BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Pandemilerin Reklamcılığa Etkisi

Pandemilerin Reklamcılığa Etkisi

Pandemilerin Reklamcılığa Etkisi

Dünya genelinde, neredeyse dünyadaki herkes bu gelişmekte olan salgından etkilendi. Üç ay içinde, bu virüs neredeyse her ülkeye yayıldı ve işletmeleri büyük ölçüde etkiledi. Birçok insan evden çalışıyor. Restoranlar ve mağazalar kapalıyken, tüketiciler davranışlarını değiştirdiler. Bazı işletmeler olumsuz etkilendi, bazıları bu süre zarfında büyüme gördü.

Geçen ay, bazı markalar rekor gelir ayları yaşarken, bazıları önemli kayıplar yaşadı. Bazıları henüz herhangi bir olumsuz etki bildirmemiştir. Bu durum günler ve haftalara göre hızlıca gelişiyor ve kararlar değişiyor. Birçok marka reklamlarına ve web sitelerine özel teklifler ekledi, ancak bir krizden etkilendiğini düşünen firmalar müşterileri ile etkileşime girmekten kaçındı.

Rekor bir ay yaşayan bir marka, eviniz için bir dekoratif  ürünler satıyor. Bu ürünün daha yüksek ortalama sipariş değeri nedeniyle, gelirlerinin zarar görüp görmeyeceğini sorguladık. Bu firmalar müşterileri için genişletilmiş promosyon sundular. Artan gelirin nedeni, müşterilerin evde olmasından dolayı zamanlarının fazla olması.

Bu süre zarfında, ücretli medya bütçelerini azaltmanız gerektiğini düşünmeyin; verilerin kararınızı şekillendirmesine izin verin. Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, markanızın görünürlüğünü çok fazla azaltırsanız, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Muhtemelen iş hemen “normal” e dönmeyecektir veya “yeni bir normal” görebiliriz. 

Ayrıca mesajınızın önemli olduğunu da düşünmelisiniz. Ülkeler hızla gelişen bu duruma yanıt vermek için önlemler aldıkça tüketici davranışları değişmektedir. Bugün işe yarayacak bir reklam o ürüne ihtiyacın azalması ile daha az önemli hale gelebilir..

Birçoğumuz evimizde karantinaya alındığından, bazı hizmetlere olan ihtiyacı gerçekten artırdık. Örneğin, online olarak ürün satın alabileceğimiz marketlerden ürün sipariş ediyoruz.

Bu durumun tüketici davranışını uzun vadede yeniden şekillendirmesi mümkündür. Şirketler çalışanlarının evden çalışabileceğini keşfedebilir ve genel giderlerden tasarruf edebilirler. “Coronavirus pandemisinin bildiğimiz kadarıyla dünyayı dramatik bir şekilde değiştireceğine şüphe yok. Ve kesin olarak nasıl olduğunu söylemek için henüz çok erken olsa da, reklam dünyası bir istisna değildir.” Hiçbirimiz bunun dünyayı nasıl yeniden şekillendireceğini kesin olarak söyleyemesek de, bu küresel salgının bir sonucu olarak tüketici davranışı ve reklamcılıkta kalıcı değişiklikler olabileceği görülüyor. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ecem Adıyaman tarafından yayınlanmıştır.

Ecem Adıyaman, 1989 da Aydın'da doğdu. İlk ve ortaöğretim hayatı boyunca Kuşadasıspor’da voleybol oynadı. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü’nü tamamladıktan sonra Çağrı Merkezinde Müşteri Temsilcisi olarak göreve başladı. 6 aylık müşteri temsilciği sürecinden sonra, yeni eğitim gruplarına takım koçluğu yapmaya başlayan Adıyaman, 3 yıl boyunca yeni çıkan eğitim gruplarına takım koçluğu yaptıktan sonra çeşitli sınav ve mülakatlar sonucunda Takım Lideri olarak görevine devam etti.

Yorum Yap