BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Carbon

Google Carbon

Google Carbon

Google baş yazılım mühendisi Chandler Carruth geçtiğimiz günlerde deneysel programlama dili olan Carbon’u tanıttı. Google’ın bu dili tanıtma nedeni ise tıpkı Microsoft’un Javascript’i bir adım öteye taşımak için TypeScript’i tanıttığı gibi Google’da Carbon’un C++ için varis olabileceğini düşünüyor.

Google Carbon’un C++ dilini bir kenara atmaktansa onunla birlikte uyumlu bir şekilde çalışabileceğini söylüyor. Hatta bu çalışmaya C++ topluluğunu entegre etmeyi planlıyor. Proje açık kaynak kodlu bir yazılım, aynı zamanda projenin tasarımı ve geliştirilmesi GitHub üzerinden yapılıyor. İlerleyen aşamalarda ise Google’ı aradan çıkartıp Carbon’un topluluk tarafından geliştirilmesi gerektiği düşünülüyor.

Carbon programlama dili aslında C++ diline oldukça benzer bir yapıya sahip. C++ dili kurumsal site geliştirme projelerinde önemli bir yer kaplaması ve aynı zamanda eski bir dil olması nedeni ile zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Dolayısıyla sıkıntı yaşanılan konularda Carbon kodunu entegre edip kolayca iyileştirme yapılması amaçlanıyor.

CARBON PROGRAMLAMA DİLİNİN AMACI

  • C++ programlama diline nazaran anlaşılması ve programlaması kolay bir dil geliştirmek,
  • C++ kodu ile entegre çalışabilen bir dil tasarlamak & Carbon için bir topluluk ve kültür oluşturma,
  • Hızlı ve ölçeklendirilebilir geliştirmeler yapmak,
  • Performansın önemli olduğu yazılımlarda iyileştirmeler yapmak,
  • C++ dilinde yaşanan güvenlik sorunlarının giderilmesi,
  • Yazılımın ve dilin evrimleşmesi

Geliştiriciler (0.1) versiyonunun bu yılın sonunda çıkmasını, full versiyonunun ise 2024-2025 arasında çıkması planlanıyor. Carbon aynı zamanda modern programlama teknikleri ile geliştirilecek, dolayısıyla test mekanizmasının da daha güvenilir ve pratik olması hedefleniyor.

Henüz değerlendirme yapmak için oldukça erken fakat, Google’ın böyle bir denemede bulunması herkes açısından oldukça heyecan verici.

Tasarlanan projenin GitHub linkine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Gökhan Çavdar tarafından yayınlanmıştır.

Gökhan Çavdar, 1996 yılında İzmir'de doğdu. 2021 yılında Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Lisansını İngilizce olarak tamamladı. Tasarım yapmaktan hoşlandığı için Front End Development alanında çalışmalarına devam etti. Rekabetçilikten hoşlanan Gökhan'ın hobileri ise futbol ve strateji oyunları.

Yorum Yap