BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Dijital Yatırımlar 2017'nin İlk Altı Ayında %14,6 Büyüdü

Dijital Yatırımlar 2017'nin İlk Altı Ayında %14,6 Büyüdü

Dijital Yatırımlar 2017'nin İlk Altı Ayında %14,6 Büyüdü

2017’nin ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları IAB Türkiye tarafından açıklandı. Bu açıklamaya göre Dijital Reklam Pazarı, 2017 yılının ilk yarısında 2016 yılının aynı dönemime oranla %14,6 oranında artış göstererek 1,063 Milyon TL’ye ulaştı.

Dijital reklam yatırımları Display (banner) Reklam Yatırımları, Arama Motoru Reklam Yatırımları, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları, E-Posta Yatırımları, Oyun İçi Reklam Yatırımları, Sosyal Medya Reklam Yatırımları, Mobil Reklamlar ve Programatik Reklamlar olmak üzere 7 ana kategoriye ayrıldı. 

Arama Motoru Reklam Yatırımlarının Büyüklüğü 387 milyon TL

2017’nin ilk 6 ayında %13 büyüyerek 618 milyon TL’ye ulaşan Display Reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. 

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. E-posta Yatırımları 2,9 milyon TL'ye, Oyun İçi Reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

454,6 milyon TL olan Mobil Reklam Yatırımları'nı, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya Reklamları takip etti. Sosyal Medya Reklamlarının %64’ü mobil cihazlardan geldi. Her geçen gün büyüyen Dijital Reklamlar Pazarı'nda yer alırken mobil reklamcılığın önemini her zaman göz önünde bulundurmanızı ve Mobil Pazarlama Rehberi'ni incelemenizi öneririz.  Online reklam gösterimlerinin otomatize edilerek bir yazılım aracılığıyla yapılmasını sağlayan Programatik Reklamlar ise 2017’nin ilk yarısında 625,3 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık %15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.” şeklinde konuştu. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap