BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yeni Nesil Google Analytics (GA4)

Yeni Nesil Google Analytics (GA4)

Google’ın 2020 tarihinde duyurduğu Google Analytics 4 ürününü yavaş yavaş kullanmaya ve hesaplarımıza entegre etmeye başlamıştık. Google yaptığı yeni açıklama ile birlikte Google Analytics 4’e geçiş için Universal Analytics’in 1 Temmuz 2023’te tamamen kapatılacağını duyurdu. Bu duyuru ile GA4’e geçmek kaçınılmaz oldu. Peki GA4, Universal Analytics’ten farklı olarak kullanıcılara ne vadediyor? Gelin Google Analytics 4’ün yeni özelliklerini birlikte keşfedelim.

GA4, Universal Analytics’e nazaran önemli ölçüde farklı bir veri yapısı ve veri toplama mantığı ile kullanıma sunuldu. GA4 ile analizler eskiden alıştığımız gibi sayfa görüntülemeleri, oturumlar, kullanıcılar etrafında değil olaylar etrafında şekillenmeye başladı. Bu değişim ise karşımıza olay tabanlı bir model çıkardı. Böylelikle pazar eğilimlerini ve kullanıcı davranışlarını izlemede mükemmel bir performans ve esnek bir yapı karşımıza çıkmış oldu.

Daha Akıllı İç Görüler

Yapay zeka modeli ile desteklenen Yeni Google Analytics 4 daha akıllı içgörülerle kullanıcıları önemli veri trendlerinde uyaracak. Bu öngörüler sayesinde tüketici eylemlerini tahmin edebilir ve bu öngörüleri çevrimiçi kampanyalarına yansıtabilirsiniz. Ayrıca, belirli ziyaretçi grupları üzerinde analizler yürütebilir ve hatta yüksek değerli kitleleri hedefleyebilirsiniz.

Google Ads ile Daha Derin Entegrasyon

Ayrıca Google Analytics 4, Google Ads ile daha derin bir entegrasyona sahip. GA4'ten gelen verileri, işletmenizle nasıl etkileşim kurduklarından bağımsız olarak müşterileriniz için daha alakalı ve onlara yardımcı olacak özel kitleler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Yeni Analytics ile sosyal medyadan, e-postadan, YouTube’dan, Google ve Google dışı ücretli kanallardan gelen dönüşümleri görme yeteneğine sahip. Bu da sonuçları daha bütünsel olarak değerlendirmemize yarıyor.

Daha Ayrıntılı Veri Kontrolleri

Sektörde veri gizliliğinin birinci öncelik olması ile Google, veri kontrollerine yeni bir yaklaşım getirdi. Google'a göre, GA4, çerezler ve tanımlayıcılar olmadan bir geleceğe uyum sağlamak için oluşturuldu. Böylelikle Google, pazarlamacıların yine de doğru verilere sahip olabilmeleri ve veriye dayalı sinyaller kullanarak kampanyalarını özelleştirebilmeleri için makine öğrenimini kullanarak veri boşluğunu kapatmayı hedefliyor.

Peki siz Universal Analytics’e elveda deyip Google Analytics 4’e geçiş yaptınız mı?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Kerem Kayalarlıoğulları tarafından yayınlanmıştır.

Kerem Kayalarlıoğulları, 1997 yılında İzmir'de doğdu. 2021 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışı stajlarıyla deneyim kazandı ve Erasmus programı ile kendini hem kültürel hem de kişisel olarak geliştirmeye çalıştı. Lisans eğitimi boyunca ekipçe geliştirdikleri mobil oyunlar sayesinde bilişim dünyasına merak saldı ve ilgisini hiç yitirmedi. Bitirme projesinde ise veri madenciliği ve dijital pazarlama üstüne çalıştı. Sporun her dalıyla ilgili olan Kayalarlıoğulları 13 yıl boyunca lisanslı olarak basketbol oynadı ve mühendislik fakültesi basketbol takımının kaptanlığını yaptı. Model araba koleksiyonu yapmak onun vazgeçilmezi ve fırsat buldukça yeni yerler keşfetmek ise en büyük tutkusu.

Yorum Yap