BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Siz Hala Spritzlemediniz mi?

Siz Hala Spritzlemediniz mi?

Siz Hala Spritzlemediniz mi?

E-posta, web sayfaları, kitap ve diğer metinler arasında, günde binlerce kelime okuyoruz. Spritz adında bir şirket daha az zamanda, daha fazla okumak için son birkaç yılda bir teknoloji geliştirdi.

Spritz –hem teknolojinin hem de eylemin adı olarak kullanılıyor– beynimizin çok daha hızlı ve kolayca anladığı şekilde, tek seferde bir kelime ile metin akışını sağlıyor.

 

Spritz, Optik Tanıma Noktası olarak nitelendirilen şeye dayanıyor. Beynimiz, belirli bir kelimenin gözlerimizden optik tanıma noktasına ulaşmak suretiyle bilgiyi işliyor ve noktalama işaretlerine ulaşınca tutarlı bir cümle olarak verileri işlemeyi tamamlıyor. Bu teknoloji her kelime için yatay çizgiler kullanarak okunabilirliği arttırıyor, bu nedenle sizi ilgilendiren içeriğe odaklanabiliyorsunuz.

Spritz'e göre okumaya harcanan zamanın yüzde 80'i fiziksel olarak gözlerimizin bir kelimeden diğerine hareketi ile geçer ve sadece yüzde 20'lik zaman bilgi işlemeye ayrılır. İşleri hızlandırmak için, Spritz metni biçimlendirdi ve hizalamayı optik tanıma noktasına göre düzenledi. Böylece hiçbir fiziksel göz hareketi olmadan hemen hemen tüm zamanı veri almaya harcayabiliyoruz.

Özellikle küçük ekranlarda, içeriğin kolay ve daha rahat akışını sağlıyor. En iyisi de, Spritz'in patent bekleyen teknolojisinin daha etkin iletişimi teşvik etmek için fotoğraflar, haritalar, videolar ve web sitelerine entegre edilebiliyor olması.

Spritz, web sayfasında diğer hızlı okuma sistemlerinden farkını şu şekilde açıklıyor: “Birçok yöntem etkili olabilecekken, önemli bir gelişmeye ulaşmak, yoğun, sürekli eğitim ve özveri gerektirir. Buna karşılık, spritzlemek sadece 5 dakika içinde öğrenilebilir.”

Ücretsiz bir hesap açıp, sevdiğiniz RSS beslemelerini ekledikten sonra, ayarlardan Spritz'i açarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Yakında e-kitap ve PDF okuyuculardan, oyunlar ve eğitim yardımcılarına kadar bir yığın uygulama göreceğiz.

Oyster web sitesinde Stephen Covey'in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, 25. Yıl Versiyonu” spritzlenebilir hale getirilmiştir. Son 25 yıldır, nasıl etkili olunabileceği Stephen Covey'in bilgeliği ile üst düzey liderleri etkiliyor. Siz de spritzlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Günümüzde en değerli şeyin zaman olduğunu düşünürsek, bize vakit kazandıracak her türlü teknolojiyi seviyor ve öneriyoruz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap