BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Kullanımı

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Kullanımı

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Kullanımı

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) çeşitli sosyal medya sitelerini iş için sıklıkla kullanıyor. Özellikle Facebook bu alanda tercih edilen sitelerin başında yer alıyor.  Hatta KOBİ'lerin yaklaşık yüzde 19'unun bu platformu tercih ettiği bilinmektedir. Kullanım oranlarına bakıldığında Facebook'un ardından yüzde 14 oranla LinkedIn ve  yüzde 13' lük kullanım ile blog siteleri yer alıyor. Twitter ise bu firmaların sadece yüzde 4' ü tarafından kullanılıyor.

Sage UK'in çeşitli kaynaklardan topladığı verilere göre küçük işletmelerin yüzde 81' i sosyal medyanın işletmelerine katkı sağlayacağını düşünerek bir iş aracı olarak kullanmaktadır. KOBİ'lerin yüzde 25' i sosyal medyada haftada 6 - 10 saat zaman harcarken yüzde 14' ü bu kanallarda kişisel ve profesyonel içeriklerini ayırmadan hesaplarında paylaşımlarını yapmaya devam ediyorlar. 

 


Profesyonel iş hayatlarında sosyal medya kullanımına önem veren birçok KOBİ'ye sorduk. Bu işletmelerin büyük çoğunluğu sosyal medya kullanımıyla aldıkları geri dönüşlerinden oldukça memnun olduğunu dile getirdi. İşletme hedeflerine ulaşma ve geniş kitlelere erişmede sosyal medyanın önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorlar. Siz de sosyal medyayı iş hayatınızda kullanmaya henüz başlamamış bir küçük veya orta ölçekli işletme sahibi iseniz bu konuda bir adım atarak sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ayşe Ördek tarafından yayınlanmıştır.

Ayşe Ördek, 1995 yılında Bursa'da doğdu. Lisans eğitimini 2018 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümünde İngilizce eğitim alarak tamamladı. Ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Biyomühendislik alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Bu süreçte yer aldığı Tubitak projesi ve katıldığı eğitimler sayesinde analitik bakış açısını ve mühendislik becerilerini ilerletme fırsatı yakaladı.Kendini geliştirmekten ve yeni şeyler öğrenmekten zevk aldığını söyleyen Ördek, üniversite eğitimi sırasında dijital pazarlama alanına ilgi duymaya başladı. Yaptığı araştırmalar sonrasında bu alanda başarılı olabileceğine inanan Ördek, Veri Analiz Uzmanı olarak AdresGezgini ekibine katılmasıyla birlikte bu ilgisini profesyonel hayata geçirmeye başladı.Seyahat etmekten ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanan Ördek, özellikle antik kentleri gezip buraların tarihini öğrenmekten keyif alıyor. Kişisel gelişim kitapları okumak ve tiyatro etkinliklerine katılmak ilgi alanları arasındadır.

Yorum Yap