BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Hakkında 6 İlginç Gerçek

Facebook Hakkında 6 İlginç Gerçek

Facebook Hakkında 6 İlginç Gerçek

Herkes Facebook hakkında az-çok bilgi sahibi. Nasıl kuruldu, kaç üyesi var, Türkiye kaçıncı sırada? Ama bu 6 maddeyi eminiz birçoğunuz bilmiyorsunuzdur.İşte, Facebook hakkında az bilinen 6 ilginç gerçek:

1. Facebook'un ilk tasarımında ana sayfada Al Pacino'nun yüzü vardı.7

thefacebookface

2007 yılında yapılan büyük tasarım değişikliğinden önce Facebook'un ön sayfasındaki kod bulutunun içinde yer alan insan silüeti Al Pacino'ya aitti.

2. Facebook'un ilk tasarımındaki temel işlevlerinden biri de dosya paylaşımıydı.

07_42_13_525_fileBunu Facebook'un resmi tarihinde bulamazsınız ama aslında Facebook'un 2004 yılındaki halinde bir dosya paylaşım sistemi de bulunuyordu. Wirehog adlı Mark Zuckerberg'in de aralarında bulunduğu 4 yazılımcı tarafından geliştirilen dosya paylaşım sistemi 2006 yılında kapatıldı.

3. Facebook'a eklenen ilk iş ağları Apple ve Microsoft'tu.

workplaceFacebook'a ilk eklenen iş ağları Mayıs 2006'da Apple ve Microsoft oldu. Ardından da Intel, EA ve Amazon gibi büyük ölçekli şirketler. Eylül 2006'ya kadar herkes okulunu ya da çalıştığı yeri Facebook'a ekleyemiyordu. 50 milyondan fazla aktif üyeye oluşunca bu özellik herkese açıldı.

4. Facebook uygulamalarındaki gizli sürpriz yumurtalar

konamiFacebook'un uygulamaları içine sürpriz yumurtalar gömdüğünü biliyor musunuz? Facebook chat'te :putnam: yazın ve ne demek istediğimizi görün :)

5. "Poke" kelimesinin anlamı hiçbir zaman tanımlanamadı.

pokeFacebook, Yardım sayfasında Poke'un nasıl işlediğini açıklarken ne olduğu hakkında bir açıklama yapmıyor. "The Facebook Effect" yazarı David Kirkpatrick ise kitabında Mark Zuckerberg'in konuyla ilgili bir açıklama yapmayacağını sadece eğlenme amaçlı olduğunun bilinmesini istediğini belirtiyor.

6. Ortalama bir Facebook kullanıcısının 130 arkadaşı var.

friendsFacebook resmi istatistik verilerine göre ortalama bir Facebook kullanıcısının 130 arkadaşı olduğunu biliyor muydunuz?

Sizin bildiğiniz Facebook hakkındaki ilginç gerçekleri bizimle paylaşmak için yorum bırakabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap