BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Dünya Şampiyonası ve Sonuçlar

Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Dünya Şampiyonası ve Sonuçlar

Yelken Olimpiyatlarında Bir Gezgin: Cansu'nun Bloğu - Dünya Şampiyonası ve Sonuçlar

Ve sonunda büyük gün geldi çattı. Polonya yolculuğu başlıyor. İzmir’den Gdansk’a Kopenhag aktarmalı uçup geldik. Uçakta Polonya’ya her yaklaştığımızda heyecanım artıyor ve kalbim hızla çarpıyordu. Neredeyse hiç uyuyamadım. Gdansk’tan 1 saatlik otobüs yolculuğuyla sonunda şampiyonanın yapılacağı Puck kasabasına geldik. 4 yıl önceki arkadaşları tekrar görmek beni çok mutlu etti. 3 gün boyunca Polonya’daki arkadaşlarla hep beraber antrenmanlar yaptık. Baltık Denizi, Karşıyaka sahili gibi değil. Çok daha dalgalı ve rüzgârlı bizim için daha zorlayıcı olacak ama biz zoru severiz.

Gelelim Dünya Şampiyonasına. Şampiyona Mariner-19 ve Puck olmak üzere iki farklı yelken kategorisi üzerinden yapılacak. 3’er gün sürecek yarışlarda elde edilen derecelere karşılık gelen puanlar toplanarak sonuçlar belirlenecek. 28 Ağustos’ta Mariner-19 kategorisi ile 3 gün sürecek yarışlara başladık. İlk gün yarış etabı normalde sabah başlayacakken aşırı yağmur ve çıkan fırtına yüzünden öğleden sonraya ertelendi. Heyecanım giderek katlanıyor ve bir an önce başlamak istiyordum. Öğleden sonra başlayan yarışlarda iyi dereceler elde ettik. 29 Ağustos günü yarış etapları bizim için çok zordu. Aşırı rüzgar bizi oldukça zorladı. Rüzgar yelkene sert vurduğu için yelkenin halatını çekmek benim için çok zor bir mücadeleydi. Parmaklarımdaki etler koptu, sağ elim deyim yerindeyse davul gibi şişti ve bacaklarım mosmor oldu ancak çok iyi dereceler elde ettik ve ilk 3 derece için umutlarımız giderek arttı.

30 Ağustos’ta yapılacak olan hem de Zafer Bayramı’na denk gelen final yarışları öncesi çok heyecanlıydım. Bu anlamlı günde takım olarak iyi bir derece elde etmek. Bizi destekleyen herkese gurur ve sevinç yaşatmak istiyorduk. Yarışlar fırtına yüzünden öğleden sonraya ertelendi. Sonunda öğleden sonra 6 etap üzerinden yapılacak yarışlar başladı. Güzel derecelerle gidiyorduk ama artık hepimiz o kadar yorulduk ki gücümüzün son damlalarıyla yarıştık. Son etap yarışlarında kollarımın ağrısı nedeniyle bağırmamak için kendimi çok zor tuttum. Can yeleğimi ısıra ısıra yarışıyordum. 

Ve yarışlar bitti. Hakem heyetinin puanları ve dereceleri açıklamasını bekliyoruz. Heyecandan yerimizde duramıyoruz, sonuçlar açıklanıyor. Polonya ile Türkiye’nin puan sıralamasında lider olduğu ancak aynı puana sahip olduğu ve bu nedenle averaja bakıldığı açıklandı. Averaj hesabı ise yarış etaplarında hangi ülkenin etapları daha çok birincilikle bitirdiğine bakıldı ve böylece Polonya Dünya Şampiyonu olurken biz Dünya 2.si olduk.

 

Yine de bizim için çok büyük bir zaferdi. Gümüş madalya elde etmek, törende Türk bayrağını dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızın çalınması bizim için çok büyük bir gururdu. Sevinçten hem ağlıyordum hem gülüyordum. 4 sene takım olarak verdiğimiz emeklerin sonunda karşılığını almak ve bizi destekleyen herkese gurur yaşatmak bizim için muhteşemdi. Beni destekleyen ailem, takım arkadaşlarım ve AdresGezgini aileme çok teşekkür ediyorum. Hepiniz iyi ki varsınız. Ancak diğer yelken kategorisi olan Puck yelkeninde istediğimiz sonuçları almakta zorlandık. Hepimiz çok yorulduk. Her gün en az 3 etap yarışmak gerçekten çok zordu. Bu kategorideki yarışları ise 2 puan ile Fransa’nın ardında Dünya dördüncülüğü ile bitirdik.

Son olarak 4 yılın sonunda madalya almak ve beni destekleyen herkesi gururlandırmak benim için gerçekten bulutların üzerinde hissettiriyor. Blogumu okuyan ve benimle aynı duyguları paylaşan herkese teşekkür ederim.

Görüşmek üzere hoşça kalın...

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Cansu Ertürk tarafından yayınlanmıştır.

Cansu Ertürk, 1991 yılında Ankara’da doğdu. 3 aylık bebekken havale geçirdiği için işitme engelli oldu. Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünden mezun olan Ertürk, Ogilvy&Mather firmasında grafik tasarımcısı olarak çalıştı ve İzmir’de yaşamak istediği için kariyer değişikliği yaparak Oyak Modern Beton’da İdari İşler Sorumlusu olarak çalıştı. Kendini “Rüzgarın Kızı” gibi hissettiğini söyleyen Ertürk İşitme Engelliler Dünya Yelken Şampiyonası’nda 5. olmuştur, hedefi 2021 yılında yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarında 1. olmaktır. Spor yapmayı ve film izlemeyi çok seven Ertürk kariyerine AdresGezgini’nde devam etmektedir

Yorum Yap