BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sorunsuz Bir Mobil Alışveriş Deneyimi için İpuçları

Sorunsuz Bir Mobil Alışveriş Deneyimi için İpuçları

Sorunsuz Bir Mobil Alışveriş Deneyimi için İpuçları

Her geçen gün mobil cihazlardan gelen trafik ve dijital ekranlarda geçirilen vakit arttıkça reklam verenler de kendilerini geliştirmek, dijitaldeki müşterilerine yetişmek için yenilikleri takip etmek zorunda kalıyor. Dijitale uzun süredir yatırım yapan firmalar pozitif yatırım getirisi için sadece reklam ya da sosyal medya yönetimini önemsemiyor, bununla birlikte web sitelerinin de müşterinin işlemlerini kolaylaştıracak şekilde olması gerektiğinin farkındalar.
Özellikle e-ticarette sitedeki deneyiminden memnun kalan bir müşterinin düzenli müşteri olma şansı yüksek iken siteden memnun kalmayan ziyaretçinin çevresine de yaşadığı olumsuzlukları iletme şansı oldukça yüksek. 

Mobil Uyumluluk
Öncelikle sitenizi mobil cihazlar için optimize edilmiş açılış sayfaları ile geliştirmeniz gerekmektedir.
Mobil Uyumluluk Testi'ni kullanarak mobil cihazlarda ürün açılış sayfalarınızı iyileştirme fırsatlarını belirleyin. Açılış sayfanızı Mobil Uyumluluk Testi'yle test edin. 


Hızlı Yüklenen Web Siteleri
Günümüzde kullanıcılar sayfa yüklenme süresi çok uzun olduğunda hemen siteden çıkmaktadır. Bu nedenle sitenizin kısa sürede açılması büyük önem taşımaktadır.
"Mobil cihaz kullanan tüketicilerin %69'u, markalarla etkileşime geçerken hızlı mobil deneyimin büyük önem taşıdığını söylüyor. Ancak markaların yalnızca %52'si hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın hızlı yüklenen dijital içerikler sunuyor."


Pop-up'ları ve diğer geçiş reklamlarını kaldırma
Bir ürün satın alırken kullanıcıların karşısına bilgilendirme amaçlı da olsa bir pop-up çıktığında kullanıcılar bu durumu hoş karşılamıyor. Bu nedenle sitenizde mümkün olduğunda pop-up kullanmaktan kaçının. 

Satın almadaki zorlukları azaltma
Mobil cihazlardan satın alma oranı arttığından beri kullanıcıların kolay satın alma deneyimi sunan siteleri tercih ettiği gözlemlendi. Örneğin, Üye olmadan satın alma, kredi kartı, banka havalesi, kapıda ödeme gibi tüm ödeme seçeneklerinin mevcut olması kullanıcıların sizi tercih etmesi için birer neden olmaktadır.
Bununla birlikte, otomatik doldurulan müşteri bilgileri tek tık ile ürün satın alımını kolaylaştıran bir etken olarak görülmektedir.


Satın alma sürecinizi geliştirmek için atacağınız her adım, müşterilerinizin mobil alışveriş deneyimini iyileştirir ve mobil dönüşüm oranlarınızı artırır.
 

Kaynak:https://support.google.com/google-ads/answer/7288800?hl=tr

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Gökçe Ersu tarafından yayınlanmıştır.

Gökçe Ersu, 1992 yılında İzmir'de doğdu. Karşıyaka Necip Demir Anadolu İletişim Meslek Lisesinden mezun olan Ersu, eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamlamıştır. Lise yıllarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri Bölümü’nde staj yapmıştır. Üniversite yıllarında okulda görevli öğrenci programına katılarak iş deneyimlerini arttırmıştır. Üniversitedeyken gençlik değişimi projesiyle Slovakya'ya gitmiş ve Youthpass sertifikası almıştır. Üniversite stajını ise İnanç Giyim Alchera firmasında pazarlama asistanı olarak yapan Ersu, mezun olduktan sonra Chasecall, Özdilek ve Greenland Hotel gibi çeşitli firmalarda iş deneyimi kazanmıştır.

Yorum Yap