BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google URL Kısaltma Servisi goo.gl Kapandı

Google URL Kısaltma Servisi goo.gl Kapandı

Google URL Kısaltma Servisi goo.gl Kapandı

Dünyanın en değerli markası olan ve internet dünyasında bir çok alanda servis sağlayan Google, URL kısaltma servisi goog.gl’ı kapatma kararı aldığını açıkladı. goo.gl yerine Firebase Dynamic Link isimli bir servisi kullanıma açacak olan Google ileriye dönük planlarında bu servisi büyütmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyor.

Google URL Shortener kullanıcıların daha kolay bir şekilde bağlantı paylaşmalarını ve çevrim içi trafiği ölçmelerine yardımcı olmayı amaçlayarak 2009'da kullanıma sunulmuştu. O günden bugüne birçok popüler URL kısaltma hizmetleri ortaya çıkmıştı. AdresGezgini olarak biz de 2011 yılında ufalt.net isimli bir web sitesini yayına açmıştık.  

goo.gl yerine kullanıma sunulacak olan Firebase Dynamic Links (FDL) mevcut ve potansiyel kullanıcılar için iOS, Android veya web uygulamasındaki herhangi bir konuma göndermenize olanak tanıyan akıllı URL'ler sunacak. 

13 Nisan itibariyle kullanıma kapatılan goo.gl bağlantıları, hizmet kesildikten sonra da çalışmaya devam edecek.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Cemre Bağcı tarafından yayınlanmıştır.

Cemre Bağcı, 1989 yılının Temmuz ayında güller diyarı Isparta'da dünyaya gelmiştir. Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun olduktan hemen sonra iş hayatına Dijital Müşteri Temsilcisi olarak McCANN İstanbul'da başlayan Bağcı, metrobüsün insan haklarına aykırı bir ulaşım aracı olduğunu düşünerek İzmir’e taşınmaya karar vermiştir. İzmir’de ki 2 yıllık offline reklamcılık deneyiminin ardından dijital reklamcılığa geri dönmüştür. Yoga, uzun yürüyüşler, sinema gibi hobilerine ek olarak seyahat etmekten ve yeni yerler keşfetmekten büyük mutluluk duyar. AdresGezgini'nde Tasarım Bölümü'nde çalışmaktadır.

Yorum Yap