BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • KOBİ'ler için En İyi Müşteri Kazanma Yolu: İnternet Reklamcılığı

KOBİ'ler için En İyi Müşteri Kazanma Yolu: İnternet Reklamcılığı

KOBİ'ler için En İyi Müşteri Kazanma Yolu: İnternet Reklamcılığı

AdresGezgini olarak 2006’dan beri 20.000’i aşkın küçük ve orta büyüklükte işletme(KOBİ)’ye internet reklamcılığı konusunda destek verdik. Birlikte bir çok başarı hikayesi yazdık, başarı hikayesi videolarımızı buradan izleyebilirsiniz. Deneyimlerimizden yola çıkarak diyebiliriz ki Türkiye’deki KOBİ’ler için en uygun reklam türü internet reklamlarıdır. Tabii ki geleneksel reklam mecralarının(televizyon, radyo, gazete, outdoor gibi) işe yaramadığını söylemiyoruz, bütçeler büyük olduğunda tüm mecralarda reklam çalışması yapılabilir, fakat bütçe kısıtlamanız varsa ve direk müşteri kazanmaya odaklanacaksanız internet reklamlarının en verimli tercih olacağını söyleyebiliriz. Özellikle ihracat düşünen ve bu konuda destek arayan bir KOBİ iseniz internet reklamları ile hedeflediğiniz ülkelerdeki müşterilere çok uygun maliyetler ile ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize nasıl ulaşacağınızı küçük bir örnekle gösterelim:

ABC Mühendislik firmasının İzmir ve çevresinde doğalgaz tesisatı yapan bir KOBİ olduğunu ve firmanın reklam bütçesi olarak aylık 5000TL ayırdığını varsayalım. ABC Mühendislik firması kısıtlı bir bütçeye sahip olduğu için televizyon veya outdoor reklamı yapamayacaktır. Burada reklam bütçesini geleneksel bakış ile harcayabileceği seçeneklerden biri basılı medya yani gazete reklamları olabilir. Küçük bir araştırma ile ABC Mühendislik’in büyük gazetelerden birine ilan verdiğini düşünelim. Firma 5000TL'lik bütçesi ile büyük bir gazetenin İzmir ekine 2 günlüğüne tam sayfalık bir ilan verebilir. Gazete tirajlarını düşündüğümüzde bu ilanı görecek kişi sayısı en fazla 100.000 kişi olacaktır. Bunun yanında o günlerde gazeteyi okuyan insanlardan belki de çok küçük bir kısmı o anda doğalgaz firması aramakta olduğundan reklamın geri dönüşü az olacaktır. Bu az sayıdaki geri dönüşün bir kısmının da ABC Mühendislik’in rakiplerini veya kendi tanıdıklarını seçebileceğini düşündüğümüzde reklam bütçesinin getirisi çok düşük olacak ve ABC Mühendislik’in bu reklamdan kar etmesi belki de mümkün olmayacaktır.

ABC Mühendislik bu bütçesi ile internet reklamcılığını denerse, Google ile Facebook’un birlikte kullanımıyla internet sitesine 2.000 ile 10.000 kişi arasında potansiyel müşteri getirebilecektir. Üstelik bu kişiler yeni hedefleme teknolojileri sayesinde firmanın hizmet verdiği lokasyona yakın bölgelerden seçilebilir. Eğer güven veren bir internet sitesi ve iyi bir pazarlama yaklaşımı varsa ABC Mühendislik diğer reklam metodlarına göre internet reklamcılığı ile onlarca müşteri elde edecektir. Çünkü ABC Mühendislik'in internet sitesine gelen ziyaretçiler sadece “doğalgaz tesisat firması” arayan potansiyel müşteriler olacaktır. Sonuç olarak ABC Mühendislik gibi kısıtlı bütçesi olan KOBİ’ler için müşteri edinme maliyeti en düşük reklam metodu internet reklamcılığıdır. Türkiye’deki tüm KOBİ’leri bu fırsattan yaralanmaya davet ediyoruz. Rehber yazılarımızın tamamına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

KOBİ’ler İnternet Reklamlarından Sağlayacağı Verimi Nasıl Ölçmeli?

KOBİ’ler İnternet Reklamları Konusunda Kimden Destek Almalı? KOBİ’ler İnternet Reklam Ajansını Nasıl Seçmeli? En çok yapılan 10 Google Adwords Hatası    

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap