BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Çeşme Kampı

Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Çeşme Kampı

Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Çeşme Kampı

Şampiyona yolculuğuna başlamış bulunmaktayız. Temel bilgiler üzerinde çalışmalara yoğunlaştık. Yelkenin her detayı oldukça önemli ve hepsini bilmek zorundasınız. Örneklersek yelken kumaşını direklere bağlamak için çeşitli bir sürü bağlama tekniği bulunmakta. İzbarço, sancak, kropi, dülger gibi bağlama teknikleri üzerinde çalıştık. Bunlardan izbarço tekniği beni oldukça zorladı. Bağlama tekniklerini iyi yaparsanız yarış içerisinde yelken kumaşının direkten ayrılmasını önler ve böylece hız kesmezsiniz.

Ayrıca rüzgar yönlerini bilmek ve bunları yarış esnasında iyi kestirebilmek oldukça önemlidir. Yelkende en sevdiğim şey rüzgarı tahmin etmeye çalışmak. Çünkü; denizde açıldığınızda rüzgarı teninizde hissetmek ve tahmin etmeye çalışmak gerçekten harika bir his. Şehirleşen ve sıkışan hayatta bu anlar bana doğayı hatırlatıp her şeyi unutturuyor. Bazen günlerce, aylarca yelken ile denizlere açılmayı ve tabi ki en çok arkamızdan gelen rüzgarla Polonya’da bitiş çizgisini şampiyon olarak geçmeyi hayal ediyorum.

 

 

Dünya Şampiyonası hazırlıklarına bu hafta 2 gün boyunca Çeşme’de devam ediyoruz. Milli takım hocamız Tansu Bey ile Çeşme’de bulunan Batı Yelken Spor Kulübü’nde çalışmalarımızı yaptık.

Orada bulunan işiten sporcularla birlikte mini yarışmalar yaptık. Oldukça kuvvetli rüzgara karşı çok iyi mücadele verdik. Tabii, bir de biz işitme engellilerin küçük görünse de bir dezavantajı var. Yelken müsabakaları sırasında kıyıda hakem masası bulunur. Kural ihlali ve uyarıları megafon ile duyururlar. Ancak bizim duymamız imkansız olduğu için uyarılara karşılık gelen bayrak tipleri vardır. Bir gözümüz yelkende, bir gözümüz diğer yelkenlerde ve bir gözümüz de kıyı hakemlerinde olmalı. Keşke 3. bir gözümüz olsa... 2 günlük çok verimli çalışmalardan sonra Karşıyaka’ya döndük.

Kalan günler çalışmalarımızın tempolarını oldukça arttırdık. Bu hafta son antrenmanları gerçekleştirdik. Tabi ki her şey ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek, başarılı bir derece elde etmek ve AdresGezgini başta olmak üzere beni destekleyen herkesin desteklerinin karşılığını vermek için.

Son olarak oldukça heyecanlıyım. Her gün kalan günleri sayıyorum ve yerimde duramıyorum bir an önce gitmek istiyorum. Dua ve iyi dileklerinize çok ihtiyacım var. Son bloğumda görüşmek üzere...

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Cansu Ertürk tarafından yayınlanmıştır.

Cansu Ertürk, 1991 yılında Ankara’da doğdu. 3 aylık bebekken havale geçirdiği için işitme engelli oldu. Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünden mezun olan Ertürk, Ogilvy&Mather firmasında grafik tasarımcısı olarak çalıştı ve İzmir’de yaşamak istediği için kariyer değişikliği yaparak Oyak Modern Beton’da İdari İşler Sorumlusu olarak çalıştı. Kendini “Rüzgarın Kızı” gibi hissettiğini söyleyen Ertürk İşitme Engelliler Dünya Yelken Şampiyonası’nda 5. olmuştur, hedefi 2021 yılında yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarında 1. olmaktır. Spor yapmayı ve film izlemeyi çok seven Ertürk kariyerine AdresGezgini’nde devam etmektedir

Yorum Yap