BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler Google Ads reklam türlerinin yanında desteklemek için Facebook reklamlarını da kullanmalılar. Facebook reklamları da girişimciler için önemli  bir başlangıç mecrası.

Neden Facebook Reklamları Girişimciler için Anlamlı?

Gelen pazarlama, web sitesi trafiğini sürmenin, potansiyel müşterileri toplamanın ve işinizi büyütmenin hayati bir parçasıdır. Ancak özellikle Facebook, girişimciler için inanılmaz derecede etkili bir kanal. Günün sonunda , uzun vadeli büyümede size en iyi sonucu veren kanallara öncelik vermelisiniz .

Google Arama Ağı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi aktif bir şekilde arayan yüksek düzeyli potansiyel müşterileri yakalamak için olağanüstü bir yerdir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede, anında geri dönüş isteyen girişimciler tarafından genellikle önceliklendirilir.

Girişimciler için Facebook reklamları: yaygın ve uygun maliyetli gösterimler sağlamak

Facebook, Girişimci ve Marka Bilinirliği kampanyaları ile girişimcilere büyük çapta yeni geleceklere ulaşmak için eşsiz bir yetenek sunuyor. Bu kampanya türlerinin her ikisi de, kampanya kurulum sürecinin “pazarlama hedefinizi seçin” adımında mevcuttur.

Bir başka kaynağın ışığında, girişimciler meşhur bir şekilde aydınlanıyorlar . Facebook'un kampanya ve kurulum optimizasyonunu reklamverenler için ne kadar basitleştirdiğini not etmeliyiz. Facebook hedefleri doğal olarak tamamen biçimlendirilmiş bir pazarlama hunisini taklit eder. Reklamcılık hedefinizin nereye uyduğunu her yerde (farkındalık, değerlendirme veya dönüşüm olsun), kampanyanızı huninin bu bölümünü hedeflemek için optimize edebilirsiniz.

Bu kampanya türlerinin her ikisi (Erişim ve Marka Farkındalığı), BGBM (bin gösterim başına maliyet) teklifi olarak bilinenleri kullanmanızı sağlar. Bu, temel olarak, reklamveren olarak, tıklama başına bir reklam yerine , reklamınızın her bin görünümünün ücretini ödeyeceğiniz anlamına gelir . Bu optimizasyon modeli, markalarını oluşturmaya çalışan girişimciler için çok değerlidir, çünkü reklamlarının en az reklam harcaması için en iyi şekilde görünmelerini sağlar . Reklam gösterimini en üst düzeye çıkarmak, marka gösterimini en üst düzeye çıkarmak anlamına gelir ve BGBM teklifini kullandığınızda, marka gösterimini mümkün olan en düşük maliyetle en üst düzeye çıkarırsınız.

Daha Çok Kişiye Ulaşmak için Facebook Reklamları

Erişim ve gösterimler: aynı şey değil mi? Tam olarak değil.

Erişim, reklamınızı gören toplam benzersiz kullanıcı sayısıdır , oysa gösterimler, reklamınızı gören toplam toplam kullanıcı sayısıdır . Erişim kampanyası türünü seçtiğinizde, reklam yayınınızı erişim veya gösterimler için optimize etmeyi seçersiniz. Ulaşımı optimize etmek, sıklık sınırı olarak bilinen şeyi ayarlama lüksünü verir.

Sıklık sınırları, tek bir kullanıcı reklamınızı iki kez görmeden önce ne kadar zaman geçirmek istediğinizi belirlemenizi sağlar. Dolayısıyla, bir müşteri bir reklamı ilk kez gördüğünde ve reklamını ikinci kez gördüğünde en az yedi günlük arabellek istiyorsanız, sıklık sınırınızı yedi günde bir gösterim ayarlayacaksınız. Girişimciler için Facebook reklamları, talebin karşılanmasından ziyade, talep yaratma konusundadır. Ulaşımı optimize etmek ve sıklık sınırı ayarlamak, yeni işinizi mümkün olduğu kadar çok benzersiz müşteriye maruz bırakmanızı sağlamada uzun bir yol kat edebilir .  

Çoğu girişimci için, yukarıdaki “Bir teklif başlığı belirleme” seçeneğini göz ardı etmek en iyi bahis olacaktır. Facebook, bütçenizi en fazla gösterimi sağlamak için kampanyanızı otomatik olarak optimize eder. Ancak elinizi manuel bir teklif belirlerken denemek istiyorsanız, "Bir teklif sınırı ayarla" seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu nedenle, reklamınıza 1000 kez göstermeniz için 2  TL'den fazla olmayacağına karar verdiyseniz, teklif sınırınızı 2 TL olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu 4 TL’ye kadar yükseltmek isteyip istemediğinize karar verirseniz ve bunun tahmin edilen günlük sonuçlarınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Ve bunun gibi. Fakat yine de, Facebook'un size teklif vermesine izin vermenin utancı yok; Aslında, Facebook, girişimcilere zamanlarından ve bütçelerinden en iyi şekilde yararlanmaları için yardım etmenin yollarından biri.

Marka Bilinirliği için Facebook Reklamları

Kampanyanızın türü olarak ulaşmak yerine Marka Farkındalığı'nı seçtiğinizde, reklam ayar düzeyinde işlerin oldukça benzer göründüğünü fark edeceksiniz.

Hala bin gösterim başına ücret alıyorsunuz; Facebook, bütçenizi en iyi şekilde gösterebilmeniz için reklam dağıtımınızı hala optimize ediyor (burada bir manuel teklif belirleme seçeneğiniz bile yok). Burada, Facebook, doğal olarak reklam hatırlama kaldırma için optimize eder. Bu tahmini geri çağırma kaldırma metriği , Facebook tahminlerinin kaç kişinin gördüklerini izleyen iki gün içinde istenirse reklamınızı görmeyi hatırlayacağını gösterir. Buradaki fikir, yalnızca hedeflemenize dayanarak gösterim oluşturmak yerine, Facebook, izlenimin algılanan “kalitesini” kendi beklentilerine göre, hangi potansiyel müşterilerin hatırlayacağını belirlemek için çeşitli faktörler (davranış, yoklama, makine öğrenmesi) kullanarak ele alır. Reklamınız görüntülendikten sonra.

Reklam hatırlama artışı için optimizasyon, girişimciler için özellikle etkili bir stratejidir, çünkü düşük kaliteli gösterimlerde para israfına karşı önlem almanızı sağlar. Hedeflemeyle ilgili deneyiminiz yoksa veya hepsine sahipseniz minimum uygun bir ürünseniz ve hala ideal müşterinizin kim olduğunu ölçmeye çalışıyorsanız, Marka Farkındalığı kampanya türünü yayınlarken çok geniş hedeflemeyi kullanmak tamamen uygun ; Aslında, Facebook bunu önerir. Hedefleme, Facebook'un odanın gelecekteki marka temas noktalarında dönüşümle sonuçlanma olasılığı daha yüksek olan kaliteli gösterimler bulmalarına olanak sağlar.

E-ticaret Girişimcileri için Facebook Reklamları

Facebook reklamlarını düşünen birçok girişimci şüphesiz e-ticaret alanında olacak. Shopify ve Squarespace gibi şablonlu web sitesi oluşturma platformları, girişimcilerin kaygan çevrimiçi mağazalar kurmasını hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor veya üçüncü şahıs bir danışman veya ajansı, onlar için nispeten ucuz yapmak için işe alıyor. Shopify'da hızlı ve kişisel bir site kurun, bir dropshipping tedarikçisi ile bağlantı kurun ve patlama: Ürününüzü satmadan önce görmeniz bile gerekmez.

Maddi ürününüzü harekete geçirmek için Shopify, WooCommerce, BigCommerce veya başka bir e-ticaret platformunu seçmiş olsanız da, e-ticaret, girişimcilerin işlerini kurup çalıştırmaları için oldukça hızlı ve uygulanabilir bir yoldur. Dünya çapında perakende e-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 4 trilyon ABD dolarını aşacağı öngörülmektedir . Başlangıç ​​veya küçük işletmelerinizi büyütmek için Facebook reklamlarını kullanmayı düşünüyorsanız, bu sayıya zaten katkıda bulunmayı veya bu sayıya katkıda bulunmayı düşünebilirsiniz.

Ve Google Arama ve Alışveriş, çevrimiçi mağazanız için nitelikli trafik elde etmek için harika fırsatlar sunarken, Facebook'un kapsamlı hedefleme seçenekleri, reklam türleri ve yerleşimler ve ürünler, Facebook’ta her reklam türü kullanılarak tanıtılabilir .

Belirlenen promosyon dönemlerinde satın alımları teşvik etmek için yerinde teklifler oluşturan perakendeciler,Facebook’un sunduğu reklamları  son derece yararlı bulacaktır . Reklam teklifleri, Facebook'taki site tanıtımı için geçerli olan ürünlerin reklamını yapmanıza izin verir, ziyaretçileri teklifinizi dönüştürmeye hazır olan çevrimiçi mağazanıza yönlendirir.

Potansiyel müşterileri , çevrimiçi mağazaya gitmeden önce indirim kodlarıyla donatmak , satın alma davranışını teşvik etmenin harika bir yoludur. Reklam teklifleri girişimcilere tam da bunu yapma olanağı sağlar.

Girişimciler için Facebook Reklamları

Girişimciler için Facebook reklamlarını kullanmanın en büyük avantajı, web sitenizin (ve işletmenizin) büyümesini hızlandırmak için uygun fiyatlı trafik oluşturma yeteneğidir . Yeni işinizi veya başlangıç ​​noktanızı büyütmek için reklam kanalları arıyorsanız ve gerçekten uzun süredir varsanız, Facebook ideal kanaldır.

Kolay, rehberli bir kampanya kurulumundan, BGBM teklifine, size ürününüzü veya hizmetinizi çeşitli şekillerde gösterme olanağı sağlayan reklam türlerine - Facebook reklamları, işletmelerini kurtaracak çalışanlar için özel olarak hazırlanmıştır ve zaman ve kaynakların az olduğu reklamverenler için. Bu ikisinin kesiştiği bir girişimciyseniz ve gelen pazarlamayı kendi elinize almayı düşünüyorsanız, Facebook'un size sunacakları çok şey var.  

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ecem Adıyaman tarafından yayınlanmıştır.

Ecem Adıyaman, 1989 da Aydın'da doğdu. İlk ve ortaöğretim hayatı boyunca Kuşadasıspor’da voleybol oynadı. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü’nü tamamladıktan sonra Çağrı Merkezinde Müşteri Temsilcisi olarak göreve başladı. 6 aylık müşteri temsilciği sürecinden sonra, yeni eğitim gruplarına takım koçluğu yapmaya başlayan Adıyaman, 3 yıl boyunca yeni çıkan eğitim gruplarına takım koçluğu yaptıktan sonra çeşitli sınav ve mülakatlar sonucunda Takım Lideri olarak görevine devam etti.

Yorum Yap