BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı

Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı

Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı

Hashtag'ler yani etiketler Instagram ve Twitter'da yaptığınız paylaşımların ilgili başlıklar altına girmesini sağlayan ve doğru kullanıcılara ulaşarak hedef kitlenizin büyümesine yardımcı olan önemli bir parçadır. Bu blog yazısında, sosyal medya pazarlamasının mutlaka kullanılması gereken ögelerinden biri olan etiketler ile ilgili yapılan bazı hataları ve bu hataları nasıl düzeltebileceğinize dair ipuçlarını bulacaksınız.

1- Sadece Popüler Kelimeleri Kullanmayın

Hashtag kullanımı ile ilgili bireysel ve işletme hesaplarının genel olarak yaptıkları bir hata paylaşımlarda yalnızca popüler olanları kullanmaktır. Teorik olarak, paylaşımları daha geniş bir hedef kitleye ulaştırmak için en popüler etiketleri kullanmak mantıklıdır ancak pratikte ihtiyacınız olan uzun vadeli sonuçları elde edemezsiniz. İçeriğinizin, Türkiye'de en çok kullanılan hashtag'lerden biri olan #istanbullovers'ın altında paylaşılan yüzlerce fotoğrafın arasında kaybolma riskini göze almak istemezsiniz. Popüler hashtag'ler işletmeniz veya markanızla gerçekten ilgilenmeyen kişilerden size çok sayıda beğeni getirebilir ancak bunun yerine hedef kitlenize, içeriklerin bağlamına veya sektörünüze göre belirlenen etiketleri kullanmalısınız.

2- Araştırma Yapın

Başka bir büyük hata, işletmeniz için kullandığınız hashtag'ler üzerinde araştırma yapmamaktır. Bir hashtag kullanmaya karar vermeden önce Instagram veya Twitter aramasına bakıp ve ne tür resimlerin ve mesajların paylaşıldığını görmek, olası bir krizi önlemek açısından faydalı olabilir.

3- Yerel Hashtag'leri Yok Saymayın

Belirli bir lokasyondaki müşterileri hedeflemek istiyorsanız, bu topluluğa dahil olmak, topluluk üyeleriyle iletişim kurmak ve gösterim sağlamak için yerel hashtag'leri kullanmak ideal yoldur. İzmir'de hizmet veren bir firma olduğunuzu düşünürsek #İzmir, #İzmirdeyaşam gibi etiketler, İzmir'li kullanıcılarla içeriğinizi paylaşmak adına etkili olacaktır.

4- Yenilikleri Denemekten Çekinmeyin

Kullanıcılarla güzel etkileşim kurduğunuz, test edilmiş ve onaylanmış hashtag'ler belirlemiş olmanız sizi yeni kelimeler keşfetmekten ve denemekten alıkoymamalıdır. Sosyal medya sürekli güncellenen, oldukça dinamik bir dünya. Bu değişikliğe ayak uydurmak için listenize her hafta yeni bir kelime eklemenizi ve değişiklikleri gözlemlemenizi öneririz.

sosyal-medya-hashtag-kullanımı-

5- Bir İçeriğin Altında Çok Sayıda Hashtag Kullanmayın

Bireysel kullanıcılar ve markalar tarafından yapılan hatalardan birisi de Instagram paylaşımlarında çok sayıda etiket kullanmaktır. Fazla kullanım takipçilerinizin okumasını zorlaştırarak mesajınızı öldürecektir. Mesajınızı öldürmemek için açıklama metninize ek olarak 1 - 5 arası hashtag kullanabilir ya da Instagram paylaşımınızın altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

6- Hiç Hashtag Kullanmamazlık Etmeyin

Tüm bunlara ek olarak, yapabileceğiniz en büyük hata Instagram ve Twitter paylaşımlarınızda hiç hashtag kullanmamak olacaktır. Organik erişimi çok yüksek olan bir markanız varsa Twitter ve Instagram paylaşımlarında hashtag kullanımı hayati bir önem arz etmez ancak markanız sosyal medyada yeni yeni boy göstermeye başlıyorsa etiketler daha fazla görünüm elde etmek açısından faydalı olacaktır. Ek olarak hashtag'ler birer arama aracıdır. Dolayısıyla sosyal medya kanalllarında daha fazla kullanıcının profilinizi ve içeriğinizi bulmasına yardımcı olacaktır.

Hashtag kullanımıyla ilgili doğrular ve yanlışlara ek olarak sizlerle bazı araştırma sonuçlarını paylaşmak isteriz.

  • Etiket içeren Tweetler etiketsiz Tweet'lerden 2 kat fazla etkileşim görüyor.
  • 1 veya 2 etiket içeren Tweetler % 21 daha fazla etkileşime giriyor, ancak 2'den fazla etiket kullanıldığında etkileşim % 17 azalıyor.
  • Kullanıcıların, en az 1 etiket ile paylaşılan Tweet'i  retweet etme olasılığı %55 daha yüksek.

Sosyal-medyaya-hashtag-kullanımı

Sonuç olarak; Sosyal medya pazarlamasında hashtag'leri doğru bir şekilde kullandığınızda konunuza veya içeriğe ilgi duyan fakat henüz etkileşime geçemediğiniz kişilere erişebilir; bu doğrultuda çevrim içi büyümenizi ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap