BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İçerik Kralsa Görsel Kraliçedir.

İçerik Kralsa Görsel Kraliçedir.

Sosyal medya ile birlikte artık dillere pelesenk olmuş, tüm sunumlarda üzerine basa basa her konuşmacının dile getirdiği bir kavram olan “İçerik Kraldır / Content is King” sloganını bilirsiniz. Eğer bir blogunuz ya da web siteniz varsa, orijinal ve zengin içerik üretmelisiniz ki arama motorları tarafından el üstünde tutulabilin.

Ama içeriğe odaklanmak o kadar fazlalaştı ki sadece “orijinal” yazıdan – içerikten oluşan bir web sitesi ya da blog oldukça sıkıcı olmaya başladı. Tasarımı karışık, görselleri zayıf bir blog ya da web sitesi kullanıcıların sitede daha az vakit geçirmelerine neden olur. Hele de her yerden çıkan reklamlar… Bu tek boyutlu bakış açısı sayesinde resmin tamamının içerikten oluştuğunu sanan bloggerlar, içerik editörleri ve site sahipleri kullanıcı deneyimini bertaraf ediyor.

Oysa biz toplum olarak okumayı pek sevmiyoruz. IPSOS KMG’nın Türkiye’yi Anlama Klavuzu isimli e-kitabını edinmenizi tavsiye ederim. Türkiye’de herkes televizyon izliyor, internet kullanıcılarının neredeyse tamamı Facebook kullanıyor. Akıllı telefonların kullanım oranı oldukça fazla. Fotoğraf çekip Facebook’a atmak en temel internet kullanım sebebi. Video izleme konusunda Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci sıradayız.

Hal böyle olunca, görsel odaklı çalışmalar yapmak Türk internet kullanıcıların daha fazla ilgisini çekecektir.

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir derler ya, yapılan araştırmalarda da sosyal medya etkileşiminde fotoğraflı güncellemelerin videolu olanlara oranla %22, sadece metne dayalı güncellemelere oranla ise %54 daha fazla geri dönüş getirdiği ortaya çıkmış.

Tumblr, Pinterest, Instagram gibi uygulamaların tüm dünyada hızla artan kullanıcı grafiğine sahip olması çok şaşırtıcı değil. Çünkü fotoğraf paylaşımı hızlı, kolay ve eğlenceli.

Bu durumda yapmanız gereken şey, içeriğinizi ilgi çekici görsellerle zenginleştirmek olacaktır. Zengin ve orijinal içeriğiniz ile birlikte dikkat çekici fotoğrafların yazınızı değerli kılacak ve okuyucularınızın sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacaktır.

Aşağıda ilginç görseller bulabileceğiniz bazı siteleri sizinle paylaşıyorum:

Flickr:

Piccsy:

Tumblr:

Instagram:

deviantART:

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap