BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Makine Öğrenimi Alışveriş Siteleri Dönüşümlerinin Artmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Makine Öğrenimi Alışveriş Siteleri Dönüşümlerinin Artmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Makine Öğrenimi Alışveriş Siteleri Dönüşümlerinin Artmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Özellikle son zamanlarda şirketlerin web siteleri işletmelerinin vitrini haline geldi. Dünyada e-ticaretin büyümesiyle birlikte, reklamveren işletme sahipleri, sitelerinin ziyaretlerinde beklemedikleri artışlar gördüler ve bu ziyaretleri satışa çevirecek eylemlere dönüştürmek istiyorlar.

Tüketici alışveriş yolculuğunun internet ve dijital pazarlamanın gelişmesiyle birlikte daha karmaşık bir hale geldiğini biliyoruz. Bu nedenle markalar, elde edebildikleri verilerden en iyi şekilde yararlanmak standart stratejilerden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

Peki makine öğrenimi dönüşüm verilerini önemseyen reklamverenlere nasıl yardımcı olabilir? Makine öğrenimi ziyaretçilerin, bir markanın web sitesinde hangi işlemleri yaptığını, siteden ayrıldıklarında hangi siteleri ziyaret ettiklerini, bunlardan hangisinin satın almayla sonuçlandığı gibi durumları belirleyebilecek algoritmaya sahiptir.

Google'ın makine öğreniminden verim alabilmek için dikkat etmemizi önerdiği 3 adıma göz atalım.

Doğru verilerin toplanması: İlk aşama olarak hangi senaryolar için veri toplanacağı belirlenmelidir. Öncelikli olarak amaca uygun hangi verinin toplanmak istediği belirlenmelidir. Örneğin; hangi kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığının yüksek olduğunu belirlemek istiyorsanız sayfa ziyaretleri, site etkinlikleri ve tıklanmalar gibi istatistiklere bakabilirsiniz.

Doğru öğrenim modelini oluşturun: Doğru verilere ulaşabilmek için standart Arama Ağı kampanyaları dışında eğer pazarlama içeriğiniz uygunsa Video, Discovery, Maksimum Performans gibi kampanyaları da kullanarak doğru kitleye daha fazla kanal üzerinden ulaşın.

Doğru aksiyon adımlarını belirleyin: Son aşama olarak elde edilen veriler analiz edildikten sonra alınacak aksiyonlar daha doğru kararlarla belirlenebilir. 

Yine de bu aşamaların gelişmekte olan süreçler olduğunu ve zaman içerisinde alınabilecek aksiyonların ilerleyen süreçte değişebileceğini unutmamak gerekir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Yağmur Polat Gezgin tarafından yayınlanmıştır.

Yağmur Polat Gezgin, 1994’te Ankara’da doğdu. 2016 yılında Ankara Üniversitesi - İstatistik bölümünden mezun oldu ve T.C. Merkez Bankası’nda stajını yaptı. 2020 yılında T.C. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi - Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı’nda ilaç geliştirme süreçleri üzerinde yürüttüğü tez çalışmasını tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Yüksek lisans eğitimi boyunca üniversitenin araştırma merkezi olan İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezinde tam zamanlı yüksek lisans öğrencisi olarak, tez ve makale yazan araştırmacılara istatistiksel danışmanlık verdi. 2020-2022 yılları arasında Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Merkezi bünyesinde İstatistik Uzman Yardımcılığı görevini yürüttü. Görev aldığı kurumlarda istatistiksel analiz, yazılım ve raporlama alanında kendini geliştirdi. 2022 yılında İzmir’e yerleşti ve AdresGezgini’nde veri analiz uzmanı olarak göreve başladı.

Yorum Yap