blog-detay.php1 Sosyal Medya Kanallarının Demografik Yapısı | Blog AdresGezgini

BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya Kanallarının Demografik Yapısı

Sosyal Medya Kanallarının Demografik Yapısı

Sosyal Medya Kanallarının Demografik Yapısı

Türkiye nüfusunun %60’ı aktif bir şekilde sosyal medya kullanıyor. 80 milyonluk Türkiye nüfusunun 48 milyonunun en az bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Bu durum tahmin edebileceğiniz üzere dünyada da farklı değil. ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %70’inin en az bir sosyal medya mecrasında hesabı var. 

Kullanıcı rakamları reklamverenler için oldukça önemli bir nokta olsa da, sosyal medya kanalları üzerinden spesifik reklam hedeflemeleri yapmamızı sağlayan demografik bilgiler gerçek hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Bununla birlikte her kullanıcı her sosyal medya hesabında bir profile sahip olmayabilir. Bazı yaş grupları Facebook’a daha aktif katılım gösterirken, Snapchat’in varlığından bile haberdar olmayabilir. Reklam kampanyanızı daha iyi optimize edebilmek için bu kitleleri nerede bulacağınızı bilmek önemlidir. Gelin sosyal medya kanallarının cinsiyet ve yaş bazında demografik bilgilerine birlikte bakalım.

Facebook

Facebook, kullanıcıların durum güncellemeleri, fotoğraf albümleri, videolar, canlı yayınlar, web site bağlantıları gibi sınırsız içerik üretebildiği ve arkadaşlarıyla paylaşabildiği, dünyanın en büyük sosyal medya kanalıdır.  Facebook reklamları aracılığıyla oldukça spesifik bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Öyle ki kullanıcıların demografik özelliklerine ek olarak kullandıkları mobil cihazdan, konuma, ilgi alanlarından ilişki durumuna uzanan bir hedefleme seçeneği sunmaktadır. 

Instagram

Sadece fotoğraf paylaşımına izin veren ve kullanıcıların %53’ünün yeni trendleri takip etmek için en az bir marka takip ettiği Instagram, Facebook’un reklam ağının bir parçasıdır ve hedef kitlenize ulaşmak ve onlara en iyi şekilde hitap etmek için çeşitli reklam araçları sunar.

Twitter

700 Milyon’un üzerinde kullanıcısıyla Twitter, küçük, orta ve büyük işletmelerin hedef kitlelerine ulaşma imkanı sunan Twitter, çok hızlı akışa sahip bir platformdur. Yeni gelecek güncellemeyle 140 karakter sayısını 280 karaktere çıkartacak olan Twitter’da kullanıcıların ana sayfaları yeni tweetlerle sürekli güncellenir.  

YouTube

Video reklamcılığının lideri olan YouTube’da dakikada yaklaşık 2 milyon video görüntüleniyor ve 1.5 milyardan fazla kullanıcı bulunuyor. YouTube reklamları ile hedef kitlenize ulaşmak istediğiniz noktada sadece izleyiciler reklamla etkileşim kurduğunda ödeme yaparsınız.  

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap