BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Otomatik Teklifin Gücü

AdWords Otomatik Teklifin Gücü

AdWords Otomatik Teklifin Gücü

AdWords otomatik teklif, reklamınızın bir tıklama veya dönüşüm ile sonuçlanma olasılığını temel alarak reklamlarınız için otomatik teklif ayarlamaları yapan bir teklif stratejisidir. Otomatik teklif verme, reklam verenlerin ürün veya hizmetlerini doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaştırmak için seçtikleri en ideal yollardan biri olan Google AdWords reklamlarının teklif ayarlama sürecini kolaylaştırır. Nasıl mı? Cevabı blog yazımızda.

AdWords açık artırmasında çok sayıda değişken bulunmaktadır. Otomatik teklif verme, tüm bu bilgilerin en alakalı ayrıntılarına dayanarak ödemek istediğiniz fiyatı belirler. Otomatik teklif vermede belirli reklam grupları veya anahtar kelimeler için tekliflerin manuel olarak güncellenmesine gerek yoktur. 

Dönüşüme dayalı otomatik teklif stratejileri, AdWords açık artırmasında kullanılan saat, kullanıcının cihazı, konumu, tarayıcısı ve işletim sistemi gibi bilgiler doğrultusunda her açık artırma için ayrı teklifler ayarlar. 

Otomatik teklif stratejileri kullanarak reklamlarınıza alacağınız tıklamaları, görünürlüğü, reklam dönüşümlerini ve dönüşüm değerlerini artırabilirsiniz. 

Otomatik Teklif Stratejileri Nedir?

Otomatik Teklif Stratejileri işletme hedeflerinize göre değişkenlik gösterebilir. Otomatik Teklif Stratejilerini aşağıdaki hedefler doğrultusunda kullanabilirsiniz:

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek
Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma özelliği, tekliflerinizi olabildiğince çok tıklama almanızı sağlayacak şekilde otomatik olarak ayarlar. Bu otomatik ayarlama Google AdWords için ayırdığınız günlük bütçeniz dahilinde olacaktır.

Google Arama sonuçlarında ilk sayfada veya üst konumlarda daha fazla görünürlük elde etmek.
Reklamlarınızı sayfanın üst kısmında veya arama sonuçlarının ilk sayfasında görünme ihtimalini yükseltmek için Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme stratejisini kullanabilirsiniz. 

Hedef Edinme Başı Maliyetiniz’le (EBM'nizle) daha fazla dönüşüm elde etmek.

Reklamlardan elde etmek istediğiniz bir dönüşüm için ödemeyi planladığınız ortalama tutar olan Hedef Edinme Başı Maliyet, mümkün olduğunca çok dönüşüm alabilmeniz için teklifleri otomatik olarak belirler. Bazı teklifler hedefinizin üstünde bazıları hedefinizin altında olsa da toplamda dönüşüm başına maliyet ortalaması Hedef EBM’nize eşit olacaktır. 

Google AdWords bütçenizi harcarken daha fazla dönüşüm elde etmek. 

Google AdWords reklam bütçenizi harcarken kampanyanız için en fazla dönüşümü almanızı sağlayan Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma özelliğiyle tekliflerinizi otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.

 Anahtar kelime tekliflerinizi kontrol ederken dönüşüm sayınızı artırmak.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM)’le Tıklama başına maliyetlerinizi, dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarmak amacıyla ayarlayabilirsiniz. 

GTBM tıklama başı maliyetlerini o an dönüşüm olma olasılığına göre %30 oranında artırmak için kullanılır. Örneğin 2 kullanıcı düşünün. Birinin internetten satın alma alışkanlığı var diğerinin yok. İnternetten ayakkabı satın alma alışkanlığı olan kullanıcı yaptığı arama sorgularından sonra karşısına çıkan reklamlardan ürün satın alıyor ama diğer kullanıcı sadece ürünlere bakıp çıkıyor.

Bu 2 kullanıcı özelinde reklamverenin durumuna bakalım. Kırmızı ayakkabı anahtar kelimesi için reklamverenin teklifi 1 TL olsun diyelim. İnternetten ayakkabı satın alma alışkanlığı olan kullanıcı Google'a Kırmızı Ayakkabı yazdığında Google'ın bu kullanıcının teklifini otomatik olarak %30 artırma ihtimali bulunmaktadır. Diğer kullanıcının dönüşüm olasılığı düşük olduğu için Google otomatik artırma yolunu seçmeyebilir.

Kullanıcı özeline ek olarak, kırmızı ayakkabı anahtar kelimesi için akşam 20:00-21:00 arasında çok fazla satış oluyorsa o saatlerde yapılan aramalarda da Google yine otomatik artırma seçeneğini kullanabilir.

Tüm dönüşümlerinizi farklı değerlendirirken reklam harcaması hedef getirisini (ROAS) karşılamak.

Hedef ROAS, belirlediğiniz reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefi dahilinde mümkün olan en yüksek dönüşüm değerini elde etmenize yardımcı olmak için teklifleri otomatik olarak belirler. 

Kaynak: 1
 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap