BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • E-Ticarette Başarıya Ulaşmak İçin 20 İpucu

E-Ticarette Başarıya Ulaşmak İçin 20 İpucu

E-Ticarette Başarıya Ulaşmak İçin 20 İpucu

Her geçen gün büyüyen e-ticaret sektöründe, çok sayıda tüketici ayakkabıdan market alışverişine kadar çok geniş bir yelpazedeki ihtiyaçlarını bu siteler üzerinden karşılıyor. Bu iş modeline artan taleple bir çok girişimci ürün veya hizmetini e-ticarete taşıyor. Peki ya e-ticarette başarıya ulaşmanın sırrı nedir? Cevabı blog yazımızda.

1-Ürün veya hizmetinizi tanıttığınız doğru anahtar kelimelerle bezeli içerikler hem hedef kitlenizi etkiler hem de SEO puanınızı yükseltmenize yardımcı olur.  Böylece arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur.

2-Müşterilerinize kolayca seçebilecekleri çok sayıda ödeme seçeneği sunmalısınız. Banka kartı, havale, kredi kartı, kapıda ödeme gibi seçenekler arasından kendisine en uygun ödeme şeklini seçme şansı sunduğunuz müşterilerin satın alma kararını olumlu yönde etkileme şansınız daha yüksektir. eticarette-ödeme-seçeneklerinin-önemi 3-E-ticaret sitenizi sık güncellemelerle taze tutmalısınız. Böylece müşteriler her gün sitenize göz atsalar bile keşfedecek yeni şeyler bulabilirler.

4-Tüketiciler TSE onaylı, %100 organik gibi güven simgeleri gördüğünde kendilerini güvende hissediyorlar. Bu güven simgelerine ek olarak kazandığınız ödüllere ve memnun müşteri yorumlarına da yer verebilirsiniz.

5-Şeffaf kargo ve ücretsiz kargo seçenekleri oldukça ikna edici olacaktır. Şeffaf kargo gibi özel hizmetler için ekstra masrafları tüketicilere en başından belirtmenizde fayda var.

Ürün veya Hizmetinizi Video İçerikler İle Tanıtın

6-Video içerikler popülerliğini her geçen gün artırıyor.  Siz de ürün veya hizmetiniz hakkında detaylı bilgi verdiğiniz bir videoyu, en büyük 2. arama motoru olan YouTube'a yükleyerek, satın alma kararını vermeden önce video izleyen binlerce tüketiciye ulaşabilirsiniz.

eticarette-video-içeriğin-önemi

7-Müşterilerin kayıt yaptırmalarına gerek kalmadan ürünleri satın alma işlemini tamamlamalarına izin verin. Kayıt işlemini sadece iade ve değişim gibi ek hizmetler için kullanın.

8-Ürünlerinizi yüksek çözünürlüklü görsellerle sunmak satışlarınızı artırma konusunda kesinlikle yardımcı olacaktır. Ürün fotoğrafları tercihen beyaz zemin üzerinde çekilmelidir ki ürünün bütün detayları kolayca görünebilsin.

9-Aynı ürünün birden fazla açıdan çekilmiş fotoğraflarını yüklemeniz, tüketicilere ürün detaylarını göstermeniz açısından faydalı olacaktır. Ek olarak görüntü üzerinde gezinme veya yakınlaştırma seçeneği olmalıdır.

10-E-ticaret web siteniz mutlaka responsive yani  duyarlı yapıda olmalıdır. Tüm cihazlarda kolaylıkla açılabilen bir web sitesi tüketicilerin akıllı telefon, tablet, masa üstü cihaz gibi çeşitli platformlardan alışveriş yapmalarına olanak sağlar.

eticarette-duyarlı-websitesinin-önemi

11-İhtiyaç halinde müşterilere rehberlik edebilecek çevrim içi satış asistanları, canlı destek özelliğiyle başarılı satışlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

12-E-ticaret web sitenizde müşteri incelemelerine/yorumlarına yer vermeniz hem SEO açısından hem de potansiyel müşterilerinizin fikir edinmesi açısından oldukça faydalı olacaktır.

13-E-ticaret web sitenizde ürün araması seçeneği bulundurun. Zamanı kısıtlı bir müşteri, ürün yelpazesine göz atmak yerine doğrudan ihtiyacı olan ürünü aratmak ve sepete atmak isteyecektir.

E-Posta Pazarlamasıyla Hedef Kitlenize Ulaşın

14-E-posta pazarlaması, e-ticaret siteleri için son derece etkilidir. Ürünü sepetine ekleyen ancak satın alma işlemini gerçekleştirmeden sitenizden ayrılan kullanıcılara göndereceğiniz e-postalar sepetteki ürünü hatırlatabilir, Gmail reklamları aracılığıyla indirim ve kampanya duyurularını yapabilirsiniz.

15-Tüketicilerin satın alma kararını etkilemede büyük bir etkisi olan sosyal medya kanallarını ürün veya hizmetinizin tanıtımı için mutlaka kullanmalısınız. "Kadınların Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler" başlıklı yazımızda Instagram'ın kadınların alışveriş sürecini en çok etkileyen sosyal medya platformu olduğuna yer vermiştik. E-ticarette başarıya ulaşmak için Instagram hesabınızı güncel tutarak bu içerikleri Instagram reklamları ile destekleyerek çok daha geniş hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

eticarette-sosyalmedyanın-önemi

16-Kısıtlı bir süre için geçerli olan indirimler ve kullanıcıya özel teklifler e-ticaret sitelerinde harikalar yaratır. Tüketicilere sunduğunuz bu indirimli ürünler, e-ticaret sitenize geri dönüp tekrar alışveriş yapmaya teşvik edecektir.

17-Alıcılara kişiselleştirilmiş alışveriş imkanı sunun. Alışveriş yapmadan siteyi terk eden kullanıcılara gönderilen kişisel e-postalar müşterilerin en iyi alışveriş deneyiminin tadını çıkarmalarına yardımcı olurken, sizin de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur.

18-Bir blog sayfası herhangi bir e-ticaret web sitesi için neredeyse zorunludur. Blog sayfaları markanızın kuruluş ve gelişim aşamalarında büyük fayda sağlar. İşletmenin dahil olduğu etkinlikler ile ilgili blog yazıları, ürününüzün kullanım alanlarını anlatmanız açısından büyük avantaj sağlar. Kayak malzemeleri satan bir e-ticaret sitesi "Uludağ'a Giderken Yanınıza Almanız Gereken 10 Şey" başlıklı bir blog yazısıyla ürünle gerçekten ilgilenen kullanıcılara kolaylıkla ulaşabilir.

19-Google AdWords Reklamları bir e-ticaret web sitesinin başarısı için kesinlikle kullanılmalıdır. Doğru anahtar kelimelerle, tüketicilerin tam olarak ürün veya hizmetinizi aradığı anda karşısına çıkmak, hem marka bilinirliği sağlamak hem de satışlarınızı artırmak açısından büyük fayda sağlayacaktır.

20-Son olarak e-ticaret sitenizde hangi ürünü satıyor olursanız olun, en önemli noktalardan biri ürünün zamanında teslim edilmesidir. Tüketiciler, ürünleri söz verilen zamanda ellerine ulaştığında yeniden alışveriş yapmak için sizi mutlaka ziyaret edecektir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap