BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Arama Sonuçlarında SSL Sertifikası nın Önemi

Google Arama Sonuçlarında SSL Sertifikası nın Önemi

Google Arama Sonuçlarında SSL Sertifikası nın Önemi

Google için en önemli konulardan biri de kullanıcıların sadece güvenli web sitelerine erişmesini sağlamaktır. Öncelikli olarak güçlü bir HTTPS şifrelemesi web sitenizin güvenilirliğini artıracak ve Google arama sonuçlarında güvenilir olmayan web sitelerine oranla bulunma oranınızı bir miktar da olsa yükseltecektir. Örneğin SSL Sertifikası bulunan web siteniz, Gmail ve Google Drive kullanan kişilere güvenli bir bağlantı olarak görünecektir. Google, kendi servislerinin ötesinde tüm interneti daha güvenli bir hale getirmek için çalışıyor. Bu nedenle insanların Google'dan eriştikleri sitelerin güvenli olduğuna emin olmak istiyor. Web yöneticileri sitelerinde herhangi bir güvenlik ihlali olduğundan şüpheleniyorsa veya siteyi daha güvenilir bir hale getirmek istiyorsa, Google tarafından hazırlanan güvenlik ihlallerini önlemelerine ve düzeltmelerine yardımcı olacak kaynakları inceleyebilirler. Güvenlik İhlalleri Daha önce de Google I/O etkinliğinde SSL Sertifikasının önemi vurgulanmıştı ve "Her Yerde HTTPS" çağrısında bulunulmuştu. Bu nedenle son zamanlarda Google arama motoru sıralama algoritmasında sitelerin mobil uyumlu olmasının yanı sıra güvenli ve şifrelenmiş bağlantı kullanıp kullanmadığını göz önünde bulunduruyor. HTTPS bağlantısı küresel arama sonuçlarında %1 ile başlayan ve gün geçtikçe artan bir öneme sahip. SEO bakımından sitenizde yüksek kaliteli içerik üretmenin yanı sıra ziyaretçilerinizi web'de güvende tutmak için HTTP'den HTTPS'ye geçmenizi öneriyoruz. SSL Sertifikası Güvenli bir web sitesi için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

  • İhtiyacınız olan sertifika türüne karar verin; tekli, çok alanlı veya joker karakterli sertifika türlerinden herhangi birini seçebilirsiniz.
  • 2048 bitlik koruma sağlayan SSL Sertifikası kullanmaya özen gösterin.
  • Mevcut HTTP bağlantılı web sitenizi Google arama sonuçlarınızı en az etkileyecek şekilde güvenli HTTPS bağlantısına taşıyın.
  • Sitenizde bulunan kaynak dosyaları için güvenli URL'leri kullanın.
  • Sayfalarınızın arama motorları tarafından mümkün olduğunca dizine eklenebilmesi için noindex robots meta etiketlerinden kaçının.
  • Robots.txt kullanarak HTTPS bağlantılı sayfalarınızın tarama işleminden geçmesini ve dizine eklenmesini sağlayın.
  • Diğer tüm domain uzantıları için güvenli protokol URL'lerini kullanın.

Web sitenizde zaten SSL Sertifikası bulunuyorsa güvenlik seviyesini ölçmek için Qualsy Lab aracını kullanabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi İzzet Dinçer tarafından yayınlanmıştır.

PHP ve MYSQL Programlama dillerine hakim olan İzzet Dinçer, birçok bulut tabanlı yazılım projelerinde görev almıştır. Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar ile iç içe olan İzzet, kariyerine AdresGezgini'nde devam etmektedir.

Yorum Yap