BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Evrensel Uygulama Kampanyaları vs. İşletmeler için Mobil Uygulama Yükleme Kampanyaları 

Evrensel Uygulama Kampanyaları vs. İşletmeler için Mobil Uygulama Yükleme Kampanyaları 

Evrensel Uygulama Kampanyaları vs. İşletmeler için Mobil Uygulama Yükleme Kampanyaları 

Telefonunuzda ya da tabletinizde kaç tane uygulamanız mevcut? Bu uygulamalardan kaç tanesini düzenli olarak kullanıyorsunuz? Aslına bakarsanız cihazınızda kaç tane uygulama olmasından ziyade, bu uygulamaları indirmeden önce önünüze ne kadar çok çıktığı ve sizde nasıl bir algı oluşturduğu daha büyük önem taşır. Bu UYgulamalar karşınıza App Store ya da Google Play'de karşınıza çıkmış ya da bir arkadaşınızdan duymuş olabilirsiniz. Reklamcılar olarak uygulamanızı doğru kullanıcılara ulaşmak ve onları 'indirme' işlemine ikna etmek üzere çalışmaktayız. Bu yazımızda Google Ads özellikleri ile Evrensel Uygulama Kampanyaları ve Mobil Uygulama İndirme kampanyalarının benzerlik ve farklılıklarını karşılaştıracağız.

Öncelikle bu kampanyaları kısaca tanıyalım.

Mobil Uygulama İndirme Kampanyaları: Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı, ve Youtube'da iOS ve Andosid uygulamalarınızı tanıtmaya olanak sunar. Biz Google Ads Hesap Yöneticileri olarak tek ağ üzerinde oluşuturulan bu reklamlarda teklif ayarlama, cihaz tercihi, reklam zaman planlaması, reklam metnini optimizasyonu gibi konularda tam yetkiye sahibiz.

Evrensel Uygulama Kampanyaları: Karmaşık ayarlamalar yapmadan, iOS ve Android uygulamalarını tanıtmanızı sağlayan Evrensel Uygulama Kampanyası oluşturulduktan sonra Google, lokasyon ve hedef Yükleme Başı Maliyet'in belirlenmesi dahil ayarlamaları yapar ve Google Arama Ağı, Arama Ağı, YouTube'ta reklamların gösterdiği performansa göre optimize etmeye başlar.

İki kampanyanın temel farklılıkları nedir diye soracak olursanız mobil uygulama indirme kampanyaları reklamverene tam kontrol verirken, Evrensel Uygulama Kampanyalarının optimizasyonu için sürücü koltuğunda Google oturmaktadır. 

Mobil Uygulama İndirme Kampanyalarında Reklam Metinleri

Reklam metni hedef kampanya tipi ve reklam ağı türüne göre değişir. Reklam metinleri şu şekilde olabilir:

Arama Ağı - Uygulama İndirme Reklamları: Bu alandaki uygulama indirme reklamlarında normal arama ağı kampanyalarındaki gibi başlık ve açıklama metinlerinden oluşan metin reklamları olur.

Görüntülü Ağ - Görsel Reklamlar: Bu alanda reklam oluştururken birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Dilerseniz resim ve metin seçebilir, dilerseniz video içeren bir uygulama yükleme reklamı oluşturabilirsiniz. 

YouTube - Video Reklamlar: Bu alandaki uygulama yükleme reklamları Youtube'a yüklenen videolardan oluşturulur.

Bu 3 kampanya türünde de, reklamlar oluşturulduktan sonra performansları ayrı ayrı kendi içinde değerlendirilir. Reklamverenlere diğer platformlara, kampanyalara taşınabilecek ve en etkili sonucu elde etmek için farklı resim, metin gibi verileri değiştirerek gözlemleme olanağı tanır.

Evrensel Uygulama Kampanyalarında Reklam Metinleri

Evrensel Uygulama Kampanyası oluştururken, dört bağımsız metin satırı eklemeniz gerekir. Bu noktadan itibaren Google, uygulama mağazasından gelen metne ve içeriğe dayalı reklamlar üretecektir. İsteğe bağlı alanlar olarak, bir video veya en fazla 10 resim ekleyebilirsiniz. Kampanya başlatıldıktan sonra, yalnızca genel performans için performans gösterilemez ancak, gizemli bir şekilde Google, ilgili trafiği ve yüklemeleri sürdürebilmek için sürekli olarak çeşitli biçimleri ve metin kombinasyonlarını test ediyor.

Reklam Metni Konusunda İki Kampanyanın Temel Farklılıkları: Mobil uygulama yükleme kampanyaları, reklamverenlere her bir reklamın performansını görüntüleme olanağı verirken Evrensel Uygulama Kampanyası otomatik olarak optimize edilir ve reklam metni için herhangi bir performans verisi göstermez.

Dilerseniz reklamlarınızı nerede, ne zaman ve nasıl optimize edeceğinizi seçme yetkinliğine sahip olmak isteyin, dilerseniz Google'ın yaptığı işlemleri izlemek isteyin. AdresGezgini'nin alanında uzman ekibi mobil uygulamanızı hedef kitlenize ulaştırmak için çalışmaktan memnuniyet duyacaktır. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap