reklam uzantı türlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Site Bağlantısı Uzantıları: Bu tip uzantılar, vermiş olduğunuz reklamla alakalı sitenizdeki başka sayfalara kullanıcıları yönlendirmek amacıyla kullanılabilirler. Örneğin bir ayakkabı dükkanı işletiyorsanız site bağlantılarınız arasında Kadın Ayakkabıları, Erkek Ayakkabıları, Çocuk Ayakkabıları gibi bağlantılar bulunabilir.

Açıklama Metni Uzantıları: İşletmenize ait “25 yıllık deneyim”, “Online Rezervasyon”, “Tecrübeli Uzmanlar”, “Ücretsiz Kargo” gibi reklamınızın tıklanma oranını arttıracak, size ait ek bilgileri kullanıcılarınızla paylaşabileceğiniz uzantı türüdür.

Ek Açıklamalı Snippet Uzantıları: Potansiyel müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili açıklayıcı ek metinler oluşturulmasını sağlayan uzantı türüdür.

Telefon Uzantıları: Kullanıcıların size telefonla ulaşması eğer işletme hedeflerinizden birisiyse telefon uzantısı oluşturmak sizin için doğru bir seçim olacaktır. Bu sayede potansiyel müşterileriniz bu uzantılara tıklayarak işletmenizi arayabilir, ürünleriniz ya da verdiğiniz hizmet hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.

Mesaj Uzantıları: Kullanıcıların size mesaj göndermesi eğer işletme hedeflerinizden birisiyse, reklamlarınız için bir mesaj uzantısı oluşturabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterileriniz bu uzantılara tıklayarak işletmenize mesaj gönderebilir, ürünleriniz ya da verdiğiniz hizmet hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.

Yer Uzantıları: Reklamlarınızda, kullanıcıların gerekirse mağazanızı ziyaret edebilmesine yardımcı olacak konum bilgisini de paylaşmak isterseniz eğer, otomatik yer uzantı türü aradığınız şey olacaktır.

Satış Ortağı Yer Uzantıları: Bu tip uzantılar sayesinde kullanıcılarınız yakın civarda bulunan ve ürünlerinizin satıldığı mağazaları bulabilirler.

Fiyat Uzantıları: Ürün ve hizmetlerinize ait fiyatlarınızı potansiyel müşterilerinizle paylaşabilmenize olanak tanır.

Uygulama Uzantıları: Bu tip uzantılar sayesinde, reklamlarınızın yanında çıkan bir mobil uygulama indirme düğmesi sayesinde kullanıcılarınızı uygulamayı indirmeye teşvik edebilirsiniz.

Promosyon Uzantıları: Reklamlarınızla beraber, müşterilerinize sunduğunuz özel teklif ve satışları göstermek isterseniz bu uzantı tam size göre. Rakiplerinize karşı sahip olduğunuz promosyon avantajlarınızı bu uzantılarıyla gösterebilirsiniz.

Blog yazısında kullanılan görseller Google arama sonuçları sayfasından alınmıştır. Kaynak: 1

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap