blog-detay.php1 Google Data Studio ile AdWords Deneyimi | Blog AdresGezgini

BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Data Studio ile AdWords Deneyimi

Google Data Studio ile AdWords Deneyimi

Google Data Studio ile AdWords Deneyimi

İşletmenize yönelik yapmış olduğunuz reklam çalışmalarında belki de en önemli nokta, elde ettiğiniz verileri gözlemleyip gerekli durumlarda önlem almak ya da yatırımlarınızdan kar elde etmenizi sağlayacak çözümler bulmaktır. Bunu tıpkı erken tanı sayesinde hayatınızı kurtaracak tedaviye başlayan bir doktorun elinde tuttuğu tahlil sonuçlarınız gibi düşünebilirsiniz. Emek verdiğiniz, sabır ve özveriyle çalışarak geliştirdiğiniz işletmenizin ismini dünyaya duyururken, daha başarılı bir reklam çalışmasını için gerekli olan en değerli metrikleri, tek bir raporda kısa süre içinde elde etmek ister misiniz? O halde başlayalım!

AdresGezgini uzun zamandır müşterilerinin reklam hesapları için Data Studio raporları hazırlamakta, bu sayede müşterilerinin reklam dönüşlerini daha sağlıklı şekilde takip edebilmelerini sağlamaktadır. Data Studio raporları, Google’ın sunduğu en hızlı ve etkili şekilde birden çok data konusunda kullanıcılara dinamik raporlar hazırlayabileceğiniz çözüm sistemlerinden biridir. Arayüzde kullanabileceğiniz hazır şablonların dışında, dilediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz şablonlar üretebilir, kolayca hesaplarınızı ve kampanyalarınızı analiz edip istediğiniz şekilde rapor oluşturabilirsiniz. Google  Data Studio yardımı ile  AdWords, Google Analytics, Search Console, Youtube, Firebase, Google Sheets ve SQL’de yer alan verileri çekebilir, hesabınız ile ilgili metriklere ulaşabilir ve bunları istediğiniz tarih aralığına göre analiz edebilirsiniz.

Rapor Oluşturmak Önemli, Peki Ya Analiz Edip Doğru Müdahalelerde Bulunmak?

Biz AdresGezgini çalışanları olarak, siz değerli reklamverenlerimizin hesaplarına dair, ihtiyaçlarınız doğrultusunda farklı raporlama teknikleriyle oluşturduğumuz Data Studio raporlarını hizmetinize sunuyor, gerekli gördüğümüz noktalarda ise yapılması gerekenlere ait önerileri sizlere iletiyoruz.

Şimdi dilerseniz bu raporların türlerine ve bize sağlayacağı avantajlara kısaca bir göz atalım.

Coğrafi Performans Raporu

Coğrafi performans raporu sayesinde web sitenize gelen trafiğin ve dönüşümlerin en çok hangi bölgelerden geldiğiniz ölçümleyebilirsiniz.  Bu performans raporu çeşidiyle en düşük maliyetle en çok dönüşüm getiren bölgeyi bulabilir, yeni şube açmayı düşünüyorsanız o bölgedeki yerlere odaklanabilirsiniz. Ziyaretçilerin kullandığı cihaz türlerine göre bölgesel olarak verilerinizi inceleyip bu konuda bilgi sahibi olabilir ve bu doğrultuda kampanyanızı optimize edebilirsiniz.

Demografi Performans Raporu

Demografi performans raporuyla reklamlardaki ürünleriniz ya da hizmetinizle ilgilenen kullanıcıların yaş aralıklarını, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hangi cihazı kullanırken reklamlarınıza ulaştıkları gibi bilgileri inceleyebilir, tekliflendirmelerinizi bu veriler doğrultusunda arttırıp azaltabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizle ilgilenme olasılığı yüksek olan insanları hedeflemiş ve bütçenizi en doğru şekilde kullanmış olursunuz.

Dönüşüm Türüne Göre Performans Raporu

Dönüşüm türüne göre performans raporu ise sizin için değerli sayılabilecek satış, telefonla arama, form doldurma gibi işlemlerin hangi yaş grubu, cihaz türü ve cinsiyetteki kullanıcılar tarafından gerçekleştirildiğini ölçmemize yardımcı olur. Bu performans raporunda odaklanılan ana metrik, aldığınız dönüşümler olacaktır. Sitenizde kurduğumuz dönüşümler sayesinde, reklamlardan gelen dönüşümleri ölçerek bunları size iletebilir ve bu dönüşümlerin geldiği kitleleri bularak onlara uygun bir teklif düzenlemesi yapabilir, bu sayede de daha az bütçelerle, sonuç odaklı ve verimli çözümler elde edebiliriz.

Reklam Grubu Performans Raporu

Reklam grubu performans raporu ise hazırlanmış olan reklam gruplarından hangisinin ne kadar bütçe tükettiği, ne kadar gösterim ve tıklama aldığı, ortalama olarak bir tıklama başına ne kadar ödediğiniz gibi bilgileri detaylı bir şekilde incelemenize fayda sağlar. Bu rapordaki verileri detaylı bir şekilde inceleyerek reklam çalışmalarını daha yüksek dönüşüm elde edecek şekilde optimize edebilmek mümkündür.

Zamana Göre Performans Raporu

Zamana göre performans raporunda, reklamlarınızın kaç gün içinde ya da hangi gün ve saatte kaç defa tıklandığı, gösterildiği ve ortalama tıklama başına maliyet değeri gibi önemli metriklerine ait grafikleri görebilirsiniz. Bu sayede, mevcut bütçe dahilinde dönüşümlerin ve gösterimlerin en çok olduğu saatlere göre reklam zaman planlaması yaparak daha fazla geri dönüş almayı sağlayabilir, elde ettiğiniz karı arttırabilirsiniz.

Ya da Tüm Bunları Biz Sizin Yerinize Yapabiliriz!

AdresGezgini, Data Studio raporlarını profesyonel şekilde kullanabilen ve bunları mevcut müşterileriyle paylaşan sayılı ajanslardan biridir. Biz bu raporları hazırlarken, büyük bir titizlikle kampanyalarınıza ait verileri analiz edip sizin için en yüksek verimi sağlamaya odaklanıyoruz; çünkü işletme hedeflerinizi bu raporlar sayesinde geliştirebilmeniz ve reklam performanslarını en üst seviyeye çıkarabilmeniz bizim için büyük bir önem arz ediyor.

Siz de ailemizin bir üyesiyseniz eğer, dilerseniz müşteri yetkilinize danışarak ya da panelinizde yer alan Araçlar sekmesindeki Teknik Analiz sayfası yardımıyla Google Data Studio raporu talebinde bulunabilirsiniz.

Başka bir yazıda, işletmenizi daha yükseğe taşıyacak faydalı bilgilerle yeniden görüşmek üzere!

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap