BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler İçin Facebook Reklamlarına Başlangıç ​​Kılavuzu

Girişimciler, Google Ads reklam türlerinin yanında desteklemek için Facebook reklamlarını da kullanmalılar. Facebook reklamları da girişimciler için önemli  bir başlangıç mecrası. Facebook’ta reklamlar, reklam kampanyalarına göre ilgili format ve reklam alanlarında yayınlanır.

Facebook Reklamları Neden Girişimciler İçin Anlamlıdır

Google Reklamları ile potansiyel müşterileriniz ürün veya hizmetinizi araştırırken, Facebook reklamlarında ilgi alanına göre hedefleme yapılacağı için bu durum satış yapacağınız ürün veya hizmet için  pazarlama stratejisine göre uygun olan reklam türlerini bulabilirsiniz.

Facebook Reklamları; Erişim, Marka Bilinirliği gibi reklam türleri ilk başta kampanya hedefi belirleme ekranında ‘’Pazarlama Hedefi Seçin’’ kısmında soruluyor. Pazarlama Hedefinizi seçip kampanya oluşturma kısmına geçebilirsiniz. Facebook reklamcılık hedeflerinize göre dönüşüm aşamalarında o bölümü hedefler. Marka Bilinirliği ve Erişim kampanyalarında Bin Gösterim Başına Maliyet teklifini kullanabilirsiniz bu model özellikle yeni başlayan girişimciler için oldukça önemli bir model , minimum maliyetle fazla gösterim ve marka bilinirliği etkisi sağlıyor.  

Erişim kampanyalarında ise kampanya süresi boyunca gösterim ve erişim sayısını üst düzeye çıkarabilirsiniz ve bu kampanyada da reklamlarınızın gösterimlerinin sıklık sınırını belirleyebilirsiniz.Sıklık sınırı belirlemek potansiyel müşterilerinizin reklamlarınızı kaç gün arayla gösterbileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Genel olarak her kampanya türünde olduğu gibi bu kampanya türünde de reklam hesabınızı yorumlamak için belirli bir zaman geçmesi ve bu süreçte veri oluşması gerekiyor.

Kampanya oluşturma aşamasında girişimcilerin dikkat etmesi gereken bir nokta da ‘’teklif stratejisi’’ Facebook bütçeniz dahilinde en fazla sayıda gösterim almanızı sağlamak için otomatik olarak optimize edebilir siz belirli bir sınırlama yapmak isterseniz ‘’teklif sınırı’’  belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse reklamın gösterilmesi için 15TL’lik bir tutar belirleyebilirsiniz .Teklif tutarını alacağınız etkileşime göre düzenleyebilirsiniz.

Marka bilinirliği için Facebook Reklamları

Marka Bilinirliği reklamları da genel olarak Erişim kampanyasına benzer bu kampanyada amaç kullanıcıların reklamınızı görme olasılığı yüksek olan kişilere kullanıcı davranışları,anketler ve makine öğrenimi yoluyla gösterir. Bu strateji girişimciler için önemlidir çünkü paraları boşa gitmez sadece ilgili kitle reklamları görmüş olur.

Bu kampanya türünde müşterilerinizin davranışına hangi markalarla ilgilendiğine dair anketler ve marka bilinirliğine dayalı verileri bize ulaştırır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ecem Adıyaman tarafından yayınlanmıştır.

Ecem Adıyaman, 1989 da Aydın'da doğdu. İlk ve ortaöğretim hayatı boyunca Kuşadasıspor’da voleybol oynadı. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü’nü tamamladıktan sonra Çağrı Merkezinde Müşteri Temsilcisi olarak göreve başladı. 6 aylık müşteri temsilciği sürecinden sonra, yeni eğitim gruplarına takım koçluğu yapmaya başlayan Adıyaman, 3 yıl boyunca yeni çıkan eğitim gruplarına takım koçluğu yaptıktan sonra çeşitli sınav ve mülakatlar sonucunda Takım Lideri olarak görevine devam etti.

Yorum Yap