BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Çalışanlarınız Sosyal Medya Sitelerinde Neden Yer Almalı?

Çalışanlarınız Sosyal Medya Sitelerinde Neden Yer Almalı?

Birçok firma sahibi ya da yönetici, çalışanlarının sosyal medya sitelerine katılmaları hakkında tereddüt ediyor. Aslında bunun en önemli sebebi çalışanlarının çalışmak yerine vakitlerini Facebook’ta harcalamalarından, şirket hakkında kötü şeyler söylemelerinden çekinmeleri ve risklerin faydalardan fazla olduğunu düşünüyor olmalıları.

İşin aslı şirketlerin en büyük değeri, çalışanlarıdır. Eğer onları şirketinizin sosyal medyadaki varlığının bir parçası haline getirirseniz, hayran topluluğu oluşturmanıza yardımcı olabilirler ve bunun sonucunda da şirket sadakatleri artabilir. Geçtiğimiz yıldan bu yana AdresGezgini'nde ekip arkadaşlarımız için doğru sosyal medya kullanım yöntemleri geliştiriyoruz. Bizi en iyi tanıtanların ekip arkadaşlarımız olduğunu düşünerek şirketimizi güçlü ve sosyal hale getirmeleri için işbirliği yapıyoruz. Sosyal medyayı göz ardı etmek çağımızda yapılabilecek en büyük hata! İşyerinde sosyal medya kullanımını yasaklamadan önce siz de şu maddeleri gözden geçirin:
  • Politika belirleyin: Eğer personelinizin öğlene kadar kişisel fotoğraflar yüklemekle uğraşmasını istemiyorsanız, belirli kurallar koyun. Sosyal medyanın kişisel olarak ayrılan vakitlerde – evde ya da mola sırasında – uygun olduğunu açık bir şekilde ifade edin. Eğer suistimal endişeleriniz varsa, Facebook ve diğer sitelere yalnızca ortak kullanılan bilgisayarlardan erişim izni verin.
  • Güvence verin: Eğer çalışanlarınız şirketinizin “hayranı” olmak konusunda endişeliyse onlara bir sindirme harekatı yapmayacağınz konusunda güvence verin. Yaptıkları her yorumu analiz etmeyeceğinizi, ancak şirketinizi olumlu bir bakış açısıyla sunmalarını beklediğinizi onlara anlatın. Eğer kişisel iletilerini ve fotoğraflarınızı sizden gizlemek istiyorlarsa, güvenlik ayarlarını buna göre yapmalarını onlara tavsiye edin.
  • Beklentiler belirleyin: Çalışanlarınızdan markanızı büyütmeye yardımcı olmalarını isteyin. Şirket etkinlikleri, kampanyalar ve tanıtımlar hakkında tweet’ler ve iletiler yayınlamalarını sağlayın. Eğer çalışanlarınız arkadaşlarına, arkadaşları da kendi arkadaşlarına iletirse çok basit ve ücretsiz bir strateji ile heyecan yaratabilirsiniz.
  • Belirli roller atayın: Pazarlama ve satış pozisyonundaki personeliniz için sosyal medya sitelerine daha geniş bir erişim sağlayın. Facebook’ta etkinlikler yaratmalarını, müşterilerle iletişim kurmalarını, ve şirket seminerleri ve satış etkinliklerinden canlı tweet’ler göndermelerini sağlayın. Ayrıca, hayranlarınıza cevap verme görevinin birine verildiğinden emin olun. Eper bir müşteri bir sosyal medya sitesinde şirketiniz hakkında şikayetlerini ya da övgülerini yazmışsa, şirketten birinin –en hızlı şekilde–  cevap vermesi önemlidir.
Yardımcı Kaynak: Socialmediatoday.com
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap