BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • KOBİ lere Yol Haritası

KOBİ lere Yol Haritası

KOBİ lere Yol Haritası

Türkiye’de ve dünyada KOBİ’ler ekonomik sistemin içindeki en önemli basamaklardan biridir. Bu küçük işletmeler sayesinde hiç de azımsanamayacak sayıda kişiye istihdam imkanı sağlanıyor. İşte bu yüzden KOBİ’ler hem ekonomik hem de sosyal denge oluşumuna ve üretimin artmasına çok büyük katkılarda bulunuyorlar.

Peki KOBİ’lerin gelişen dünyamızda başarılarını sürdürebilmeleri ve hedeflerine ulaşabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

KOBİ’lerin en az 3-5 yıllık stratejik hedeflerinin olması ve bu hedeflerin her yıl gözden geçirilmesi ve gerekirse yeniden kurgulanması gerekiyor. Bu hedefler 2 temel unsur üzerine oturtulmalıdır. Birincisi büyüme , diğeri ise kalite olmalıdır. Bir KOBİ’nin yıllık büyüme oranının %25-50 aralığında olması makul sayılıyor. Kalite hedefleri ile ilgili olarak da, bir işletmenin mutlaka kalite yönetim politikasına sahip olmasının ve çalışanların bu politikayı benimsemelerinin önemini vurgulamak gerek.

Stratejik hedefleriniz işletmenizi birkaç yıl içerisinde nerede ve nasıl görmek istediğiniz ile ilgilidir. Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ve bu yolda performansınızı nasıl ölçeceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu konudaki önemli kriterlerden bazılarını sıralamak gerekirse;

1- Hedefiniz işinizi tam olarak yansıtmalıdır. Bu sayede doğru yolda ilerlediğinizden emin olursunuz.

2- Ölçülebilir ve kontrol edilebilir hedefler belirlemelisiniz.

3-Hedefinize ulaşmayı kolaylaştırmak için kendinize ara ara daha küçük hedefler belirlemelisiniz.

4- Hedefiniz için kendinize bir zaman dilimi belirlerseniz ne kadar ilerleme kaydettiğinizi de ölçmeniz kolaylaşır.

KOBİ’lerin hedeflerine ulaşmalarında, uyguladıkları politikaların dışında , günümüzde tüm sektörler için artık vazgeçilmez hale gelen Sosyal Medya ve İnternet Reklamları da çok büyük bir etken olacaktır. Bu konuda neler yapabileceğinizi belirlemek için öncelikle markanız için doğru sosyal medya ağını seçerek başlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak "Markanız için Doğru Sosyal Medya Ağını Seçmek " başlıklı yazımızı okuyarak işe başlayabilirsiniz.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap