BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Fikirdenk'ten Anne Girişimcilere Öneriler [Röportaj]

Fikirdenk'ten Anne Girişimcilere Öneriler [Röportaj]

Fikirdenk'ten Anne Girişimcilere Öneriler [Röportaj]

İnternetin nüfusun her kesimine hızla yayılmasıyla kullanıcı sayısının giderek artıyor bu da birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz haftaki röportajımızda da değinmiştik,  sosyal medya özellikle de bloglar anneler ve anne adayları için birçok yenilik, iş fikirleri ve ortaklıkları yaratıyor. Bu ortaklıklardan biri de Fikirdenk.com'un kurucuları arasında gerçekleşmiş. Fikirdenk, Sena Baran ve İrem Erdilek tarafından kurulmuş bir alışveriş rehberi. ama öyle bildiğimiz alışveriş rehberlerine benzemiyor. Annelerin işine yarayacak fikirler, bebek alışverişi için püf noktaları, aktiviteler ve bebeğinizle ilgili her şey Fikirdenk'in ilgi alanında.

Fikirdenk'i daha yakından tanımak ve teknolojinin annelere ne gibi fırsatlar sunduğunu öğrenmek için Sena Baran ve İrem Erdilek ile bir röportaj yaptık. İyi okumalar.

Işıl Yılmaz Sümer: Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Biz iki anne, bloglarımız vasıtasıyla tanıştık; zamanla yakın arkadaş olduk ve Fikirdenk projesini  30 Nisan 2012 yılında hayata geçirdik.  Özel sektördeki iş tecrübelerimize ara vermeden önce lojistik ve kozmetik sektörlerinde çalışan iki profesyoneldik. Anne olduğumuzda bir süre çocuk büyütmeye odaklanınca önceliklerimiz değişti.  Kullandığımız ürünler, bloglarımız sayesinde annelerle sürekli iletişimde olmamız, markalar ve ürünleri yakından takip etmemiz, teknoloji , sosyal medya gibi konulara olan ilgimiz de Fikirdenk’i kurmamızda avantaj sağladı.

fikirdenk-1

Işıl Yılmaz Sümer: Blog tutmaya anne olmadan önce mi başladınız?

Her ikimiz de anne olduktan sonra başladık. Biraz araştırıp öğrendiklerimiz paylaşmak, biraz da kişisel günlük tutma isteği sebep oldu diyebiliriz.

Işıl Yılmaz Sümer: Hamilelik süresince sosyal medya ve internet kullanımının size ne gibi faydaları oldu?

Dozunda kullanıldığında ve doğru bilgiye nereden ulaşacağınızı bildiğinizde sosyal medya ve internetin faydalı olduğuna inanıyoruz biz. Her okuduğunuza inanmadan önce sorgulamayı, farklı görüşlere de dikkat etmeyi ve kendiniz için en doğru sentezi oluşturmayı unutmamalı. Benzer tecrübeleri yaşamış kullanıcılar ya da yakın çevrenizde sahip olmadığınız örnekler her zaman için farklı bir pencere açar insana. Bunları değerlendirmek ve kendiniz için uygun olanı seçmek de size kalmış. Biz emzirme ürünleri, lohusalık sendromu, bebek taşıma araçları, bebek bakımında dikkat edilecek ve kitaplarda yazmayan önemli tavsiyeler gibi bilgileri, hep bu kanalla elde ettiğimizi gördük ve bu deneyimleri, tecrübeleri, konuşan kitleyi bir araya getirmek amacıyla da Fikirdenk.com ‘u kurduk.

Işıl Yılmaz Sümer: Her ikiniz de teknoloji tutkunu annelersiniz. Bu sevgi nereden geliyor?

Teknolojik ürünler insan yaşamını kolaylaştırıyor, enternasyonel dünyaya açılan bir kapı adeta. Eşlerimiz, arkadaş çevremiz ve işimiz de bu tutkuyu destekliyor, bir kere alışınca bırakamıyor gibi insan.

Işıl Yılmaz Sümer: Blog yazarlığından Fikirdenk’e nasıl bir geçiş oldu? Fikirdenk girişiminden biraz bahsedebilir misiniz?

fikirdenk

Bloglarımızda paylaştığımız “Keşifler” , “Haftanın Markası” gibi bölümler hep yeniyi ve faydalı bilgiyi paylaşmaya yönelik girişimlerdi. Bloglarda anlattığımız “ bebekken şu ürünü kullandım, bana şöyle servis veren bir kurum/kişiden memnun kaldım” gibi değerlendirmeler Fikirdenk’i alt yapısını oluşturdu zamanla. Her anne baba ilk bebeğini beklerken buna benzer fikir alışverişlerinde bulunur, en çok işe yarayan tavsiyeler de kendisi gibi anne babalardan gelir. Biz de Fikirdenk’te kullanıcı yorumlarını baz aldık. Satış yapmadığımız için hiçbir markanın ürününü objektiflikten uzak değerlendirmek durumunda değiliz.  Paylaşacak ürünü olan, fikrini anlatmak isteyen her anne baba Fikirdenk’e yorumlarıyla katkıda bulunabilir. Kullanıcıların yorumlarında artıları ve eksileri diledikleri gibi ( marka ve ürüne zarar vermeden ) paylaşmalarını bekliyoruz. Yeni bir marka & ürün piyasaya çıktığında Editör kullanıcı kimliğimizle onu deneyerek anlatıyoruz. Kendi çocuklarımızda kullanamayacağımız hiçbir ürünü , reklam ve gelir mantığı ile sitemizde paylaşmayı doğru bulmuyoruz. Öte yandan, eğer incelediğimiz ürünün geliştirilmesi gereken kısımları varsa onu da dile getirmekten çekinmiyoruz. Her geçen gün bu alt yapıya değişik bir başlık ekleyerek bilgi bankasını geliştirmek arzusundayız.

Işıl Yılmaz Sümer: Türkiye’de kadın girişimcileri ne gibi kolaylıklar ve zorluklar bekliyor? Kendi işini kurmak isteyen kadınlara ne önerirsiniz?

Eğer işinizi evden yürütebilme imkanınız varsa bu bir avantaj ancak çocuklu yaşama göre iyi bir organizasyon ve planlama yapmak gerekiyor. Son yıllarda bankaların, Sosyal sorumluluk projelerinin ve kurumların kadın girişimciler için destekleyici programları oluşmaya başladı. Bunlara katılarak projelerinizi dile getirebilir hatta teşvik de alabilirsiniz. Ancak henüz sayıca çok az, yıllarla beraber artmasını diliyoruz. Ayrıca çabuk pes etmemek gerekiyor,  kolay kolay hiçbir proje 3-5 ayda büyük karlılık getiren bir yapıya dönüşmüyor. Yeni kurulan bir iş öncesinde iyi bir planlama, gelir-gider muhasebesini takip için temel seviyede de olsa finansman bakış açısına sahip olmak, hedef kitleyi belirlemek ve ona odaklı sürdürülebilir bir iş planı ile çalışmak gerekiyor.

Işıl Yılmaz Sümer: Fikirdenk’in tanıtımında sosyal medyayı aktif olarak kullandığınızı görüyoruz. Faydalarından bahsedebilir misiniz?

Yenilikleri, haberleri, kullanıcıları ve takipçileri anlık reaksiyonlarla daha kolay takip etme imkanı veriyor. Paylaşımlarla hızla yayılan bir etkileşim ağı oluşuyor. Ayrıca WOM ( word of mouth ) marketing sevdiğimiz bir iletişim biçimi, sosyal medya buna çok uygun diye düşünüyoruz.

Işıl Yılmaz Sümer: Sosyal medya dışında internet reklamlarını da kullandınız mı?

Tanıtım ve duyurularımızda kullandığımız dönemler oluyor.

Işıl Yılmaz Sümer: Anne olmak isteyenlere ve annelere önerileriniz nelerdir?

Uyku sever bir yapınız varsa ilk önce ondan vazgeçin deriz :) Şaka bir yana annelik dileyen herkesin kolayca sahip olmasını istediğimiz ancak kolayca gelip geçen bir dönem değil.  Çocuk kadar insanın sabrını, hayata bakış açısını, yaşam planını direkt etkileyen başka bir unsur yok. Rahat bir hamilelik , huzurlu ve sakin geçen bir süreçle anneliğe başlamaya gayret etmeleri lazım. Nasıl başlarsak öyle devam edebiliyor. Mutlu anne mutlu bebek demek. Kendinize de zaman ayırabileceğiniz , çocuk bakımını herşeyin önünde tutmadan, ev içi dengeleri de ihmal etmeden devam edebileceğiniz bir süreç olmasını diliyoruz.

Işıl Yılmaz Sümer: Son olarak eklemek istedikleriniz:

Fikirdenk severler, Fikirdenk takipçileri için 2013 yılında markalar ile ortaklaşa geliştireceğimiz yeni projeler var gündemimizde.  Kullanıcı yorumlarını paylaşan, ürün önerilerini getiren, projelerimize katılmak isteyen tüm anne babaları ve ebeveyn adaylarını Fikirdenk.com ‘a bekliyoruz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap