BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • QR Kod ile Pazarlama Fikirleri

QR Kod ile Pazarlama Fikirleri

QR Kod ile Pazarlama Fikirleri

QR Kod (Kare Kod) adını İngilizce “Çabuk Tepki” anlamına gelen “Quick Response” kelimelerinin baş harflerinden alır. Mobil cihazlarda bir uygulama aracılığıyla kameralarından okutulabilen QR kodlar aslında 2 boyutlu bir barkod türüdür. 1994 yılında QR Kod, ilk defa Toyota’nın bir alt kuruluşu olan Denso-Wave adlı şirket tarafından araç imalatında otomobil  parçalarını takip edebilmek için kullanılmıştır. Ve o günden bu yana az da olsa kullanılan QR Kodların kullanımında geçtiğimiz yıl bir patlama yaşandı. Ancak yine de nispeten çok yeni bir pazarlama aracıdır QR Kod.  Bu yüzden henüz nasıl ve kimler tarafından kullanılması gerektiği ile ilgili yeterli bilinç oluşmamıştır.

İşiniz için QR Kodlardan faydalanmanın yüzlerce yenilikçi yolu var ve her  geçen gün bunlara yenileri ekleniyor. Pazarlama çalışmalarınız için kullanabileceğiniz en iyi QR Kod fikirlerinden bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz;

1. Merhaba, benim adım … : Konferanslarda, fuarlarda ve benzer birçok organizasyonda katılımcıların kullandıkları yaka kartlarını hepimiz biliyoruz. Bu yaka kartlarının üzerlerine doğrudan ismimizi yazmak yerine bir QR Kod yerleştirerek karşılaştığımız kişilerle anlık etkileşimler başlatabiliriz.

2. PowerPoint Sunumlar: Katıldığımız büyük çaplı sunumlarda, hazırlamış olduğumuz PowerPoint sunumumuzun içerisinde bir sayfaya dev bir QR Kod yerleştirerek “ Bu QR kodu ilk tarayan kişiye ücretsiz  ürün/hizmet hediye ediyoruz “ gibi bir ifade kullanarak harika bir pazarlama çalışması yapabilirsiniz.

3. Websiteleri: Websitenizin bize ulaşın/iletişim sayfasına bilgilerinizin yanında bir QR Kod ekleyin. Böylece telefonu ile QR Kodu tarayan kullanıcılar iletişim bilgilerinizi telefonlarına yükleyebileceklerdir.

4. Kartvizitler: İş dünyasının vazgeçilmezi olan klasik kartvizitlerinizin üzerine bir QR Kod ekleyerek insanların websitenize ve sizinle ilgili iletişim bilgilerine cep telefonlarından ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.

5. Kitaplar, Makaleler, E-Kitaplar: İşletmenize ait ya da işletmenizde çalışan kişiler tarafından yazılmış basılı materyalleriniz var ise üzerlerine mutlaka QR Kod yerleştirin. Sizinle etkileşime geçmelerini kolaylaştıracağınız için kitaplarınızı satın alma olasılığı artacaktır.

6. Webinarlar (Çevrimiçi Seminerler):  Çevrimiçi seminerlerinizi daha eğlenceli ve etkileşimli geçirmek isterseniz sunumunun içerisine QR Kod yerleştirin. İzleyicilerinizle etkileşimde kalmak için mükemmel bir yöntemdir.

7. Sosyal Medya Sayfaları:  Rakiplerinizden bir adım daha öne çıkmak isterseniz Facebook, LinkedIn  ve diğer sosyal medya sayfalarınıza QR Kod yerleştirin. Bu sizi daha yenilikçi ve yaratıcı göstermeye yardımcı olacaktır.

8. Tişörtler: İşinizi pazarlamanın bir başka yenilikçi yolu da, potansiyel müşterilerinize promosyon olarak dağıtacağınız tişörtlerin üzerlerine QR Kod bastırmaktır.

9. Mağaza içi afişler: İnsanlar halihazırda alışveriş yapıyorken reyonlar arasında karşılaşacakları bir afişteki QR Kodu tarayarak indirim kuponlarına sahip olabilirler. Oldukça yerinde bir pazarlama taktiğidir ve işe yarama olasılığı çok yüksektir.

10. Bizi Arayın: Sizi aramaları için insanları teşvik etmek istiyorsanız, QR Kodunuzu taratıldığında müşteri hizmetlerinizle telefon bağlantısı kuracak şekilde tasarlayın.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap