BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Mobile Uyum Sağlama Zamanı

Mobile Uyum Sağlama Zamanı

Mobile Uyum Sağlama Zamanı

“Websitenizi mobile uyumlu hale getirin” cümlesini özellikle bu yıl birçok yerde okumuşsunuzdur.  “Evet uyumlu hale getirelim ama neden?” diye sormak da en doğal hakkınız o halde. Bu konuda kafanızda oluşan soruların birçoğunun cevaplarını yazımızda bulmanız mümkün;

Teknolojinin değişimi ve yeni taleplerin ortaya çıkışı

Dokunmatik ekran teknolojisinin ürünleri olan mobil cihazlar eski masaüstü bilgisayarlarımız ve laptoplarımızla hiçbir yönden birbirlerine benzemiyorlar.  Ekran boyutu, çözünürlük ve insanların beklentileri tamamen farklı. Mobil uyumlu olmayan websiteleri  de mobil cihazlar üzerinde görüntülenebilirler ancak sitede dolaşım açısından oldukça zorlayıcıdırlar. Font boyutu, sayfanın yüklenme süresi ve hatta görsel boyutları kullanıcıların websitenizden uzaklaşmasına sebep olabilir. Mobil uyumlu bir websitesine sahip olmak ise, sayfanızın yüklenme süresini minimize eder, site içinde dolaşımı kolaylaştırır ve dolayısıyla kullanıcılarınızın mobil cihazları üzerinde sitenizde rahatça vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Devir mobil cihazların devri

Günümüzde çoğu kişi sadece sıradan bir cep telefonu kullanmıyor. İstedikleri birçok şeyi gerçekleştirebilecekleri donanıma sahip olan akıllı telefonları tercih ediyorlar. Yeni nesil tabletlerin de pazara girmesiyle birlikte mobil cihaz trafiğinde büyük bir artış gözlemlendi. Betanews.com’un raporuna göre 2015 yılında mobil cihaz kullanıcıları masaüstü bilgisayar kullanıcılarını geride bırakacak.

SEO ve Google

Eğer bir websiteniz varsa, sitenize yüksek ve alakalı trafik çekmek için SEO’nun önemini  zaten biliyorsunuzdur.  Google’ın ise mobil siteler için ayrı bir indeksi vardır. Dolayısıyla, eğer ayrıca kayıtlı mobil bir websiteniz yoksa klasik websayfanızın mobil arama sonuçlarında görüntülenme olasılığı düşer. Ayrıca mobil arama ile websitenize gelecek olan kullanıcılardan elde edebileceğiniz geri dönüşümü olumsuz etkiler.

Sosyal ağların artışı

Sosyal paylaşım sitelerinin popülerliğinin artmasıyla birlikte anlık güncellemeler ve paylaşılabilir içerik büyük bir önem kazandı. Sosyal medya kullanıcıları paylaşabilecekleri içerikler bulmak için mobilden daha çok araştırma yapar hale geldiler ve eğer websiteniz mobilden rahatça ulaşılabilir ise içeriğinizin paylaşılma olasılığı artar. Ayrıca sosyal medyada websitenize ait bir linke mobilden tıklandığında da rahat bir erişim imkanı sunar.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap