BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Gönderilerinizin İlgisini Hızla Arttıracak 5 Duygusal Yazı Taktiği

Facebook Gönderilerinizin İlgisini Hızla Arttıracak 5 Duygusal Yazı Taktiği

Facebook Gönderilerinizin İlgisini Hızla Arttıracak 5 Duygusal Yazı Taktiği

1. Okuyucularınızın İhtiyaçlarını Dikkate Alın

İlk olarak hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, nelere ihtiyaçları olduğunu belirleyin. Bunu dikkate alarak, hangi başlığı seçeceğinizi hangi mesajla iletişim kuracağınızı ve böylece okuyucularınızın neye tepki ve cevap vereceğini belirleyebilirsiniz.

Son trendler ya da nasıl yaparız içerikli gönderiler paylaşabilirsiniz. Buluşlar ve elde edilen başarılar takipçiler üstünde en başarılı etkiyi yaratır.

Okuyucularınızın ihtiyaçları aklınızda olarak, her gönderinizde okuyucularınızın sıkıntılarını konu alarak onlara çözüm önerileri sunabilirsiniz.

 

2. Okuyucularınızın Temel İçgüdülerine Hitap Edin

Temel içgüdüler, bilinçaltı ihtiyaçlar olarak da bilinir. Beynin limbik sisteminde belirir ve davranışlardan, duygulardan ve motivasyondan sorumlulardır. Bu yüzden, bu içgüdüleri Facebook yazılarınızla tetiklerseniz, kitleniz size cevap verecektir.

Örneğin nefsi müdafaa içgüdüsü fiziksel sağlık, güvenlik ve güvenli bir çevreyle alakalıdır, bu yüzden kullanıcılar bunlara erişebilecek içeriğe tepki verirler. Belki de bu yüzden yiyecek ve yaşam stili blogları bu kadar popülerdir.

İnsanları harekete geçmeye davet edin.Quizler, testler ve diğer interaktif elementleri kullanarak insanların ihtiyaçlarına göre gönderilerinize dahil olmalarını sağlayın.Kitlenizin cevap bulmalarına yardımcı olun. İnsanlar problemlerini çözmeye yardımcı olan ve onlara dünya ile nasıl iç içe olacağı konusunu öğreten şeylere tepki veriyor. Kitlenizin ihtiyacına göre şinizle alakalı önemli ipuçlarını paylaşın. 

Hepimiz başkalarından farklı olduğumuzu düşünürüz ve istediğimiz zaman her şeyi gerçekleştirebiliriz. Sorun şu ki çoğumuz her şey de kolay yolu arıyoruz. Bu yüzden gönderilerinizde “Yapabilirsiniz” “Başarabilirsiniz” mottosuyla hareket edin.

3. Nöro Yazı Tekniklerini Kullanın

Kullandığımız kelimelerin beynimizin arka planındaki işleyişini öğrendikten sonra müşterilerinizi etkilemeniz çok daha kolay olacaktır.

4. Bir Hikaye Anlatın

Okuyucular gerçek olgulardan ziyade duygularla hareket ediyorlar. Bundan dolayı yazınızı hissettirmelisiniz, özellikle de Facebook ta bunun da en iyi yöntemi hikaye anlatmak.

Değişik hikaye anlatım formatlarını kullanın. Kısa gönderi, bir video yada fotoğraf yada uzunca bir yazı. Tek yapmanız gereken kitlenizin ihtiyacı neyse ona göre paylaşımda bulunmak.

5. Gönderilerinizde İnsanları Şaşırtacak Bilgiler Kullanın

Bu insanların içeriğinizi hatırlamasına ve cevap vermesine yol açacak. Facebook zaman tünelinde aşağı kayarken kendileri ile ilgili ya da şaşırtıcı buldukları içerikleri incelemelerini sağlayabilir. Aslında basitçe gönderilerinizde hayret edilecek şeyler kullanın.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Gökçe Ersu tarafından yayınlanmıştır.

Gökçe Ersu, 1992 yılında İzmir'de doğdu. Karşıyaka Necip Demir Anadolu İletişim Meslek Lisesinden mezun olan Ersu, eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamlamıştır. Lise yıllarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri Bölümü’nde staj yapmıştır. Üniversite yıllarında okulda görevli öğrenci programına katılarak iş deneyimlerini arttırmıştır. Üniversitedeyken gençlik değişimi projesiyle Slovakya'ya gitmiş ve Youthpass sertifikası almıştır. Üniversite stajını ise İnanç Giyim Alchera firmasında pazarlama asistanı olarak yapan Ersu, mezun olduktan sonra Chasecall, Özdilek ve Greenland Hotel gibi çeşitli firmalarda iş deneyimi kazanmıştır.

Yorum Yap