BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İçerikleriniz Satın Alma Döngüsünün Hangi Basamağına Sesleniyor?

İçerikleriniz Satın Alma Döngüsünün Hangi Basamağına Sesleniyor?

İçerikleriniz Satın Alma Döngüsünün Hangi Basamağına Sesleniyor?

İçerik pazarlama stratejinizi oluştururken B2B satın almak döngüsünü hiç aklınıza getirmiş miydiniz? Bu döngüyü içeriklerinizi oluştururken kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız, aksi takdirde içeriklerinizle kurmaya çalıştığınız köprüde büyük hasarlar meydana gelebilir ve bir anda karşınızda nitelikli bir rakip bulabilirsiniz. Bahsettiğimiz satış döngüsünün aşamalarına ve herbiri ile ilgili neler düşünmeniz gerektiğine bir bakalım:

Farkındalık aşaması: Buradaki amaç marka, ürün ve hizmetlerinizin hedef kitleniz tarafından tanınmasını sağlamaktır. İnsanlar genellikle bildikleri tanıdıkları yerlerden alışveriş yaparlar sonuçta.  Bu yüzden satış yapmadan sadece farkındalık sağlamanız gerekir. Günümüzde farkındalık oluşturmanın en etkili yollarından biri; blog yazıları, klavuzlar ve web seminerleri gibi eğitim içerikleridir. Bu aşamada tam bir öğretmen gibi düşünebilirsiniz.

Saygınlık aşaması: İkinci aşamada müşterilerinizin problemlerine çözüm olabileceğinizi ve önemsediğinizi farkettirmelisiniz. Sektör lideri olarak algılanmak ve diğerlerine yardımcı olduğunuzu göstermek saygınlığınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu aşamada yükün büyük bir kısmını düşünce liderliği yazıları, müşteri görüşleri, basın bültenleri ve analist raporları taşıyacaktır.

Değerlendirme aşaması: Üçüncü aşama olan değerlendirme aşamasında potansiyel müşterilerinizi sizin şirketinizin daha detaylı değerlendirmeye değer şirketler arasında olduğuna ikna etmeniz gerekir. Peki bunu nasıl yaparım derseniz tabiki de elinizdeki ürün ve hizmetlerinizle bunu başaracaksınız. Ürünlerinizin kullanılabilirliğini ve işe yarar sonuçlar elde edildiğini onlalra göstermek oldukça etkili bir yöntemdir. Ürün videoları, sıkça sorulan sorular, vaka analizleri, yatırım geri dönüş oranları bu aşamada yardımınıza koşan unsurlar olacak.

Satın alma aşaması: Ve sonunda beklediğiniz an geldi çattı. İstediğiniz müşterileri kapınızı çalmaya hazır. Öyleyse siz de onlara kapıdan içeriye adım atmayı daha kolay hale getirin  ve onlara ücretsiz deneme ürünleri, canlı demolar, danışmanlık hizmeti ve fiyat indirimi sağlayın. Ve satın alma döngünüzü başarılı bir şekilde tamamlayın.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap