BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google’dan Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları

Google’dan Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları

Google’dan Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları

3 milyondan fazla web sitesi ve uygulama içeren Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam vermek isteyen reklamverenler için Google’ın yepyeni bir çözümü var: Akıllı görüntülü reklam kampanyaları. 

Google, yepyeni akıllı görüntülü reklam kampanyaları ile reklam hedeflemelerini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Google'ın görüntülü reklam kampanyaları, reklamverenlerin reklamlarını, belirlenmiş bir hedefleme yapmaya gerek kalmadan, işletmeler için dönüşüm sağlama olasılığı yüksek kitlelere ve yerleşimlere hedeflemelerine olanak tanır. Reklamverenlerin yapması gereken tek şey, bir EBM (Edinme Başı Maliyet) hedefi seçip, reklam metni, logo ve görsel gibi reklam öğelerini yüklemek ve geri kalanını Google’a bırakmak.

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası İçin Optimizasyon Seçenekleri

Otomatik teklif verme

Mümkün olan en iyi değeri vermek üzere otomatik teklif veren akıllı görüntülü reklam kampanyaları, Hedef EBM'yi (Edinme Başına Maliyet) kullanarak, her bir reklam açık artırmasında dönüşüm olasılığına göre tekliflerinizi ayarlar. Akıllı görüntülü reklam kampanyaları en yüksek dönüşüm olasılığı gösterdiğinde, otomatik olarak en yüksek teklif verilir. Tam tersi, dönüşüm olasılığının düşük olduğu dönemlerde de teklifleriniz önemli ölçüde azaltılır. 

Otomatik Hedefleme

Reklamlarınız, size en iyi geri dönüşü sağlayacak yerlerde otomatik olarak görünür. Ürün veya hizmetinizi sunmak istediğiniz, satın alma potansiyeli en yüksek olan tüketicilere ulaşmanızı sağlamak ve dönüşüm elde etmek için performans verileri kullanılır.  

Akıllı görüntülü reklam kampanyaları, içeriğe dayalı ve kitleye dayalı hedeflemeyi birleştirerek, yepyeni bir otomatik hedefleme türü kullanır. Bu hedefleme seçeneği web sitenizi yakın zamanda ziyaret eden, satın alma potansiyeli en yüksek olan tüketicilere ürün veya hizmetinizi otomatik olarak yeniden pazarlar.  

“Büyük paket çay” satan bir işletme olduğunuzu düşündüğümüz noktada, “ofis malzemeleri”ni hedef anahtar kelime olarak kampanyanıza dahil etmemiş olabilirsiniz. Akıllı görüntülü reklam kampanyalarının en güzel özelliklerinden birisi de tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Eğer ofis malzemeleri ve büyük paket çay arasında güçlü ilişkilendirme varsa, otomatik hedefleme özelliği sayesinde en doğru hedef kitleye ulaşarak, satış yapma olasılığını artırabileceksiniz.

Otomatik Reklam Oluşturma

Görüntülü Reklam Ağı’nda neredeyse bütün reklam alanları ile uyum sağlayacak şekilde, reklamveren tarafından paylaşılan başlık, açıklama, logo ve resim ile otomatik olarak reklamlar üretilir. Sistem, her gösterim için otomatik olarak en iyi kombinasyonu seçerek, herhangi bir standart reklam boyutu veya türüne uyacak şekilde boyutlandırılır ve Görüntülü Reklam Ağı üzerindeki milyonlarca web sitesinden birine göz atan potansiyel müşterilerinize gösterilir.

Akıllı görüntülü reklam kampanyası ile reklamlarınızı oluşturan olası binlerce kombinasyonun hepsinin ön izlemesini görmek mümkün değildir. Google’ın paylaşmış olduğu görsel ve metin kısıtlamalarına uygun şekilde görsellerinizi eklediğiniz sürece reklamlarınız olabilecek en iyi şekilde görünecek şekilde tasarlanır. Google'da akıllı görüntülü reklam öğeleri oluşturmak için belirlenen kısıtlamalar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Akıllı görüntülü reklam kampanyalarında her şey otomatik olarak düzenleniyor gibi görünse de aşağıdaki konularda güç hala reklam verenlerin elinde. 

1. Kampanya Bütçesi
Reklamverenler her zaman AdWords'te bütçe gücüne sahiptir. Başarılı bir akıllı görüntüleme kampanyasını ölçeklendirmek, kampanyaya daha fazla bütçe vermek kadar kolaydır. Ayrıca reklamverenler, düşük performans gösteren bir kampanyanın bütçesini, kampanya yükselişe geçene kadar sınırlandırabilir. 

2. Hedef EBM
Reklamverenler, akıllı görüntülü reklam kampanyalarında bir TBM veya BGBM teklifi ayarlayamasalar da, her zaman kendi EBM'lerini ayarlayabilirler. Akıllı görüntülü reklam kampanyalarında EBM'den yana hayal kırıklığına uğrayan reklamverenlere, hedef EBM'lerini düşürerek hedeflerine ulaşabilecekleri önerilir. 

3. Reklam Öğeleri
Akıllı görüntülü reklam kampanyasında yeni reklam öğesini test etmeyi unutabilirsiniz ancak reklam kopya testinin önemini ihmal etmeyin. Reklam öğelerinizi düzenli olarak kontrol edin ve "Düşük" performanslı herhangi bir başlık, açıklama veya resim yerine yenilerini seçerek reklamlarınızı güncelleyin.

4. Reklam Yerleştirme
Hesap düzeyinde hariç tutulan yerleşimler oluşturarak, akıllı görüntülü reklam kampanyasında reklamlarınızın hangi web sitelerinde ve uygulamalarda yayınlanmayacağına karar verebilirsiniz. 

Reklamverenlere basit bir kampanya oluşturma süreci, kullanıcı dostu ve kat ettiğiniz yolu izlemenize yardımcı bir arayüz sunan akıllı görüntülü reklam kampanyasında reklamınızı oluşturduktan sonrası çok kolay. Google, reklamlarınızı otomatik olarak hedefleyecek ve EBM hedefiniz dahilinde mümkün olduğunca çok dönüşüm elde etmeye çalışacaktır. Google, akıllı reklam öğelerinizin performansını "En İyi", "İyi" veya "Düşük" olarak rapor eder.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap