BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • YouTube’da Denemeleri Kullanarak Reklam Öğesi Performansını Artırabilirsiniz

YouTube’da Denemeleri Kullanarak Reklam Öğesi Performansını Artırabilirsiniz

YouTube’da Denemeleri Kullanarak Reklam Öğesi Performansını Artırabilirsiniz

Google, Google Ads’deki video denemelerinin yakında kullanılacağını dünyaya sunacak. Google, bu denemelerin kolay bir şekilde hazırlanabileceğini ve bu denemeler aracılığı ile bir yol haritası çizilebileceğini de aktarıyor. Farklı farklı oluşturulan video reklamların dönüşümler ve Hedef EBM üzerindeki etkileri gözlemlenebilecek. Böylece video reklamların YouTube’daki varsayılan sonuçları da izlenebilecek. Daha önce 2019 ve 2020 de reklam öğeleri üzerinde yapılan denemelerde reklamların %60’ının daha çok hatırlanabilir olduğu saptanmıştır.

Kadraj, hız ve metinler üzerinde yapılan değişiklikler ile 2 farklı video reklam hazırlanır. Reklam öğesi denemelerinde iki farklı video reklam aynı kullanıcıya sunulur. Aynı kullanıcıya sunulan reklamlarda daha iyi performans gösteren reklam öğelerinin bulunduğu video reklamın %30 daha az "edinme başına maliyet ortanca değeri" elde ettiği de fark edilmiştir. Edinme başına maliyet değeri bir dönüşüm için ödemek istenilen ortalama tutardır. Belirlenen hedef EBM, elde edilecek dönüşümlerin sayısını etkileyebilir. Örneğin çok düşük bir hedef belirlediğinizde, dönüşümle sonuçlanabilecek bazı tıklamaları kaçırabilirsiniz bu toplamda daha az dönüşüm elde etmenize yol açabilir.

Google’ın önerdiği Video reklamlarda yapılan en kolay ve uygulanabilir 3 denemeyi aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Bu denemeler ile YouTube’daki video reklamlar arasında en çok tercih edilebilir olan video reklamı bulabiliriz.

  1. Metni büyütmek: Metin öğelerinin (logolar dahil) büyütülmesi marka bilinirliğini artırabilir.
  2. Kadrajın daraltılması: İnsanlar veya ürünler gibi unsurları yakınlaştırmak, izleyicilerin reklam üzerinde daha fazla düşünmesini sağlayabilir.
  3. Satın almayı kolaylaştırmak: Harekete geçirici mesajı videonun sonu yerine başına yerleştirdiğinizde daha fazla dönüşüm elde edilebilirsiniz.

 Kaynak: https://support.google.com/

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Merve Gençdağ tarafından yayınlanmıştır.

Merve Gençdağ, 12 Nisan 1995 yılında Aydın’da doğdu. 2013 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi %100 İngilizce Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazandı ve hazırlık dahil 5 yıl içerisinde mezun oldu. Lisans hayatı boyunca Delphi adlı şirkette staj deneyimi yaşadı. Bu şirkette bitirme tezini de tamamlayarak, optimizasyon çalışmaları alanında kendini geliştirdi. 2018 Yılında mezun olduktan sonra çeşitli sertifikasyon programlarına katıldı. Kişisel gelişim kurslarına ve bilgisayar programlarına ilgi duyuyor ve bu alanlarda kendini geliştirmek istiyor. 2020 yılında Adnan Menderes Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı yapmaya karar vererek, dijital pazarlama alanına yönelmek istedi. Kendini geliştirmenin sürekli yeni bilgiler öğrenmek ve kendini yenilemekten geçtiğini düşünüyor. Yeni yerler keşfetmekten, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten çok keyif alıyor. Hobileri arasında klasik müzik dinleme, kitap okuma ve fotoğrafçılık olan Gençdağ, AdresGezgini’nde Veri Analiz Uzmanı olarak görev almaktadır.

Yorum Yap