BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yaratıcı Pazarlama ve Satış Eğitimi

Yaratıcı Pazarlama ve Satış Eğitimi

Yaratıcı Pazarlama ve Satış Eğitimi

Geçtiğimiz günlerde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde, Embryonix Koordinatörü Taylan Özgür Demirkaya tarafından gerçekleştirilen Yaratıcı Pazarlama eğitimindeydik. Oldukça hareketli ve keyifli geçen sunumda Demirkaya, pazar ve markayı farklı bir bakış açısı ile açıklamaya çalıştı. Beynin Reptilian Complex, Limbic System ve Neocortx bölümleri ile pazarlama ve satış arasında bir köprü kuran Demirkaya, beyne satın alma mesajı iletmek için mesajı Reptilion Cortex'e göndermek gerektiğini söyledi.

Peki bu bölümlerin işlevleri nelerdir?

Reptilian Complex: R Kompleks olarak da bilinen beynin bu bölümü, sürüngen dönemimizden genetik izler taşımaktadır ve  aynı zamanda beynimizin karar veren bölümüdür. Dolayısıyla pazarlama ve satış mesajlarının iletilmesi gereken bölümdür.

Limbic System: Beynin içgüdü ve duyuların hakim olduğu bölgesidir. Pazarlama ve satış bağlamında limbik sistem oldukça etkilidir.

NeoCortex: Beyin evriminin ulaştığı son noktadır. Bu kısımda yaratıcılık, tasarım, analiz gibi eylemler kontrol edilir ve desteklenir. Taylan Demirkaya'ya göre yeni bir şeyler yaratma isteği NeoKorteks'e özgüdür.

Taylan Demirkaya sunumunda, beyin ve pazarlama arasındaki ilişkiyi şu şekilde açıkladı: "Pazarlama mesajlarında "ben"den bahsedin. Beyin karşıtlık sever. Bir ürünün önce ve sonra fotoğrafları gibi. Beyin somut şeyler sever, soyut şeylerle ya da istatistiklerle beyne mesaj iletmeye çalışmayın görsellerden yararlanın. Beyin sadece başlangıç ve sonu hatırlar. Dolayısıyla vermek istediğiniz bir mesajı başlangıçta ve sonda vurgulayın. Beyin duygusaldır. Bir ürünün pazarlamasında duygulara hitap edin."

Marka Nedir?

Demirkaya'ya göre markayı insanlar tanımlar. Markalama, insanların az zamanı ve çok seçeneği olduğundan, birçok ürün teklifinin hemen hemen aynı kalite ve içeriği sahip olmasından ve verdiğimiz kararları daha çok güven üzerine kurduğumuzdan önemlidir.

Güven kavramının pazarlama ve satışta en önemli unsur olduğunu söyleyen Demirkaya, arkadaş sohbetlerinin viral etki yaratarak mesaj kirliliğini ortadan kaldırdığını söyleyerek sunumuna son verdi.

AdresGezgini olarak Taylan Demirkaya'ya keyifli sunumu için çok teşekkür ederiz.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap