BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Sosyal Medya Reklamı Yapmak İsteyenlerin Karar Vermesi Gereken 4 Şey

Sosyal Medya Reklamı Yapmak İsteyenlerin Karar Vermesi Gereken 4 Şey

Sosyal Medya Reklamı Yapmak İsteyenlerin Karar Vermesi Gereken 4 Şey

Bu blog yazımızda sosyal medya reklamları yapmak istiyorsanız ilk olarak nelere karar vermeniz gerektiğine değineceğiz. İster kendi reklamlarınızı kendiniz yapın, ister profesyonel bir yardım alın, aşağıda detaylandırdığımız 4 başlığa karar vermek her anlamda işinizi kolaylaştıracaktır.

1- Reklam verme amacınızı belirleyin. Bunlar neler olabilir?

 • Markanızın, işletmenizin bilinirliğini artırmak.
 • Ürün veya hizmetlerinizi satın almayı düşünmeye ve daha fazla bilgi almaya teşvik etmek.
 • Ürün veya hizmetinizi satın almaya / kullanmaya teşvik etmek.

2- Erişmek istediğiniz kişilere göre bir anlayış belirleyin. Bu ne demek?

 • Cinsiyet, yaş, lokasyon, ilişki durumu, çocuk sayısı, eğitim durumu, dil gibi geniş hedefleme seçeneklerine sahip olacaksınız.
 • Ek olarak aklınıza gelebilecek birçok ilgi alanı için hedefleme yapabileceksiniz.

3- Reklamınız için bir günlük bütçe ve toplam bütçe belirleyin.

Reklamlarınız için bir günlük bütçe belirlediğinizde ortalama bir değer belirlemiş olursunuz. Her gün yaklaşık olarak günlük bütçenize uygun olarak sonuç almanız için çalışırız ancak bazı günler harcama yaparken iyi fırsatlar olması durumunda bütçenizi %25 oranında aşabiliriz. Bunla birlikte ücretleriniz hafta boyunca dengelendiğinden bütçenizi çok aşmak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. (Hafta Pazar günü başlayıp Cumartesi sona erer). İyi fırsatların olduğu gün fazla harcama yapılırsa (ki bu fazla harcama %25’i aşmaz) daha az fırsat olan gün daha az harcama yapılır. Bir toplam bütçe belirlediğinizde ise reklamlarınızın yayınlanacağı süre boyunca maksimum ne kadar harcama yapacağını belirlenmiş olursunuz.

4- Reklamınızda görünmesini istediğiniz fotoğraf veya videolara karar verin. Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Görselleriniz istisnalar haricinde %20’den az yazı içermeli (yazılardan oluşan logo, filigran ve sayıların da metin olarak kabul edildiğini unutmayın).
 • Videolar 15 sn. veya daha kısa olmalı.
 • Slayt gösterisi yapacaksanız maksimum 10 görsel kullanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarıyla yeni müşterilere ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için AdresGezgini'nin alanında uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap