BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Beğen Butonu Üzerine Derinlemesine Bir Araştırma:

Facebook Beğen Butonu Üzerine Derinlemesine Bir Araştırma:

Geçtiğimiz günlerde Yahoo Labs'da Yuri Lifshits tarafından yapılan bir araştırma yayınlandı. Sanırım bu çalışma, sosyal ağlardaki içerik tüketimi üzerine yapılan en geniş çaplı araştırmalardan biri. "The Like Log Study" başlıklı çalışmanın ana konusu Facebook Beğen Butonu kullanımı. Çalışma; New York Times, BBC, The Guardian, Yahoo! News ve TechCrunch gibi webin en popüler 45 sitesinde yayınlanan 100 binin üzerinde makalenin incelenmesiyle oluşturulmuş.

Bu çalışma, içerik popülaritesini anlamak, daha da önemlisi hangi içeriğin tüketiciler tarafından ilgi gördüğünü tanımlayabilmek açısından ana kaynaklardan birisi olacak gibi duruyor. Araştırma süresince her sitenin aldığı toplam "like" sayısı ve sitenin en çok "like" alan hikayesi gibi adımlar izlenmiş ve bir liste oluşturulmuş.

 

Bu listeye göre en çok like alan web sitesi New York Times, en çok like alan hikaye ise 342.294  ile  Wall Street Journal'da yayınlanan Why Chinese Mothers Are Superior adlı makale olmuş. Araştırmada karşımıza ilginç bir sonuç da çıkıyor. Aslında hepimizin bildiği ama belki de kendimize bir türlü itiraf edemediğimiz gerçeği Yuri Lifshits  "Bir hikayeni ömrü" olarak da çevirebileceğimiz "Lifespan of a Story" kısmında açıklıyor. Bu bölümde içeriğin paylaşılma zamanları hakkında bilgi veren Yuri, bir web makalesinin yayınlandıktan 24 saat içinde etkisini kaybettiğini vurguluyor. "The Like Log Study" çerçevesinde yapılan ölçümler gösteriyor ki haber yayınlandıktan bir gün sonra, bir Facebook kullanıcısının haberi keşfederek beğenmesi %20'den daha az bir olasılık.

 

Yuri Lifshits'den Beş Öneri

1) Hikayelerinize Emek Verin: Yuri'nin araştırması gösteriyor ki günde en az bir hikaye yayınlayan web siteleri tüketicilerin dikkatini %70-80 oranında çekebiliyor. Fakat büyük emek verilen hikayeler kullanıcılar tarafından daha fazla önem taşıyor. Örneğin: Fast Company Influence Project

2) İçeriğini Teşvik Et: "The Like Log Story" araştırmasının en can alıcı noktalarından biri de yayınlanan içeriğin etkisinin 24 saat içinde azalmasıydı. Yuri'nin önerisine göre içeriğinizi maksimum geri dönüş alabilecek şekilde ana sayfanızda tanıtmalısınız.

3) Ortalama Hikayeni Geliştir: Tüm hikayelerinizin eşit düzeyde "like" almasına dikkat edin. Sitenizde yayınlanan hikayelerin beğenilme istatistiğine göre ortalama bir "like" sayısı çıkarın ve her hikayenizin beğenilme sayısının o rakama ulaşmasını sağlayın.

4) Hem Sezgilerinizi Hem de Talep Analizi Algoritmalarını Kullanın: Kimileri en iyi yazının içten geldiğini söyler. Kimileri ise doğrudan arama sorgularına göre şekillenen makaleler yazar. Başarının anahtarı büyük olasılıkla bu ikisinin arasında bir yerlerde. İdeal koşullarda tüm kontrol yazarların elindedir ancak içerik talebini araştırmak için ellerinin altında çok kullanışlı araçlar da vardır. Şu ana kadar talep araçlarının çoğu arama verileri ve iç ölçümlemelere dayalıydı. Burada sunulan Like Log talep analizine yeni bir yaklaşım sunuyor. Beğeniler “ilgi grafiği” olarak adlandırılan dünya ilgilerinin haritasını temsil ediyor. İlgi trendlerini kullanarak okuyucularınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin izleyicileri hakkında da fikir edinebilirsiniz.

5) Sosyal Medya Optimizasyonuna Yatırım Yapın: The Like Log'a göre her 1000 görüntülenmeye karşılık 5 ila 20 tweet ve beğeni alıyor olmanız gerekiyor. Eğer sayı bundan daha düşükse sosyal dağılımınız optimumun altındadır. Paylaşım ve abonelik kullanışlılığı için farkı tasarımlar yaratın ve en uygununu bulmak için ayrı-ölçme testi uygulayın. Ayrıca her bir haber ve sunum için yalnızca bir tane URL adresi olduğundan emin olun. Aksi takdirde ölçtüğünüz sayılar kopyalanmış makaleler arasında dağılabilir.

Araştırmanın tamamına erişmek için "The Like Log Story" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap