BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Reklam Zaman Planlaması: Zamanlama Her Şeydir!

Reklam Zaman Planlaması: Zamanlama Her Şeydir!

Reklam Zaman Planlaması: Zamanlama Her Şeydir!

Zamanlama hem Google kullanıcıları hem de reklam veren firmalar için her şeydir. Örneğin; sadece hafta içi ve saat 09:00 – 18:00 arasında hizmet veren bir teknik servis firmanız var ve reklamlarınızın sadece sizin hizmet verdiğiniz saatlerde açık olmasını istiyorsunuz. O halde Google AdWords’ün reklam zaman planlaması özelliğini kullanarak reklamlarınızı yalnızca hafta içinde o saatler arasında yayınlar, bütçenizi potansiyel müşterilerinizin size ulaşılabilecekleri saat dilimleri için kullanmış olursunuz.

Reklamlarımız için sınırsız bir günlük bütçeye sahip değiliz, bu nedenle çoğu zaman günlük bütçe günün erken saatlerinde tükenebilir. Örneğin saat 00.00'da gösterilmeye başlayan reklamlarınız belki de günlük bütçenizin tamamı tükendiği için öğlen 12.00’den sonra yayınlanmaz. Böylece öğlen 12.00 ile gece 00.00 arasında hizmetlerinizi veya ürünlerinizi Google’da arayan kullanıcılar reklamlarınızı göremezler. Bu problemin çözümü için en etkili yöntem reklam zaman planlamasını kullanmak ve mesai saatleriniz içerisinde reklamlarınızı yayınlayarak günlük bütçenizi en verimli şekilde kullanabilmektir.

Reklamlarınızı Planlamak için Ön Hazırlık Yapın

Gün içinde reklamlarınızın ne zaman gösterileceğini reklam zaman planlaması özelliği ile kontrol edebilirsiniz. Eğer özel bir reklam zaman planlaması oluşturmazsanız AdWords otomatik olarak sizin için reklamlarınızı haftanın yedi günü ve günün her saatinde yayınlayacaktır. Uzun süredir Google’da reklam veriyorsanız elinizde reklam zaman planlaması geliştirebilmek için yeterli veri var demektir. Bu sayede işletmenizin en çok arandığı saatleri belirleyerek maliyetinizi en aza indirip, dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Google AdWords’ün bu özelliği, özellikle sınırlı bütçe uyarısı ile karşılaşan işletmeler ve reklamlarının işletmesinin açık olduğu saatler boyunca sunulmasını isteyenler işletmeler için oldukça faydalıdır.

Reklamlarınızın Ne Zaman Gösterileceğini Kontrol Edin

Uzun bir süredir reklam veriyor olmak, her gün ve her saat için reklamlarınızın performanslarını ve dönüşüm değerlerini izleyebilmenize olanak sağlar. Özel bir reklam zaman planlaması oluşturmanın en önemli adımı reklamlarınızın geçmiş verilerinizi analiz etmektir. Reklamlarınız günün belirli saatlerinde ve haftanın belirli günlerinde ve farklı coğrafi konumlarda daha iyi performans gösterebilir. Bütçe, reklam metni, anahtar kelimeler ve en önemlisi coğrafi hedefleme ayarları değiştiği için, istatistiklerin kampanyalarda farklı olabileceğini unutmayın.

Reklamlarınız için En Uygun Zamanı Belirleyin

Bir reklam kampanyası yürütürken anahtar kelimelerinizi, gösterim ve tıklama sayınızı, dönüşüm oranlarınızı incelemeniz gerekmektedir. Geçmiş verileri analiz etme esnasında bu verileri günün farklı saatlerinde ve daha sonra farklı günler için analiz etmeyi deneyin. Bu incelemeler, kampanyanızın belirli günlerde ve belirli saatlerde daha iyi ya da daha kötü performans gösterdiği zamanları belirlemenize olanak sağlayacaktır. Örneğin; hizmet veya ürünleriniz en çok pazar günleri öğle saatleri arasında daha çok arandığını tespit ederseniz, pazar günleri ve öğle saatleri için tekliflerinizi yükselterek daha çok dönüşüm almayı hedefleyebilirsiniz.

Kampanyanızın Verilerini Analiz Edin

Kampanya verilerinizi analiz ederken işletmenizin hedefleri doğrultusunda kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır.

1- Dönüşüm başına maliyetinizin daha yüksek olduğu belirli saatler var mı?

Bu durum, kullanıcıların reklamlarınıza tıkladığı ama web sitenizde herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmediği gösterebilir. Kullanıcılar reklamınıza tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiği için bir tıklama başına maliyet ile ücretlendirilirsiniz. Bu durumda tıklama sayınız yüksek ama dönüşüm sayınız düşük olabilir. Eğer reklam kampanyanızın hedefi daha fazla dönüşüm elde etmek ise bu durumda anahtar kelimelerinizin tekliflerini azaltmak sizin için bir çözüm olabilir.


2- Günlük veya haftalık olarak dönüşüm oranınızın yükseldiği belirli saatler var mı?

Eğer reklamlarınızı belirli zamanda yayınladığınızda daha fazla dönüşüm elde ettiğini gözlemliyorsanız, bu süre boyunca anahtar kelimeleriniz için daha yüksek teklif vermek dönüşümlerinizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

3- Reklamlarınızın konumları günün veya haftanın belirli saatlerinde daha yüksek veya düşük olduğu zamanlar var mı?

Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi Google’da aratan bir kullanıcının reklamlarınızı ilk sıralarda görmesi web sitenizin daha fazla tıklama almasını sağlar. Anahtar kelimelerinize daha düşük teklif vererek reklamlarınızı daha düşük maliyetle ve yine aynı konumda gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Fakat reklamlarınızın daha düşük bir konumda yayınlanıyorsa, daha iyi bir konum elde etmek ve reklamlarınızın tıklama oranını artırmak için bu saatler boyunca anahtar kelimelerinizin tekliflerini arttırmak konumunuzu iyileştirmek adına faydalı olabilir.

Kampanyanızı Düzenli Olarak Analiz Edin

Kampanyalarınızın verilerini düzenli olarak analiz etmeniz hangi günlerde, saatlerde ve coğrafi yerlerden arandığınızı görebilmeniz açısından önemlidir. Bu analizler sonucunda bütçe ve tekliflerinizi iyileştirerek reklamlarınızın verimini arttırabilirsiniz. Belirli bir zaman planlaması oluşturarak, ürün veya hizmetlerinizle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan kişilere erişebilir ve bütçenizi daha etkili kullanarak reklamlarınızın performansını üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap