BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Markanız için Doğru Sosyal Medya Ağını Seçmek

Markanız için Doğru Sosyal Medya Ağını Seçmek

Markanız için Doğru Sosyal Medya Ağını Seçmek

Günümüzün en önemli marka stratejilerinden biri, markanıza güçlü bir sosyal görünürlük yaratmak için doğru sosyal medya platformunda olmak. Çok hızlı gelişen bu dünyada bazen doğru sosyal ağı bulmak zor olabiliyor. Sosyal medya balta girmemiş ormanlar gibi, her gün yeni bir ağ çıkıyor ve bazen işin içinde olan bizler için bile bu hıza yetişebilmek zor olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Buddy Media'nın yayınladığı sosyal medya platformları görselini gören her marka ya da sosyal medya uzmanı ürkebilir. Ama esas olay aslında yavaş ve adım adım düşünmekten geçiyor. Karmaşık gibi görünen bir problemin çözümü çok basit olabilir ki sosyal medya konusunda da böyle düşünmek gerekiyor.

Binlerce sosyal medya sitesi olabilir ama önemli olan sizin markanız için en uygunu hangisi?

Socialbakers’ın hazırladığı bir infografikten yola çıkarak markaların sektörlerine göre kullandıkları sosyal ağları inceleyeceğim. Bu sayede aşağıdaki sektörlerden birinde hizmet veriyorsanız kendi sosyal medya stratejinizi oluştururken hangi ağa odaklanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Her markanın tercihi Facebook

Socialbakers’ın hazırladığı grafikte 10 adet sektör yer alıyor: Alkol, Moda, Medya, Telekom, Hızlı Tüketim Malları, E-ticaret, Elektronik, Bakım-Güzellik, Otomotiv ve Havayolları. Bu sektörlerin Medya dışında kalan her biri de sosyal medya kullanımında Facebook’u daha fazla tercih ediyorlar. Facebook’un bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni, neredeyse tüm internet kullanıcılarının (955 milyon) burada yer alıyor olması.

Medya sektörü Twitter’ı tercih ediyor

Twitter kullanıcılarının en büyük motivasyon kaynağı habere ilk ulaşmak. Bu durumda da medya sektöründe yer alan firmaların büyük çoğunluğu sosyal medya stratejilerine ilk planda Twitter’ı dahil ediyor.

Medya şirketlerinin Twitter’ı tercih etmelerinin bir diğer nedeni de 140 karakterde anlatım yapabilmek ve link paylaşımının diğer tweetlerden daha dikkat çekici olması.

Aşağıdaki görsellere bir göz atın ve sektörünüzün kullandığı sosyal medya platformlarını inceleyin.

Hızlı Tüketim Malları:

hızlı tüketim malları

E-ticaret:

e-ticaret

Moda:

moda

Otomotiv:

otomotiv

Bakım-Güzellik:

bakım-güzellik

Elektronik:

elektronik

Medya:

medya

Havayolları:

havayolları

Telekom:

telekominikasyon

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap