BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • KOBİ Kredisi, Hibe ve Destek Almadan Önce Yapılması Gereken 3 Şey

KOBİ Kredisi, Hibe ve Destek Almadan Önce Yapılması Gereken 3 Şey

KOBİ Kredisi, Hibe ve Destek Almadan Önce Yapılması Gereken 3 Şey

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız yazı dizimizde KOBİ’ler için internet reklamlarının faydasını, reklam ölçümlemesini, reklamların hangi kanaldan yürütülebileceğini ve çalışacağınız ajansı nasıl seçmeniz gerektiğini anlatmıştık. Son yıllarda KOBİ’ler KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV, Ekonomi ve Ulaştırma Bakanlığı, yerel kalkınma ajansları gibi kurumların verdikleri hibe veya kredi gibi desteklerle hem pazarlama kapasitelerini geliştirebiliyorlar hem de yeni ürün geliştirme ve inovasyonları gerçekleştirebiliyorlar. Bu tür destekleri alan veya alma aşamasında olan birçok KOBİ bize başvurup internet reklamları konusunda bilgi almak istiyor. Biz de gelen talepleri göz önüne alarak KOBİ’lerin projelerini yazmadan önce internet reklamcılığı ile ilgili ne gibi hazırlıklarda bulunmaları gerektiğini anlatan bir yazı yazmak istedik. KOBİ kredisi, hibe ve destek almadan önce yapılması gereken oldukça önemli 3 şeyi blog yazımızda bulabilirsiniz.

1. Projenizin tanıtım ayağında internete yer verin. Projenizi yazarken destek kalemleri içinde mutlaka proje tanıtım desteği veya pazarlama faaliyetleri desteği gibi bölümler bulunmalıdır. KOBİ’ler bu bölümlere genelde broşür, katalog, fuar gibi geri dönüşü az olan pazarlama araçlarını yazarlar, üstelik bunları yazmalarına rağmen bütçenin büyük bir kısmı boş kalır. Yeni çıkan yönetmeliklerle beraber artık bu alanlara web sitesi tasarımı, mobil uygulama, internet reklamcılığı gibi çok kısa sürede yüksek geri dönüş getiren dijital pazarlama araçlarına ait masraflar da yazılabilmektedir. Bu tür yenilikçi pazarlama metodlarını kullanmanız hem projenizi başarıya ulaştıracak, hem de gireceğiniz kurullardan onay almanızı kolaylaştıracaktır.

2. Satış hedefleri ve nakit projeksiyonlarınızı gözden geçirin. Yazacağınız proje dokümanında veya iş planında sizden tahmini satış rakamları, hedefleri istenir. Genellikle de birinci yıl ve ikinci yılda gerçekleştirmeyi planladığınız satış cironuzu yazmanız beklenir. Bu kısımlara yazdığınız rakamlar birtakım araştırmalara dayanmalıdır. Eğer gerçekçi bir pazar araştırması yapıp bu bölümü hakkıyla teslim etmek ve kurullardan başarıyla geçmek istiyorsanız internet reklamları bunun için bulunmaz bir araçtır. Ürününüz ile ilgili hemen bir mikro-site oluşturup reklamını verin ve gelen talep miktarını inceleyin. 1 haftalık bir reklam çalışması yaparak projeniz hakkında müthiş öngörülere sahip olabilirsiniz.

3. Gerçekten bir desteğe ihtiyacınız olup olmadığını araştırın. Proje yazım aşaması, kabul süreci, gereken harcamaların yapılması ve geri ödemelerin alınması minimum 6-7 ayınızı alacaktır. Bu değerli zamanı gözden çıkarmak rekabette geri düşmenize, pazar payı kaybına, işinize odaklanamamanıza sebep olabilir. Maliyeti uygun internet reklamları ile satışlarınızı arttırın ve yakaladığınız ciro ile hem pazarlama ekibinizi geliştirin hem de yeni ürün geliştirmek için bütçeye sahip olun. Bu denemeyle belki de satışlarınızı yeterli bulmayacak, sizin için büyük zaman ve para kaybına neden olacak bir projeye girmeyi gereksiz göreceksiniz. Unutmayın ki bu destekler şirketinizden de birtakım harcamalar yapmayı gerektirecektir, yaptığınız harcamaların sonunda satışların iyiye gitmemesi projenin şirketinize yarardan çok zarar getirmesi anlamına gelebilir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap