BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Şirket Gelişiminde Twitter Etkisi

Şirket Gelişiminde Twitter Etkisi

Şirket Gelişiminde Twitter Etkisi

Gün geçmiyor ki Twitter sayesinde başarılarına başarı katan şirket hikayeleri tek tek artmasın. Sosyal medyaya ve özellikle Twitter’ a at gözlüğü ile bakanlar, gözlüklerinden kurtulmaya başladı bile çünkü günden güne gelişen Twitter, sadece insanların nerede olduğunu, ne yaptığını paylaştığı bir mecra olmaktan çıktı. Bu önyargılı bakış açısını değiştiren en önemli etken ise şirketlerin Twitter ve sosyal medya sayesinde ulaştığı farklı kitleler oldu.

Bambaşka sektörlerde kazanılan farklı başarı öykülerini okuduğunuzda, eminiz sizler de Twitter’ ın nasıl satışları arttırdığını, kitlelere ulaşımı kolaylaştırdığını anlayacaksınız. Ayrıca müşterilerinize servisinizde yeni dijital pazarlama en önemli aracınız olacak.

Başarı hikayeleri için araştırdığımız örneklere gelince:

JetBlue

Jetblue Twitter’ a 2007 baharda katıldığından bugüne, ki ilk katılan büyük firmalardandır, takipçisi 1,7 milyona yaklaştı.

Müşterilerine Twitter üzerinden yardım ediyorlar, indirimlerden haberdar ediyorlar, sorun yaşayanlara çözümler bulup, şikâyetleri değerlendiriyorlar. Bir sonraki aşamanın,  görevlileri 7/24 tweetlere anında yanıt verecek şekilde organize etmek olduğunu belirten yetkililer niteliğin nicelikten daha önemli olduğunu vurguluyor.

Teusner Wines

Avustralya’nın Barossa vadisinde kurulan Teusner Wines, ilk açıldığında sadece 3 çalışanı vardı. Dave Brookes satış ve pazarlama sorumlusu idi. Bisiklet sporuna tutkun olan Brookes, 2009 Tour Down Under ’ı izlerken Lance Armstrong’un Twitter’ da olduğunu farketti ve takip etmeye başladı. 'Teusnerwines' adıyla kurduğu Twitter hesabını, yeni iş ilişkileri oluşturmak, müşterileri ve potansiyel müşteri ile ile iletişim için aktif olarak kullanmaya başladı. Kendisini takip eden, şarap ürünlerini içip yorum yazanlara oldukça nazik yanıtlar yazarak müşterilerini şaşırtıp mutlu etti.

Şirket Twitter’ ı aktif kullandığından beri web sitelerine giriş sayısı arttı, şarap evine turlar düzenlenir oldu ve en önemlisi müşteri potansiyeli yükseldi. Artık ABD ve Kanada’ dan insanlar iletişime geçip onlara en yakın nereden şaraplarına ulaşabileceklerini sorar olmuştu. 3 kişi ile butik bir şarap evi olarak kurulan Teusner Wines’ın şu an 12.000'e yakın aktif takipçisi var.

Etsy

Ürünlerin satılıp& alındığı bir site olan Etsy, 2005 yılında kuruldu. Yaklaşık 250,000 satıcının elişi ürünlerini satmak için, kendi dükkanlarına sahip  olduğu bir oluşum.

Eğlenmek ve Twitter’ ın farklı yöntemlerini kullanmak için açtıkları hesaplarından birçok  yarar sağladılar. Takipçilerine yeni elişi ürünlerini haber verdiler, değerli tüyolarını paylaştılar, takipçilerini site bünyesindeki etkinliklerden-promosyonlardan haberdar ettiler, satıcılarla ilgili bilgileri paylaştılar… Twitter’ ın yeni kullanıcılara ulaşmak için büyük bir fırsat olduğunu gören Etsy  yetkilileri, Martha Stewart’ ın takibinin ve sayfa hakkındaki iltifatlarının öneminin de farkında. Sitenin takipçi sayısı 1.7 milyona yaklaştı.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap