BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sales Funnel Nedir?

Sales Funnel Nedir?

Sales Funnel Nedir?

Sales funnel veya satış hunisi potansiyel müşterilerin satın alma yolculuğundaki adımlarını belirleyen pazarlama terimidir. Doğru bir sales funnel stratejisi ile potansiyel müşterilerin satın alma eylemlerini yönlendirebilir onları istediğiniz noktaya çekebilirsiniz.  Algılarını ve isteklerini manipüle ederek onları aşama aşama zorunlu tek bir rotaya sokabilir, kendi iradeleri dışında satın alma noktalarına getirebilirsiniz.

Sales funnel stratejisini etkin bir şekilde kullanmayan geleneksel web siteleri, kullanıcıya ilgi ve odağını dağıtan birçok unsur verir. Doğru kurgulanmayan bu strateji sonucu, odağını tek bir noktaya veremeyen müşteri satın alma sürecine kanalize olamadan siteden çıkar. Geleneksel web sitelerini bir kovaya, kovanın içindeki suyu ise potansiyel müşterilerimize yani kitlemize benzetelim. Bu kovada çok fazla deliğin olması beklenir ve suyun hızlı bir şekilde azaldığı görülür. Bizim amacımız ise doğru bir funnel yöntemi ile bu delikleri kapatmak ve olabildiğince fazla suyu kovanın içinde tutmak.

Satış hunisindeki kitlelere değinecek olursak, huninin en tepesinde ve geniş kısmında soğuk kitlelerimiz, ortasında ılık kitlelerimiz, en aşağısında ve dar kısmında ise sıcak kitlelerimiz bulunur. Soğuk kitleler bizi hiç tanımayan bizimle ilk defa temasa geçmiş kitleler, ılık kitleler daha önce bizi tanıyan, içeriklerimizi beğenen ve bir şekilde bizimle teması olan kitleler, sıcak kitleler ise ürünlerimizi sepete atan veya satın alma işlemini tamamlamış, potansiyel müşterilerin müşteri olduğu kitleler olarak nitelendirilir. Sitemize, satış hunimizin içine giren kullanıcılar herhangi bir aşamadan bu huniye giriş yapabilirler. Bizim amacımız bu kitlelerin hangi aşamadan girdiğini doğru tespit etmek, tespit ettikten sonra dijital reklamlarla, organik yöntemlerle ve yeniden pazarlama reklam stratejileriyle kitleleri bulundukları alandan bir diğer alana taşımaktır. Soğuk kitleleri ılık, ılık kitleleri ise sıcak kitle haline getirmektir.

İdeal bir sales funnel temelde 6 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları hizmetinize ve sektörünüze uyarlayarak azaltabilir, çoğaltabilirsiniz. Kısaca aşamalardan bahsedecek olursam bunlardan ilki karşılama sayfasıdır. Karşılama sayfasında kullanıcıların bilgileri, e-posta adresleri toplanır ve kullanıcılar bir sonraki aşamaya itilir İkinci aşama ise VSL video satış sayfasıdır. Burada sattığımız ürünün pazarlama videosu paylaşılarak kullanıcılara ürünün satışı yapmaya çalışılır. Bu videonun kurgulanması ve hazırlanışı dikkat edilmesi noktalardan bir tanesidir. Eğer kullanıcı ürünü satın almaya ikna olur ve bu aşamayı bitirirse, bir sonraki aşama olan checkout sayfası onu karşılayan sayfa olmalıdır. Checkout sayfasına gelen müşteri kredi kartına bilgilerini doldurduktan ve satın al butonuna bastıktan sonra upsell sayfasına yönlenmelidir. Yani satın aldığı üründen daha yüksek fiyatlı tamamlayıcı bir ürün karşısına çıkmalıdır. Upsell sayfasını başarıyla tamamlayan müşterinin karşısına son olarak teşekkürler sayfası sunulmalıdır. Upsell sayfasında sunulan ürünü satın almayan müşteriye ise bu sefer downsell sayfasında daha düşük fiyatlı tamamlayıcı bir ürün sunulmalıdır.

Sales Funnel, hizmetinize ve işletmenize değer katarken kitleleri elinizde tutmaya ve bir sonraki aşamaya geçirmeye yarayan önemli bir pazarlama stratejisi olarak karşımızı çıkmaktadır. Google Analytics'ten, Systeme.io ve clickfunnels.com gibi sitelerden sektörünüze uygun funnellar oluşturarak satışlarınızı katlayabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Kerem Kayalarlıoğulları tarafından yayınlanmıştır.

Kerem Kayalarlıoğulları, 1997 yılında İzmir'de doğdu. 2021 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışı stajlarıyla deneyim kazandı ve Erasmus programı ile kendini hem kültürel hem de kişisel olarak geliştirmeye çalıştı. Lisans eğitimi boyunca ekipçe geliştirdikleri mobil oyunlar sayesinde bilişim dünyasına merak saldı ve ilgisini hiç yitirmedi. Bitirme projesinde ise veri madenciliği ve dijital pazarlama üstüne çalıştı. Sporun her dalıyla ilgili olan Kayalarlıoğulları 13 yıl boyunca lisanslı olarak basketbol oynadı ve mühendislik fakültesi basketbol takımının kaptanlığını yaptı. Model araba koleksiyonu yapmak onun vazgeçilmezi ve fırsat buldukça yeni yerler keşfetmek ise en büyük tutkusu.

Yorum Yap