BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Twitter'da Ücretsiz Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Twitter'da Ücretsiz Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Twitter'da Ücretsiz Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Her iyi sosyal medya stratejisinin ardında markaların rakipleri ile nasıl bir ilişki kurduğu yatar. Rakipleriniz sosyal medyada ne yapıyor? Hangi sıklıkla içerik giriyor, nasıl içerikler paylaşıyorlar, hayranları ile nasıl iletişim kuruyorlar?

Sosyal medya takip araçları rakiplerinizin Facebook, Twitter gibi sayfalarını inceleyebileceğiniz, rakip analizi yapabileceğiniz birçok özellik sunar. Fakat bu özelliklerden faydalanmak istiyorsanız ayda hatırı sayılır bütçe ayırmanız gerekiyor. Oysa küçük ve orta ölçekli işletmelerin internet pazarlamasını, sosyal medya pazarlamayı tercih etmelerinin en önemli nedeni geleneksel medyaya göre çok daha ucuz olmasıdır.

Mediabistro yazarlarından Lauren Dugan’ın hazırladığı Twitter’da Ücretsiz Rakip Analizi ipuçları sosyal medya takip araçlarına herhangi bir bütçe ayırmadan ücretsiz olarak rakip analizi yapabilmenize yardımcı oluyor.

Anahtar Kelimeler ile Başlayın

Twitter’da rakip analizine başlamadan önce sektörünüzle ve markanızla ilgili, rakiplerinizin adını  da içeren 15-20 adet anahtar kelime belirleyin. Bu anahtar kelimeler Twitter’da belirli bir alana odaklanmanıza yardımcı olacak ve saniyede gönderilen binlerce tweetin gürültüsünden sizi koruyacaktır.

Aramanın Gücünü Kullanın

Anahtar kelime listesini oluşturdunuz. Peki, şimdi ne olacak?

Twitter’ın gelişmiş arama motoru özelliğini kullanmalısınız. Twitter gelişmiş arama sayfası sonuçlarınızı özelleştirmenize olanak sağlar. Anahtar kelime aramalarınıza negatif anahtar kelimeler ekleyebilir, hashtag kullanabilir ya da yer seçebilirsiniz. Bir kere kullanılabilir arama sonuçları yarattıktan sonra yaptığınız aramaları ve arama sonuçlarını “sonuçları kaydet” seçeneği ile saklayabilirsiniz.

adworsd

Listeler Oluşturun

Twitter Liste özelliği ile rakiplerinizi, sektörünüzle ilgili paylaşımlar yapan kişileri ya da rakiplerinizin çalışanlarını listeleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz listeleri “özel” yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede sadece siz bu listeleri görebilirsiniz. Kimse rakiplerinizi izlediğinizi bilemez!

Liste oluştururken rakibizin kimleri takip ettiğini inceleyin; bu, size yeni listeler oluşturmada fikir verecektir.

Görsel kaynak: Flickr
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap