BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 4 Adımda Müşterilerle Güven İnşa Etmek

4 Adımda Müşterilerle Güven İnşa Etmek

4 Adımda Müşterilerle Güven İnşa Etmek

Etkili satış uzmanları, bir özelliğin diğer her şeyden daha değerli olduğunu işaret ediyor; Güvenilirlik.

Güvenilirlik kalpten gelir ve müşteri hizmetleri uzmanlığında yolculuğunuza rehberlik eder. Müşterilerinizin size güvenip güvenmediğini nasıl anlarsınız? Aslında satış sonuçlarınız tüm hikayeyi anlatır.

Eğer sürekli artan satış sonuçlarına ihtiyacınız varsa, size yardım etmek için 4 ipucumuz var.

1) Hizmetinize/Ürününüze İnanın

Kulağınıza çok mu kolay geldi? Her gün müşteriye sunum yaparken inancınızı değerlendirin. Bu konuda kendinizi veya müşterinizi kandıramazsınız. İnanç, ya da boşvermişlik, attığınız her adımda ve sarfettiğiniz her sözdedir. Müşteri öyle ya da böyle bunu bilir. İnancınızın verimsizliği en iyi satış stratejinizi bile sabote eder. Öte yandan teklifinizdeki doğru inanış, alıcının(müşterinin) satın alma hislerini harekete geçirir. Eğer inancınız yoksa, edinin. Daha fazla antreman yapın, ya da ürününz hakkında tartışmalara ve seminerlere katılın. Sattığınız ürün ya da hizmete olan şevkinizi yeniden ateşlendirmek için ne gerekiyorsa yapın.

2) Anda olun

Bir müşteriyle birlikte olduğunuzda kazanmaya çalıştığınız daha büyük bir müşteriyi mi düşünüyorsunuz? Sonraki randevunuzu? Kazanacağınız primi? Öğle yemeğini?

Her zaman %100 o anda olmak bir mücadeledir, buna şüphe yok. Ancak satış uzmanları mücadeleyle zenginleşir. Eğer tam olarak satış anına odaklanırsanız, doğal olarak müşterinizi daha çok duyarsınız, daha net cevaplar verirsiniz ve müşterinizle daha iyi ilgilenirsiniz. Bu sizin müşterinizle daha güçlü bir ilişki kurmanıza yardım eder ve böylece kusursuz müşteri hizmeti sağlar.

3) Planlı olun

Müşteri hizmetleri yolculuğundaki her adıma siz öncülük edersiniz. Nereye gittiğinizi biliyor musunuz? Her hareket, her söz, her satış, bilinçli ve disiplinli bir yolun parçasıdır. Eğer yolun her adımını baştan sona planlamışsanız ve müşterinizle ilgiliyseniz, bu yolculukta onları etkili ve tatmin edici bir şekilde yönetebilir, doğru sonuca çok kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz.

Her toplantıdan ya da telefon görüşmesinden önce tam olarak ne sağlamak istediğinizin planını yazın. Bir, iki, üç kere sesli okuyun. Hatta bir adım daha öteye bile gidebilirsiniz. Telefon konuşmanızın başında, karşınızdakine "Sizi aramamın nedeni …" ya da yüzyüze görüşüyorsanız "Sizinle buluşmamın nedeni …" diyebilirsiniz. Bu kadar planlı olun. Neden? Planlı hareket karşı tarafta güven inşa eder ve doğal olarak müşteri tatmini sonucunu getirir.

4) Disiplinli olun

Yapacağınız söz verdiğiniz bir şeyi mutlaka söz verdiğiniz zaman aralığında yapın. Eğer müşterinize takviminize birebir uyduğunuzu hissettirirseniz müşteriniz size sonsuz güven duyar. Bu tür disiplin, güven, uzun dönemli ilişkiler ve mutlu müşterileri inşa eder.

Sonuç olarak sattığınız şeye güvenin, müşterinize karşı tamamen hazırlıklı olun, müşteri tatminine yönelik bilinçli adımlar atın, disiplini ve takip eden adımlarınızın tutarlılığını sağlayın. Eğer bu adımları atarsanız, müşterileriniz güvenilir olduğunuzu bilir ve ilişkileriniz hem kişisel hem de finansal olarak daha tatmin edici olur. İyi satışlar dileriz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap