BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Ufak Çaplı Sosyal Medya Sitelerinin Kullanımındaki Dikkat Çekici Artış

Ufak Çaplı Sosyal Medya Sitelerinin Kullanımındaki Dikkat Çekici Artış

Tumblr ve Pinterest sitelerinin de içinde bulunduğu küçük çaptaki sosyal paylaşım siteleri, 2012’in ilk haftaların itibaren yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı. Her iki site de ziyaretçi oranları, sitede geçirilen zaman oranları açısından sürekli yüklesen grafiklere sahipler.

ComScore 2011 Aralık ayında “İşte Sosyal Dünya;  Sosyal Ağlar ve Başlıca Bilmeniz Gereken 10 Madde” raporunda, Twitter’ın Çin versiyonu Sina Weibo’nun 2010 yılı Ekim ayına oranla tekil ziyaretçi sayısında %181, sosyal blog platformu Tumblr’ın dünya çapındaki tekil ziyaretçi sayısında  %172’lik, Twitter’ın ise %59’luk bir büyüme kaydedeceğini açıklamıştı.

Sitelerde harcanan zaman oranına bakıldığı zaman, görsel bookmarking sitesi olan Pinterest’in incelemeye alındığı Mayıs 2011 den Ekim 2011’e kadar %512’lik bir büyüme göstermiş ve sitede geçirilen zaman oranı ortalama 72.1 dakika olduğu görülmüştür. Facebook’un ise sadece %40’lık bir büyüme göstermesine rağmen, sitede geçirilen zamana baktığımızda 378 dakika ile diğer sitelerden çok önde olduğu görüyoruz.

ComScore, Ekim 2011’deki raporlara dayanarak, tekil ziyaretçi sayısına göre Pinterest’i sosyal medyanın başlıca siteleri arasında 7. Sıraya yerleştirdi. Sitenin tekil ziyaretçi sayısının 4,9 milyon ve ziyaretçi başına harcanan zamanın 86,3 dakika olduğu açıkladı.

Pinterest, ziyaretçi sayılarına bakıldığında listenin en sonuna yerleşti fakat sitede harcanan zamana bakıldığında, görsel bookmarking ağları içinde Facebook (394,0 dk.) ve Tumblr’ın (141,7 dk.) hemen ardından 3. sıraya giriyor. Twitter ve Google+ gibi siteler çok daha fazla tekil ziyaretçi rakamına sahip olsalar bile harcanan zaman bakımından Pinterest’in gerisinde kalıyor.

Pinterest ve Tumblr sosyal ağları kullanıcı sayılarını ve sitede harcanan zamanı arttırmaya devam ediyorlar. Henüz Facebook ve Twitter kadar erişime sahip değiller fakat 2012’de hızla büyüyüp yatırımcıların gözlerine girmeyi başaracaklar gibi görünüyor.

Kaynak: emarketer

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap