BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı Beslenme Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor mu? [Röportaj]

Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı Beslenme Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor mu? [Röportaj]

Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı Beslenme Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor mu? [Röportaj]

Bu yazı blog.reklamvermek.com adresinde yayınlanmıştır.

Son yıllarda yepyeni bir medya türü olarak hayatlarımıza giren ve hepimiz için vazgeçilmez olan sosyal medya herkese ulaşmayı ve iletişime geçmeyi kolaylaştıran bir mecra. Kişilerin sosyal medya kullanımının artmasının yanısıra markaların da artık vageçilmezi haline gelen sosyal medyanın iş dünyasına olan katkıları da yadsınamaz. İnternet erişiminin kolaylaşması ve kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte sektörler,  işlerini büyütmek adına ayrılmaz ikili olan sosyal medya ve internet reklamlarından verimli bir şekilde faydalanıyorlar.

Bu yazı dizimizde sizlerle sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve sektörün öne çıkan kişileriyle röportajlarımızı yayınlayacağız. İlk konuğumuz hepimizin yaşamı boyunca karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri olan kilo ve beslenme bozukluklarımızla ilgili çalışmalar yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı. Merve Hanım işindeki başarısının yanısıra sosyal medyada da hedef kitlesi ile başarılı bir iletişim içerisinde.

Röportajımızı keyifle okumanızı dileriz.

merve tiğli Alanınızda oldukça başarılı işler yapan biri olarak tanınıyorsunuz. Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum.

İş hayatıma GENAR ENSTİTÜSÜ' nde başladım ve 1,5 yıl süresince nutrigenetik alanında çalışıp aynı zamanda özel bir kurumda beslenme danışmanlığı yaptım, Ocak 2009 itibariyle Reform Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık ekibine katıldim, aynı tarihlerde Nevşehir Özel VERSA Hastanesi'nin beslenme ve diyet bölümü kuruculuğunu yaptım. 4 yıldır Reform Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık Merkezinde zayıflama, kilo alma, kilo kontrolü vb. konularda çalışmakta olup,haftanın belli günlerinde Mars Athletic Club (MAC)/PANORA spor merkezinde ve Özel Boylam Psikiyatri Hastanesinde danışmanlık veriyorum. Ayrıca çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde yazılar yazmaktayım ve sosyal medyada ziyaretçilerin sorularını yanıtlamakta olup, kurumsal beslenme danışmanlığı , menü hazırlama vb hizmetleri vermekteyim.

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi “Diyetetik  Ana Bilim Dalı”nda  “Zayıflama Diyeti Uygulayan Bireylerin Başarı Oranları ve Etkileyen Faktörlerin Saptanması“ başlıklı tezimle Bilim Uzmanlığımı aldim.

2012 yılının Eylül ayında eğitim için gittiğim Amerika da bulunduğum süre içinde Chicago’da bulunan DePaul Üniversitesi öğrencilerine "sağlıklı beslenme" sunumları yaptım, ADA'nın çeşitli organizasyonlarında gönüllü olarak çalıştım ve  2012 Kasım ayında Amerikan Diyetisyenler Derneği tarafından San Antonio/Texas'da düzenlenen "Yetişkinlerde Kilo Yönetimi" uzmanlik egitimi aldim.

Vermiş olduğunuz hizmeti hastalarınıza ulaştırmakta hangi yolları kullanıyorsunuz?

Danışanlarımın büyük bir çoğunluğu tavsiye yöntemiyle bana ulaşıyorlar ancak onun dışında www.mervetigli.comwww.tavsiyeediyorum.com, Twitter ve Facebook kullanarak internet üzerinden daha büyük bir kesime ulaşabiliyorum.

Görüyoruz ki interneti ve sosyal medyayı oldukça aktif kullanıyorsunuz. Bu çalışmalarınıza başlama kararını vermenizde neler etkili oldu?

Facebook ve Twitter’da özel üyeliklerimi kullanırken , alanımla ilgili farklı internet sitelerinde gelen soruları cevaplıyordum. Önce neden direkt benim web sitemde soru cevap bölümü olmasın derken sosyal medya sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşabileceğime karar verip, profesyonel amaçla kullanacağım yeni üyeliklerimi aldım ve sosyal medya üzerinden bilgi paylaşımının ve dogru bilinen yanlışların düzeltilmesine katkı sağlayarak toplumu bilinçlendirme ve daha büyük bir kesime ulaşmak, sosyal medyaya ağırlık verme kararımda etkili oldu.

Sosyal Medya’nın işinize ne gibi yansımaları oldu?

Danışanlarımın sayısında ciddi bir artışa neden oldu, ama benim için daha önemlisi, farklı mesleklerden olup beslenme uzmanı olduğunu iddia eden ve topluma sürekli sağlığı riske atan yanlış bilgiler verenlerin aksine toplumun doğru bilgiye kolayca ulaşmasını sağlamak iş hayatımda  benim motivasyonumu da ciddi oranda arttırdı.

İnternet reklamları hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Her geçen gün büyük bir hızla artan internet kullanımı sayesinde internet reklamlarının artık gazete, dergi, broşür ve hatta televizyon reklamları kadar hatta daha fazla etkin olduğunu düşünüyorum.

Son olarak beslenme ve kilo problemleri olan kişilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Beslenme ve kilo problemleri olan kişilere en büyük tavsiyem her konuda olması gerektiği gibi  beslenme konusunda da alanında uzman bir diyetisyenle calışmaları.  Çevreden duydukları zayıflama furyalarına kulak asmayıp doğru bilgiye ulaşmak için bizlere başvurmaları . Ve son olarak genel önerilere rağmen sağlıklı beslenmenin kişinin vücut tipine; bulgularına ve yaşam tarzına gore değişeceğini, dolayısıyla kişiye özel hazırlanan beslenme  programlarına başvurmalarını tavsiye ederim.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap