BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Anlık Arama - Google Instant Search

Google Anlık Arama - Google Instant Search

Aramayı hızlandırmak ve daha alakalı arama sonuçlarına ulaşmak için teknolojisini her geçen gün yenileyen ve geliştiren Google; geçtiğimiz günlerde resmi Google blogunda yayınlanan bir haber ile birkaç aydır üzerinde çalıştığı arama projesi Google Instant’ı resmi olarak duyurdu. Google Anlık Arama teknolojisi, arama yapmak istediğiniz bir konu hakkında anahtar kelimeyi yazarken sonuçları gösteren yeni bir arama iyileştirmesidir.

İnsanların yavaş yazdığı fakat hızlı okuduğu (klavye vuruşları arası 300 milisaniye, sayfanın diğer bir kısmına bakmak için 30 milisaniye) öngörüsünden yola çıkarak hazırlanan Google Instant, siz daha anahtar kelimeyi yazarken arama sonuçları sayfasını tarayabilmenin mümkün olduğu bir arama teknolojisidir. Bu yıl dünyadaki dijital içerik “zettabyte” bariyerini aşacak ve bu da yaklaşık olarak Amerika’da bulunan kütüphanelerdeki bilginin toplamının bir milyon katına eşit. Google Instant ise böylesi fazla bilginin olduğu dijital bir ortamda doğru bilgiye kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor.

google-anlık-arama

Google Instant Nasıl Çalışıyor?

Google Instant ile arama teriminizin tamamını yazmayı bitirmeniz, hatta "ara"ya basmanız bile gerekmiyor. Anında geri bildirim ile daha iyi bir arama terimi oluşturmanıza yardımcı olan Google Instant ile şimdilik, sonuçlar tam olarak istediğiniz şeye uyana kadar aramanızı aynı anda uyarlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe, başka türlü bir aramanın nasıl mümkün olabileceğini hayal edemeyebiliriz. http://www.google.com/instant/ adresinden ulaşabileceğiniz Google Instant Search’ün henüz Türkçe dil desteği yok. Google Ana Sayfa’dan İngilizce dil tercihi yaparak kullanabilirsiniz.

Google Instant Search - Google Anlık Arama Ana Özellikleri

Dinamik Arama Sonuçları: Google, dinamik bir şekilde ilgili arama sonucunu siz arama yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazarken görüntüler. Böylece ihtiyacınız olan web içeriğine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Akıllı Öngörüler: Google Instant’ın anahtar teknolojilerinden biri de siz daha yazma işlemini tamamlamadan ve tam olarak ne aradığınızı bilmediğinizde bile, öngörüler aramanızı yönlendirmesidir. En üst tahmin, arama kutusunda gri renkte görüntülenir. Böylece ihtiyacınız olan şeyi gördüğünüz anda yazmayı bırakabilirsiniz.

Anlık Sonuçlar Arama Listesi: Yazmaya başlayın ve sonuçlar gözünüzün önünde belirecek. Şimdiye kadar, tam bir arama terimi yazmanız, enter'a basmanız ve doğru sonuçlar gelmesini ummanız gerekiyordu. Şimdi sonuçlar siz bir yandan yazarken beliriyor ve böylece yolun her aşamasında ne yöne gitmekte olduğunu görmenize yardım ediyor.

Kısa Kısa Google Instant

-15 yeni teknoloji Google Instant'ın işlevselliğine katkıda bulunuyor.

-Google Instant'tan önce tipik bir arama için arama teriminin girilmesi 9 saniyeden fazla sürüyordu.

-Google Instant arama başına 2 ila 5 saniye kazandırabilir.

-Eğer küresel boyutta herkes Google Instant kullanırsa, bunun günde 3.5 milyar saniye kazandıracağını tahmin ediliyor. Bu da her saniye ile kazanılan 11 saate eşit.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap