BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Reklamlarında Öğrenme Süreci Nedir ?

Google Reklamlarında Öğrenme Süreci Nedir ?

Google Reklamlarında Öğrenme Süreci Nedir ?

Belki de en zor olan işi yani reklam kampanyanızı kurgulamayı ve anahtar kelimelerinizi ekleme işlemlerini tamamladınız, artık reklamı etkinleştirmeye hazırsınız. Peki algoritma reklamlarında sunduğunuz hizmet veya ürünlerinizi satın alacak kişileri bulmanız konusunda en doğru kitleye sizi ulaştırdığına nasıl karar vermeli?

Reklamlarınız etkin hale geldikten sonra reklam metinleriniz, anahtar kelimeleriniz, teklifleriniz ve web siteniz Google tarafından yakın bir takibe alınır. Reklam metinlerinizin kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimelerle olan uyumluluğu, anahtar kelimelerinizin web sitenizde ne sıklıkla bulunduğu ve reklamlarınızın kullanıcı deneyimi açısından sağladığı fayda ve uygunluğu algoritma tarafından sıklıkla test edilir.

Google'ın test motorları, belirlediğiniz günlük bütçe ve tıklama başına maliyetlerinize göre gün içinde reklamın kaç kere gösterileceğini ve bu gösterim sonunda hangi saatte hangi tekliflerle hangi kullanıcılara ulaşılabileceğinin denemesini yaparken, diğer reklamverenlerle yani rakiplerinizle aranızdaki farkı da anlamaya çalışır. Tıklama başına vermiş olduğunuz maliyetin yüksek olması size en üst konumda olma garantisi sağlamaz. Aynı anahtar kelimeye reklam veren birçok rakip firmanız bulunur. Google bu teklifler arasından en yüksek olanı seçmek yerine en alakalı, doğru ve uygun reklamları kullanıcılara göstermeye çalışır. Öğrenim süresince sıralamanıza etki edecek kalite puanı oluşumu da bu süreçte başlar.

Aynı anahtar kelimeye reklam veren 5 rakibiniz daha olsun, reklam vermeye henüz başladığınızı düşünelim ve diğer reklamverenlerin belki 3-5 yıl belki de 3-5 ay önce reklama başladıklarını varsayalım. Algoritma bu yeni reklamı hangi sıralamada neden göstermesi gerektiğini anlaması için öğrenme sürecini kullanır ve sizi yavaş yavaş rakip firmalarınızla karşılaştırır. Kampanyasını yeni etkinleştirmiş biri olarak öğrenim sürecini tamamlamış reklamveren kullanıcılar ile aranızda bir fark olmamasını beklemek sonraki günlerde sektöre yeni girmiş farklı bir rakip firmanızın da reklam vermeye başlaması ile sizden daha üst bir konuma ilk günden gelmesini beklemekle eşdeğerdir.

Google'ın reklamlarınızı tanıması, web sitenizi düzenli bir şekilde taraması, kullanıcılarına sağlamış olduğu yönlendirmenin doğru olduğuna karar kılması ortalama 14 günü alır. Bu sürede kampanyanın kapatılmaması ve düzenli bir şekilde gösterim ve tıklama alması büyük önem taşır. Kampanyanın performansı istikrarlı bir duruma geldiğinde ise öğrenim süreci son bulur. Kampanyanıza yeni bir reklam grubu eklediğinizde, kampanyanızı duraklattığınızda, kampanyanızın bütçesinde değişiklik yaptığınızda, kampanyanızın hedeflemesini değiştirdiğinizde öğrenim süreci yeniden başlar.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ceren Durmakoş tarafından yayınlanmıştır.

Ceren Durmakoş, 22 Temmuz 1991 yılında Manisa’da doğdu. 2010 yılında başladığı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu ve İzmir' e yerleşti. Üniversite yıllarında pek çok farklı sektörde part time çalıştı ve onu en çok heyecanlandıran alanın pazarlama olduğu fark etti. Bunun üzerine özel bir şirkette Kilit Müşteri Yöneticisi olarak işe başlayan Ceren, aldığı eğitimin bu sektör için yeterli olmadığına karar verip işini bıraktı. 2017 yılında tekrar üniversite sınavına girerek İzmir Ekonomi Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nü %100 burslu kazandı ve yüksek şeref öğrencisi olarak 2019 yılında mezun oldu. Eğitimi boyunca dijital pazarlamaya merak saldı ve okul dışındaki zamanlarda Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. AdresGezgini ile üniversitedeyken hocasının önerisi sayesinde tanışan Ceren, araştırmaları sonucunda AdresGezgini’nin pazar lideri olduğunu görüp kariyer gelişimi için en doğru yer olduğuna karar verdi ve firmaya başvurusunu gerçekleştirdi. Ceren, 2014 yılından beri boş zamanlarında gezgin ruhunun ona verdiği huzurla, sırt çantasını alıp, tek başına; önce Türkiye, sonra da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok seyahate çıktı. Gezi tutkusunun yanı sıra ortaokul ve lise yıllarında profesyonel olarak basketbol oynayan Ceren, en büyük hayalinin uzaya yolculuk yapıp dünyayı çıplak gözle görebilmek olduğunu söylüyor.

Yorum Yap